| Parkmin a întrebat:

Vocea a doua este acelasi lucru cu alto? Vreau sa spun ca daca ai voce de alto inseamna acelasi lucru cu vocea a doua?

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Uite un link foarte util cu colinde chiar daca nu ti-am raspuns la cealalta intrebare! Vreau doar sa ajut si sper sa-ti fie de folos! http://catalin.francu.com/Music/colinde/ ( ai la la pdf partitura, iar la restul este audio)

| Parkmin explică:

Pentru ca ati fost multi care m-ati ajutat(cum nu pot impatii funda)dati-mi un site cu colinzi dar cu note.(pentru cei care au raspuns numai)

| Lariiiiiiiiiii a răspuns:

Pai oameni care sunt la vocea a 2- a nu pot canta asa de sus ca la vocea 1, asa ca la cei care canta la vocea a 2 li se spun alto sau altisti, iar la cei de la vocea 1 sunt soprane (asta e in cazul fetelor)

fundabig grin?

| JustBeEvil a răspuns:

DA...noi lucrzam pe 3 voci:1 soprane 2 alto si 3 tenorii... funda?

| diana_2320 a răspuns:

Prima voce -sopran
a doua voce -alto
a treia -tenor

a patra-bas

| NiaLavi a răspuns:

Da,eu am cantat în cor la școală, eram altista.