| RalucaRaluca567 a întrebat:

Am 18 ani şi am o fetiţă are 8 luni am încercat să îi fac diversificrea alimentelor dar nu prea mănânca.Ce sfaturi aveţi pentru mine?

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Încearcă autodiversificarea, pune-i pe o tavă mai multe fructe si legume fierte, moi, si las-o pe ea să aleagă și sa mănânce singură. Sau fă treptat diversificarea, de exemplu îi bagi la blender mar cu biscuite, sau banana cu biscuite, ce fructe vrei tu, și îi dai puțin, câteva lingurițe pe zi, un pic de supiță de legume cu un pic de pui, îi dai doar zeama câteva linguri, legumele si puiul poți sa le faci tot la blender, ca sa nu se înece. Este și foarte mică, nu poate mânca mult acum, o iei treptat, încet încet, până pe la 1 an ar trebui să mănânce mai mult de la o lună la alta, hrana ei de baza ar trebui să fie in continuare laptele, doar 30-40% hrană solidă la 8 luni.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Diversificarea trebuia inceput d ela 4-5 luni, este cam tarziu pentru copil si va trebuii sa incerci sa-i dai diversificat, fiindca nu-i place acum ce ii dai., adica sa ai mai multe optiuni d ehranit copilul: supe, cu zarzavat pasat si carnita tocata marunt, banana cu biscuit, mar ras cu biscuit, orez cu pui fiert, puiul tocat foarte marunt la cutit samd./

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cam devreme ai facut copil, stii tu la 18 ani sa cresti un copil?

| Mosotti a răspuns:

Cand ii e foame mananca, stai linistita. Daca ii dai la comanda, de aia nu mananca, nu ii e foame.
Cand ai foame mananci si masa cu totul.

| 1onur a răspuns:

Păi dăi puțină de tot banană pisată da dă-i puțin de tot că el este bebeluși și o să-l mestece cu gingiile MOORRRRRR după bebeluși... Asta este dulce nu mâncarea.

Mâncarea dă-i lapte și mâncarea sănătoasă și lapte special de bebeluși nu sunt deloc bine informat în privința asta nu știu nimic încă dar chiar am să mă intereseze ce mănâncă bebeluși ăștia da din câte știu la vârsta de 8 luni este încă un bebeluși și ei bea lapte NAN1 SAU NAN2