| Brokencyde_1562 a întrebat:

Ziceti-mi si mie trupe ca Altar?

Răspuns Câştigător
| Necrophagist a răspuns:

Sper ca nu alegi metalele albe din motive religioase dar in fine. white metalul e cu clape peste tot,tobe nasoale gen cob si chitari de nailon
ok, white metalul uneori copie de la black, exemplu Horde a furat de la Darkthrone punând doar clear vocals şi desigur aceleaşi note cu tehnica slabă.
Poţi începe cu un black uşor dacă nu chiar un thrash mai haotic gen Slayer.Prin black uşor recomand albume ca.
Immortal-At the Heart of Winter ...asta-i unul bun si cel mai usor digerabil
Darkthrone-Transilvanian Hunger, nu cel mai usor de la el dar cel mai cum sa spun.memorabil
Immortal-Battles in the North, drummingul la ăsta e moama,genial
Satyricon-Nemesis Divina,e uşor de prins,ce să spun,are de toate
Emperor-In the Nightside Eclipse,complicat sa il apreciezi,cel mai greu de pana acum pana te imprietenesti cu chitara dura,intunecata,rapida si chestiunile atmosferice
Darkthrone-Under a Funeral Moon,preferatul meu de la ei,mai usor decât primul dar conţine mai multă tehnică,mai mult chin,e cam esenţialul Darkthrone
Cam cu asta ai putea începe să asculţi black,sper că nu vrei ceva alb că te temi de versuri,am fost şi eu creştin odată şi pe timpul acela eram familiar cu metal extrem.
Dacă îţi plăcea white metalul pentru versuri poţi asculta muzică gregoriana,nu sună prea rău, chiar unele formatii deşi rar, precum Belenos şi Ulver folosesc corurile religioase pentru unele părţi din piese.

1 răspuns:
| Necrophagist a răspuns:

Thrashul formaţiei duce uşor înspre death.Ce vrei mai exact să se asemene? Să fie tot românească,să aibă acelaşi gen, să aibă influenţe cam white metal, care din astea?