| ellamaria a întrebat:

Vreau sa invat sa cant la chitara, dar nu ma pot hotara ce chitara sa-mi iau. credeti ca este ok asta? http://www.senia.ro/gpk-ags722-bk-set-chitara-acustica-b ehringer-16424-3

Răspuns Câştigător
| Jane a răspuns:

Daca ai hotarat sa inveti, cel mai indicat ar fi sa alegi o chitara clasica, cu corzi de nylon, pentru ca la inceput te dor foarte rau degetele si e mai usor asa decat cu una western (cu corzi de metal). Apoi, va trebui sa ai multa ambitie, pentru ca este destul de enervant la inceput cand nu iti ies acordurile si mai faci si basici... oricum, eu sper ca nu o sa te dai batuta si o sa continui cu acest instrument minunat. Sper ca te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| ada_1591 a răspuns:

Nu prea conteaza cum arata

| foxi a răspuns:

Da, chitara e buna! Trebuie insa sa exersezi mult!

| ada_1591 a răspuns:

Eu cant la chitara si am de la takamine (firma) dar in niciun caz sa nu iti iei de la carrefour, real ...etc nu sunt bune trebuie sa stii cum o vrei acustica sau nu nici eu nu stiam cum ar trebui sa fie dar atunci cand am ajuns in magazin am zdrangatit la mai multe si mi-am ales-o pe cea care mi s-a parut ca suna mai bine

| jinxx a răspuns:

Depinde şi ce gen vrei să cânţi
dacă vrei folk/classic rock îţi recomand una western, acustică sau electroacusticăthinking
dacă vrei rock electrică big grin
cea electrică are corzile mai moi decât acustica, dar e bine să exersezi pe acustică pentru întărirea degetelor, plus că sunt mai ieftine şi mna, cât timp înveţi se pot întâmpla diferite chestii urâte cu chitara so...
eu zic că aceea pe care ai pus-o în link e foarte bună
succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput acustica western desigur.nu iti recomand clasica dacat daca vrei sa iei cursuri pentru orchestra[o orchestra simfonica are si corzi adica vioara chitara violoncel etc]clasica suna mai dulce mai cald, dar nu o sa iti iasa cum vrei la melodii flok rock etc.cat despre faptul ca te doare mai putin mana e un mit faci si cu ea bataturi... electrica sau bas nici nu se pune problema esti la inceput. o acustica fender cd 40 ar fi perfecta.incepe deci cu o acustica western chiar daca e mai greu la inceput

| dragos13_8465 a răspuns:

Eu nu cred ca conteaza chitara...doar sa ai ambitie sa inveti.adica conteaza si chitara un pic... da cel mai mult sa ai ambitie si sa te tii