| JUNNKiE47 a întrebat:

Vă salut, am configurat un sistem audio pe al meu BMW E90, la baza avea sistemul Philips iar eu am făcut retrofit aproape complet la Harman Kardon Prologic 7, exceptând stațiile și tweeterele unde am pus unele aftermarket dar nu chinezării.

Se aude mirific, am adăugat și în portbagaj un Subwoofer Alpine de 300W, iar egalizarea o fac din Spotify.

A rămas un inconvenient, pe unele melodii, la anumite frecvente se aude un bâzâit în boxele de medii respectiv tweetere, se aude clar dar e acel bâzâit pe fundal deranjant, nu am bucla de masă, firele sunt legate bine, amplificatorul de medii e un Audiola BS320 4x40w (nu e chinezărie, dar n-are nici reglaje, decât de gain), la baza bâzâitul pleacă din CASETOFON, am legat o boxă de medii direct la casetofon și se aude însă mult mult mai puțin, stație nu face decât să il amplifice, totodată difuzoarele sunt toate în stare bună și firele ce duc la ele la fel.

Sună așa: https://youtube.com/shorts/tT9Q6OKyuks?si=5oGqIW1WAs3Sfr 74

Are cineva vreo idee cum pot rezolva, necesită vreun anume filtru? Când dau bass-ul mai mic din casetofon bâzâitul nu mai e așa agresiv, însă rămân complet fără bass în mașină, tind să cred ca se transmite prea mult bass pe partea de înalte dar nu îmi dau seama cu exactitate, are cineva vreo idee? Recompensez răspunsul care mă poate ajuta.