| TeoPT a întrebat:

Se știe că în ziua de azi există din ce în ce mai puțin rap de calitate.

Cam ce cântăreți de rap ați nominaliza în categoria - rap de calitate?

Eu cred că aș nominaliza 3.
Eminem, Veritasaga. Uneori și Guess Who, mesajul lui mă surprinde plăcut.

Rap-ul mediatizat a ajuns o ruină, numai Pu*a și Tăntălău XXL și americani negri care se dau mari că au mașini, femei și droguri. Și de ascultători, ce să mai zic... Fel de fel de golănași de cartier care ascultă rap doar că e la modă, ei habar n-au că rap-ul prin definiție transmite stări sufletești. Ei ascultă că sunt băieți de cartier, șmecheri...

Cam cât rap de calitate mai există?

7 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Preferatii mei:
-Eminem
-Guess Who

| Leocerba a răspuns:

In legatura cu rap-ul de calitate, ii multumesc "varului" meu de pe TpU.
Kazi Ploae, Specii, CTC, Cedry2k,Furnici Coapte au desteptat si-au rafinat pe alocuri rap-ul de la noi.
Eminem,Gil Scott Heron(el e mai mult decat un artist hip-hop,de acord, dar are o mare influenta asupra rap-ului).Am si o placere vinovata in hip-hop, pe numele sau Lil Wayne(dupa documentarul The Carter, am fost mai atenta la versurile lui si le-am gasit interesante si pline de auto-ironie fina)

Răspuns utilizator avertizat
| Biby a răspuns:

Buna.
Mie imi place cel mai mult Eminem.love struck

| Schatten a răspuns:

Stiu ca nu are nici o legatura una cu alta, dar mi se pare ca rap-ul romanesc a crescut mult in ultima vreme, se scot albume des, iar rap-ul din America a scazut mult, nimeni nu a mai scos nici un album de multa vreme, exeptie Eminem, cu Recovery.
Si in Romania avem rap de calitate, cei de la CTC de exemplu, sunt geniali, mai ales DOC. Specii, Parazitii, Cedry2k, asta mi se pare mie rap de calitate. Chiar daca nu sunt foarte cunoscuti, Pietonu' sau Rappy chiar transmit ceva prin piesele lor. Spre deosebire de multi, nu am nimic rau de zis despre Guess Who sau cei de la Okapi Sound. Ii respect pe Maximilian si pe Spike pentru ce fac ei. Cat despre Puya, mai bine s-ar lasa de rap. Pe vremea cu La Familia chiar facea ceva bun, dar banii l-au schimbat, ca pe multi altii.

| missm0rphine a răspuns:

Eminem si 2pac big grin

| alex_4288 a răspuns:

Din strainatate:2pac,eminem,eazy-e,ice cube in general old` school
din tara:parazitii, guess who, cedry2k,CTC,
si stai o clipa! okapi sound? bullshit.rap inseamna viata de strada, starea sufleteasca! rap-ul se simta nu se asculta.cacanarii astia de cica baieti de cartier care asculta manele se dau pe rap? ce rap asculta ei?!