| Sorina45677 a întrebat:

Am o fata are 6 ani ea e foarte ataşată de mine şi nu vrea cu nimeni altcineva am crescuto singura fara tatal ei.E normal sa fie asa ataşată de mine? Cum o pot învăţa şi cu altcineva?

3 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu. Te are doar pe tine.

| Dragobeta a răspuns:

Din miment ce a stat doar cu tine, numai pe tine te stie, numai cu tine se simte in siguranta.
Insa, spune-ne ce inseamna "altcineva" pentru ea? O bunica? O educatoare? O bona? Sau poate un alt barbat pe care tu il vrei in viata ta. Depinde foarte mult. La varsta asta se va teme de orice barbat aparut in casa.

| calinadriand93 a răspuns:

Este normal ca fetița ta să fie foarte atașată de tine, mai ales dacă ai crescut-o singură fără tatăl ei. Atașamentul puternic față de părintele principal este o reacție obișnuită în astfel de situații. Totuși, este important pentru dezvoltarea ei socială și emoțională să învețe să interacționeze și cu alte persoane.

Iată câteva sugestii pentru a o ajuta să devină mai confortabilă și cu alte persoane:

1. **Începe cu persoane cunoscute**: Încurajează interacțiunile cu membri ai familiei sau prieteni apropiați care sunt deja familiari pentru ea.

2. **Socializare treptată**: Începe cu perioade scurte de timp în care ea petrece timp cu alte persoane, crescând treptat durata pe măsură ce se simte mai confortabil.

3. **Activități de grup**: Înscrie-o la activități de grup, cum ar fi cursuri de dans, sporturi sau alte cluburi pentru copii, unde poate interacționa cu alți copii sub supravegherea unor adulți.

4. **Invită copii acasă**: Organizează întâlniri de joacă acasă unde ea poate petrece timp cu alți copii într-un mediu familiar și sigur.

5. **Modelare pozitivă**: Arată-i prin propriul exemplu că este bine să ai încredere în alte persoane. Poți să îi explici și să îi arăți că și tu te simți bine să fii în preajma altor oameni.

6. **Povestiri și jocuri de rol**: Folosește povești și jocuri de rol pentru a-i arăta situații în care personajele interacționează cu alți adulți și copii. Acest lucru poate ajuta la reducerea anxietății ei legate de interacțiuni noi.

7. **Răbdare și înțelegere**: Fii răbdătoare și înțelegătoare cu ea. Schimbările nu se vor întâmpla peste noapte, dar cu susținerea ta, ea va deveni treptat mai confortabilă în prezența altor persoane.

Dacă observi că are dificultăți majore sau că anxietatea ei persistă, poate fi util să consulți un specialist, cum ar fi un psiholog pentru copii, care te poate ghida și oferi strategii suplimentare.