| IoanaDariaH a întrebat:

Am o prietena de 13 ani.Trebuie sa faca injectii in....cu penicilina.Este speriata(am timp pana joi. Face de joia asta saptamanal)
Ce pot sa-i spus sa o calmez?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu o poti ajuta cu nimic, ca tot poponetul ei este cel care sufera, indiferent de cat plange ea sau tu.
Calmatul ei, consta in intelegerea situatiei ca este destul de bolnava, daca s-a adoptat procedura asta destul de dureroasa, ca sa fie salvata.
Deci, multa rabdare si ...compresie cu apa rece pe poponet, ca asta chiar ajuta!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu prea ai cu ce sa o calmezi. Injectiile cu Penicilina sunt dureroase. Spune-i ca trebuie facuta injectia incet. Cu cat este mai incet cu atat este mai putin dureroasa.

| Hammurabi a răspuns:

Penicilina G potasică e mult mai puțin dureroasă decât cea sodică.

| Felys a răspuns:

Poate la prima injectie reusesti sa o pacalesti ca nu doare asa rau dar urmatoarele va stii exact cum stau lucrurile

| cezar003 a răspuns:

Nu doare, este doar o senzatie de disconfort si trece

| fdssdgvsdsd a răspuns:

Ca să o calmezi și în același timp, să o convingi ca să accepte injecția, zi-i să-și schimbe acul cu un penis mare și o să vezi că îi va plăcea prietenei tale plus că nu mai zic că după va mai vrea să facă happy