| Neah a întrebat:

Vreau sa stiu tot ce se poate despre My chemical romance! Funda

Răspuns Câştigător
| alexandra_8142 a răspuns:

My Chemical Romance este o formație rock americană fondată în 2001. Membrii formației sunt Gerard Way, Ray Toro, Frank Iero, Mikey Way, și Bob Bryar, care l-a înlocuit pe toboșarul Matt Pelissier.

Formația a fost fondată de Gerard Way și fostul toboșar Matt Pelissier aproape o săptămână după atentatul de la 11 septembrie 2001. Gerard a fost martor la actul de terorism de la World Trade Center. Acest lucru i-a marcat viața astfel a decis să înființeze o formație. Gerard a scris piesa "Skylines and Turnstiles" pentru a-și exprimata trăirile lui sufletești despre 11 septembrie. După puțin timp, Ray Toro a fost întrebat dacă vrea să intre în formație pentru că în acel moment Gerard nu putea cânta cu vocea și cu chitara în același timp. Primele sesiuni de înregistrare au avut loc în podul lui Pelisser, unde cântecele "Our lady of sorrows"(denumit inițial "Bring More Knives") și "Cubicles" au fost înregistrate. După ce a auzit demo-ul, Mikey Way, fratele mai mic al lui Gerard, a decis să se alăture trupei, după ce a părasit colegiul. În timpul colaborării cu Eyeball Records, membrii trupei l-au întâlnit pe Frank Iero, vocalist și chitarist al trupei Pencey Prep. După despărțirea lui Pencey Prep în 2001-02, Iero a devenit membru My Chemical Romance, doar cu câteva zile înainte de începerea înregistrărilor pentru albumul de debut al trupei. Primul lor album, I Brought You My Bullets, You Brought Me Your love a fost înregistrat la doar trei luni de la formarea trupei și a fost lansat în 2002, prin Eyeball Records. Deși s-a alăturat formației cu doar câteva zile înainte de începerea înregistrărilor, Iero a cântat la chitara în două melodii, una dintre ele fiind "Early Sunsets Over Monroeville". În acest timp, trupa era programată să cânte la infamul loc pentru concerte, Big Daddy's, unde a început să primească din ce în ce mai multă atenție