| DianaDya4567 a întrebat:

Baiatul meu are 3 ani nu mai vrea să doarmă la prânz şi încă vrea alaptat deşi are 3 ani eu sunt şi însărcinată.Cum pot să îl înţarc fară să îl forţez? Şi cum să îl pun la somn la prânz dacă el nu vrea?

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

1. Reducerea treptată a sesiunilor de alăptare:
- Înlocuiește treptat sesiunile de alăptare cu alte activități sau gustări. De exemplu, începe cu înlocuirea unei sesiuni de alăptare din timpul zilei cu o gustare sau un pahar de lapte.

2. Oferă alte surse de confort:
- Înlocuiește alăptarea cu alte metode de consolare și confort, cum ar fi citirea unei povești, cântece de leagăn sau îmbrățișări.

3. Distrage atenția copilului:
- Oferă alternative interesante sau activități distractive în timpul în care copilul ar fi alăptat de obicei.

4. Evitarea îmbrăcămintei care facilitează alăptarea:
- Poartă haine care fac mai dificil accesul la sân pentru a descuraja cererile de alăptare.

6. Discuții și explicații:
- Dacă copilul este suficient de mare pentru a înțelege, explică-i procesul de înțărcare și motivele pentru care se întâmplă.

7. Evitarea înțărcării bruşte:
- Înțărcarea bruscă poate fi stresantă pentru copil și pentru mamă, așa că este de preferat să fie un proces treptat.
Este important să fii răbdătoare și să oferi multă dragoste și suport emoțional în timpul acestui proces. Dacă întâmpini dificultăți sau ai întrebări suplimentare, consultă un specialist în alăptare sau un pediatru.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii imediat sa incetezi alaptarea copilului la san, daca esti gravida cu celalalt!
Da-i sticla cu lapte in mana sau cana cu lapte sa bea singur, si spune-i copilului ca tu nu mai ai lapte la san si nu ai cum sa-l mai alaptezi.

| Cipi1212 a răspuns:

La 3 ani e prea mare pentru alăptat. Trebuia înțărcat demult. Ca să îl poți înțărca îl duci la părinții tăi sau la părinții soțului tău.