| wizopo2 a întrebat:

Stiu vreo 7 acorduri la chitara, le pot schimba repede pe fiecare in parte dar cand incerc sa invat o melodie din 3 acorduri sau din mai multe nu imi iese de niciun fel. Nu se aude deloc ca in melodie. Am stat si m-am gandit si cred ca nu pot face bataia cum trebuie adica practic o fac cum imi suna mie cel mai bine si cel mai usor : doar de sus in jos si ritmul 2 in jos, pauza, 2 in jos. Cum imi pot redresa aceasta problema cu ritmul si bataia? As vrea sa pot canta macar un cantec banal.
Multumesc mult!

2 răspunsuri:
| irbis a răspuns:

Experimenteaza cu diverse ritmuri, descopera. De asemenea, poti incerca asta sus sus jos jos sus jos.

| Wøodenpints a răspuns:

Exersează cu metronomul.
Acordurile, nu sună exact ca în melodie, sunt mai mult ca un acompaniament pentru voce.
Nu iei destul de bine acordurile, asta ar fi cam ultima variantă, probabil blochezi corzi sau nu iei acordul cum trebuie.