| Mirela456 a întrebat:

Am 2 copii, baiatul are 8 ani şi fata 5 ani. Sunt foarte geloşi unul pe altul şi se cearta mereu şi pe jucării.Ce pot face? Adevărul e că sunt şi răsfăţaţi, ce pot face sa nu se mai certe mereu?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca ti s-a mai raspuns de nenumrate ori la intrebarea asta: educa-i!

https://www.tpu.ro/utilizator/abqlvn/intrebari/

| 1onur a răspuns:

Nu-ți trebuie nici pedepse nici psihologi. Sa educi un copil cine face asta clar va ieși un "Copil" sucit când va crește în nici un caz copii normal.

Stai și iei de mânuță frumos pe amândoi și vorbești cu tot sufletul și toată inima cu ei doi și le explici și le spui și le scris și desenezi orice faci până vor înțelege că sânt amândoi frați și nu dușmani arată-le un exemplu cum trebuie sa se iubească frați între ei cu Adevărat și cum se urăsc doi frați și faci sa înțeleagă că ei se urăsc dacă mai se gelozesc între ei doi și asta este ceva grav de greșit nu așa fac frați și nu așa sunt frați și aratăle cum se iubesc doi frați nu cum se ceartă ei doi între ei. Nu-i pedepsi și nici nu apela la un psiholog că nu-s legume sânt niște copii oamenii.

| MistarGoGu a răspuns:

Sa le explici ca este un lucru urat între frati! Sunt destul de măricei sa înțeleagă... sper! Ciudat! Dacă erau de același sex mai înțelegeam partea cu jucăriile! Diferența de vârstă 3 ani este maricica sa aibă atracție pe aceleași jucării! Fata se joaca cu chestii de băieți sau invers?

| Giulia911 a răspuns:

Eu as recurge la pedepse

| MistarGoGu a răspuns (pentru Giulia911):

Ineficient! Mai rău ii învrajbeste pe copii și inflamează situația! Știi vorba aia cu : gaz pe foc? Asta este!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Giulia911):

Dacă era doar unul și făcea prostii era alta treaba! La frati cu diferența de vârstă mare *( 3 ani ) cum este aici pedepsitul mai rău face!

| Darius50boss a răspuns:

Săi înveți să se înțeleagă între ei

| Jony501 a răspuns:

Ce mai bine ar fi sa vorbești cu un specialist, psiholog sau ceva, el ar știi mult mai bine ce sa faci!