| Alin_Fcsb_Iftimie_1999 a întrebat:

Va rog sa imi spuna cineva versurile colindei Colo Sus Mai Sus De Soare
Dau funda

2 răspunsuri:
| miki1for1you a răspuns:

Colo sus mai sus de soare
si de stele lucitoare
sta san petru pe un rai
langa poarta celui rai.

celor buni raiul deschide
celor rai raiul inchide
celor rai raiul inchide.

sora lui san petru vine
fa loc in rai pentru mine
sora loc nu-ti fac in rai
loc de pripa aicea n-ai.

ca in lume cat ai stat
crasmarita ai fost in sat
nu puneai paharul plin
puneai apa in loc de vin.

mama lui san petru vine
fa loc in rai pentru mine
mama loc iti fac in rai
loc deplin aicea ai.

ca in lume cat ai stat
mandre lumanari ai dat
maicuta tu le-ai dat stinse
vino sa le vezi aprinse.

maicuta tu le-ai dat stinse
vino sa le vezi aprinse.

astept funda?

| Nycoleta_NyCo_2000 a răspuns:

Colo sus mai sus de soare se vad stele lucitoare la portita cea de rai sta sus petru si mihai. la o masa-ncoronata sta maicuta-ngenuncheata cu-n pahar de vin in mana sta, suspina si se-nchina. ingerii o intrebara: ' de ce plangi maicuta mea"
cum n-as plange si as ofta daca lumea asta-i rea dimineata cand se scoala nici pe fata nu se spala si urca la fagadau si-njura de Dumnezeu. Dumnezeu e mititel, mititel infasatel, fasa alba de matase daruita de-o mireasa. cate hopuri, hopurele la multi ani cu floricele, cate hopuri, hopurate la multi ani cu sanatate.
E O VARIANTA DIN STRABUNI. ASA MI-A SPUS-O MAMA DECI... ASA TI-O SPUN