| DianaDya4567 a întrebat:

Am un baiat de 3 ani, eu sunt şi însărcinată. Chiar dacă are 3 ani şi mănânca mâncare normala încă îl alaptez, am încercat de multe ori să îl dezvăt dar nu pot.Cum îl pot dezvăţa?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii imediat sa incetezi alaptarea copilului la san, daca esti gravida cu celalalt!
Da-i sticla cu lapte in mana sau cana cu lapte sa bea singur, si spune-i copilului ca tu nu mai ai lapte la san si nu ai cum sa-l mai alaptezi.

| Madaxo97 a răspuns:

Pune muștar pe sâni, sau lămâie, ceva cu gust nasol, zi ca mami a făcut buba, ca laptele s-a stricat, ar trebui să înțeleagă la 3 ani, e destul de mare, va plânge 2, 3 zile dar nu ceda, îi va trece.
Da-ții lapte normal de vaca, chiar si din comerț un pic îndulcit, sau faceți cacao cu lapte, se va învăța cu gustul și va uita de laptele de la sân.

| elennaionela14 a răspuns:

Sa mai aveti rabdare
Va veni tumpul cand singur va renunta.
Daca o faceti fortat, vor exista consecinte psihologice isi va forma ideii ca il respingeti ca mama, nu il iubiti si alte asemenea care mai tarziu se vor agrava.
Aveti rabdare.

| TuzacAngelina a răspuns:

Se numește înțărcat și trebuie lasat la o rudă/prietenă de încredere 3-4 zile sau stai tu la cineva câteva zile până va scăpa de compulsia de a suge la sân. Să rămână într-un mediu sigur și plăcut. Faptul că nu renunță la sân poate fi și dintr-o cauză de stres.