| speedgoblin a întrebat:

Salutari! as dori si eu sa-mi fac un sistem pentru muzica pe bucati.Pana acum am fost sfatuit sa imi cumpat o statie de amplificare pentru 4 boxe.Eu m-am interesat putin iar in cazul unor astfel de statii, in cazul in care boxele nu sunt cam de aceeasi putere, cele slabe se pot arde foarte usor.Eu unul m-am orientat spre un receiver 5.1/7.1 deoarece au anumite fuctii de protectie. Daca este cineva care cunoaste domeniul si ma poate ajuta cu un sfat si explicatii ok are funda.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Daca ai bagat Magnat si Sony in oala cu muzicalitate e greu. Cu toate ca s-ar putea sa-ti placa sunetul daca vrei mult bass si presiune sonora mare, iar Magnatul e potrivit in cazul asta. Bineinteles, se va auzi mult mai bine ca la orice sistem PC, pe tot spectrul de frecvente. Totusi nu da 1500-2000 de euro pe Magnat si Sony. Daca ai posibilitatea sa asculti pe undeva (showroom, magazin, prieteni) fa o comparatie intre niste incinte Magnat si altele din gama Monitor Audio, Wharfedale, Dali, Elac, Dynaudio, s.a.m.d. Vezi ce fel de sunet preferi. Acest lucru il mai poti face comparand sunetul cu experientele de pana acum - ce sisteme ai detinut, care ti-au placut/nu ti-au placut.

Daca iti place sunetul colorat si vrei sa-ti cada tablourile de la bass, alege Magnat (2 floorstandere Magnat Supreme 1000 + 2 Magnat Vector 201 + receiver Sony STR-DH520 si eventual un Subwoofer activ, dupa preferinte. Fara DAC, pentru ca nu mai e nevoie in combinatia asta - nu face prea mare diferenta) si iesi mult mai ieftin.

Evident ca pentru muzica, chiar si filme, in bugetul de 1500-2000 de euro as recomanda 2 incinte Bookshelf + amp de calitate + dac, combinatie ideala pentru muzica si un compromis pentru surround.

7 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Pentru ce vei folosi sistemul (muzica sau muzica + filme)?
Ce buget ai pentru incinte si amplificator?
Ce muzica asculti/ce asteptari ai de la sunet in general?
Cati metri patrati are camera in care vei aseza sistemul?
La ce vei conecta amplficatorul (placa de sunet - integrata sau dedicata/CD sau DVD player)?

| speedgoblin explică (pentru Utilizator1234):

Vreau sa il folosesc pentru muzica+filme.Camera in care o sa fie are in jur de 15-20 mp si va fi conectat momentan la un laptop.Ideea e ca m-am uitat si la receiver si la un amplificator, dar nu stiu exact care ar fi mai ok.De achizitii ma ocup eu, adica ma mai pricep, dar la partea asta cu receivere/amplificatoare sunt praf.Nu stiu mare lucru.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru speedgoblin):

Ca sa-ti raspund strict la intrebarea ta, receiverul sta mai prost in privinta calitatii sonore decat un amplificator la aceeasi categorie de preturi (mai mult, unele amplificatoare, desi sunt mai ieftine pot reproduce un sunet mult mai bun decat un receiver mai scump). Amplificatorul este stereo, iar receiverul suporta mai multe iesiri, nu are treaba cu protectii sau ce minuni mai scriai tu in intrebarea propriu-zisa.

Daca vrei mai multe detalii, trebuie sa-mi raspunzi la toate intrebarile de mai sus, altfel nu ma obosesc sa te sfatuiesc. Daca ai impresia ca stii cu ce se mananca treaba asta mai departe (desi ma indoiesc, daca nu stii diferenta intre amplificator si receiver), go ahead! cumpara ce stii.

| speedgoblin explică (pentru Utilizator1234):

Ti-am zis:vreau sa folosesc pentru muzica+filme, un buget de 1500-2000 de euro, muzica ascult aproximativ orice(flac in general ca se aude mai ok) si vreau sa se auda cat mai clar, camera dupa cum am zis are intre 15-20 mp, si va fi conectat la un laptop momentan(urmeaza sa-mi comand un desktop si voi avea o placa de sunet dedicata, un model de la Asus xonar)...

| Utilizator1234 a răspuns (pentru speedgoblin):

O placa de sunet Asus Xonar va fi ca ca nuca-n perete pentru un sistem de 1500-2000 de euro. Ai nevoie de un DAC din gama Hi-Fi in bugetul tau (pe langa amplificare si incinte, bineinteles). Intr-o camera de 15-20 mp, presiunea sonora de la un sistem 5.1/7.1 va fi destul de mare, iar sunetul va deveni obositor. Eu ti-as recomanda o pereche de floor-standere si o pereche de sateliti pentru surround (prin sateliti a se intelege incinte satelit), dar asta doar daca tii neaparat sa ai surround. Pentru ca dupa cum am spus, un receiver va suna mai slab ca un amplificator.

Acum bineinteles, alegerea este a ta. Spune-mi macar la ce branduri te-ai gandit? Atentie! unele amplificatoare/receivere suna diferit pe unele boxe si vice-versa.

| speedgoblin explică (pentru Utilizator1234):

La boxe m-am orientat catre magnat, iar la amplificator/receiver la Sony sau yamaha.Nu stiu cat de ok sunt dar sunt destul de laudate.

| speedgoblin explică (pentru Utilizator1234):

Sincer la ceva de genu m-am gandit si eu.E putin direfenta la boxe dar e ok.Plus ca eu mai adaugam si eu centru.Sincer nu sunt genu care sa nage bass sa cada tencuiala. Oricum, multumesc mult pentru sfaturi.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru speedgoblin):

Daca ai bagat Magnat si Sony in oala cu muzicalitate e greu. Cu toate ca s-ar putea sa-ti placa sunetul daca vrei mult bass si presiune sonora mare, iar Magnatul e potrivit in cazul asta. Bineinteles, se va auzi mult mai bine ca la orice sistem PC, pe tot spectrul de frecvente. Totusi nu da 1500-2000 de euro pe Magnat si Sony. Daca ai posibilitatea sa asculti pe undeva (showroom, magazin, prieteni) fa o comparatie intre niste incinte Magnat si altele din gama Monitor Audio, Wharfedale, Dali, Elac, Dynaudio, s.a.m.d. Vezi ce fel de sunet preferi. Acest lucru il mai poti face comparand sunetul cu experientele de pana acum - ce sisteme ai detinut, care ti-au placut/nu ti-au placut.

Daca iti place sunetul colorat si vrei sa-ti cada tablourile de la bass, alege Magnat (2 floorstandere Magnat Supreme 1000 + 2 Magnat Vector 201 + receiver Sony STR-DH520 si eventual un Subwoofer activ, dupa preferinte. Fara DAC, pentru ca nu mai e nevoie in combinatia asta - nu face prea mare diferenta) si iesi mult mai ieftin.

Evident ca pentru muzica, chiar si filme, in bugetul de 1500-2000 de euro as recomanda 2 incinte Bookshelf + amp de calitate + dac, combinatie ideala pentru muzica si un compromis pentru surround.