| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre curentul asta emo eu stiu ca ii de la inceputul anilor 90 da nu cred ca va rezista mult adica trupe ca mcr tokio hotel sau cinema bizzare sunt considerate emo da de fapt mcr e rock alternativ si th si cb is pop rock si trupele emo ca alesana, eyes set to kill, bring me to the horizon etc nici nu s-a auzit de ele eu am 13 ani ascult aproape numai emo core si screamo ma rog imi mai place si ac dc guns and roses imposibil sa nu iti placa macar o melodie si is constient ca intr-o zi o sa ma satur de emocore screamo, dupa parerea emo azi ii ca un fel de perioada hippy a anului 2010 ca si aia erau asa de bine priviti ca astia acum si mno or disparut de mult deci voi ce ziceti o sa mai reziste stilu asta mult eu zic ca nu ie inteles total gresit. EMO NU INSEMAN SA ITI FACI PAR PE OCHI SA TE VOPSESTI IN 100 DE CULORI SI SA ITI IEI TOT FELU DE HAINE FUNKY INSEMNA PUR SI SIMPLU SA ASCULTI UN ANUMIT GEN DE ROCK O ZIC IN GURA MARE CA DEJA MAM SATURAT SA VAD CA DACA AI UN PIERCE ESTI FACUT EMO SI MIE MULTI IMI ZICI CA SUNT EMO DA II INGOR!

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Probabil va mai tine cam 5 ani. Pentru nostalgici sa zicem 10 sau toata viata, mai sunt unii care pur si simplu prefera sa ramana in trecut. E aiurea acest curent emo. De fapt totul e superficial. Emo esti uneori si daca nu aparti de acest curent. Emo vine de la emotii deci persoanele sensibile sunt emo practic. Dar normal ca oricine vrea sa scape de asta, sa fie mai puternici. Sa vrei sa ramai asa e o greseala. Si plus ca in timp ce se dezvolta acest sistem de la emo ( emotie ) se trece la rock. tatuaje, cercei si mutilare si altele. Practic cei care se intituleaza emo chiar se distanteaza de nucleul curentului, de emotii. Se unesc si facand asta incep sa aiba o lume a lor. Daca incerci sa patrunzi in ea esti respins. De multe ori devin violenti si irascibili. Asta deja tine de altceva. Pentru ei acest curent e modalitatea potrivita de a face sa evadeze frustrarile lor si sa se faca aratate. Frustrari. Dar sentimentele pozitive unde sunt? Tot ce e pozitiv e lasat in urma. Si risca sa ramana acolo uitate.

| moodyblues a răspuns:

Hippie?

| moodyblues a răspuns:

Continua sa fii tu si incearca ceva venom!

| asdfghgiklgk a răspuns:

Nu a inceput in anii 90 ci chiar prin 2000. Trupele alea emo de care zici tu sunt trupe underground si in USA respectiv tarile in care au debutat sunt destul de populare dar nici-o casa de discuri nu le promoveaza la nivel mondial pentru ca pur si simplu genul asta de muzica nu se vinde decat la copii. Si eu ascultam tot felul de din astea pe la 13-14 ani, aveam par blond intr-o parte cu suvite roz, 5 gauri intr-o ureche, si chiar m-am saturat, pur si simplu parca te maturizezi si cand auzi de emo ti se pare asa o copilarie. Emo nu este ca o perioada hippy pentru ca este mult mai nepopular (adica nu mai prea vezi vreun om de peste 16 ani sa fie emo), si nu au un scop bun, hippy erau iubitori de natura, etc emo ce sunt, pentru ce ar putea ei sa lupte? Pentru converse cu stelute si lanturi cu lame? Deja e pe cale de disparitie, orice persoane emo/pe stilu asta am cunoscut acum is toti fashion/coca/rockerii/etc, singurii pe care ii mai vad is copii de a5-6a, toti cu par in ochi si cu ghiozdan cu TH. Si aici gresesti pentru ca emo a inceput ca un curent vestimentar, era un stil de a te imbraca, de a-ti face parul, etc. Trupele care cantau screamo, alternativ rock etc au fost facute emo pentru ca emo kids-ii ascultau muzica lor. Chestiile ca emocore au aparut dupa formarea curentului. Deci, get you're facts straight.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ai dreptate majoritatea adolescentilor emo nu stiu exact ce semnifica.si eu cred ca no sa dureze mult.si ai dreptate guns and roses canta superhappy