| DianaDya4567 a întrebat:

Băiețelul meu are 3 ani nu vrea sa doarmă singur, niciodată nu a vrut asta și vrea doar cu mine și încă vrea alăptat. Tatăl lui (soțul meu)e la munca în strainate, eu sunt iar gravida. Cum pot să îl dezvăț de obiceiurile astea? Am mai încercat, a plâns și de asta ca nu am putut sa îl vad ca plânge l-am lăsat în pace.Cum sa nu mai cedez când îl vad ca plânge?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Lasă-l o săptămână, două, la bunici. Și îți iei o vacanță, chiar ai nevoie!

| ioana748 a răspuns:

Pune ceai de pelin pe San si spune i ca laptele din cana este mai bun.
In doua saptamani il intarci.
Cand plange umfla niste baloane si schimba i starea de spirit.
Pana la urma cu i nu i plac baloanele colorate.

| Miruna333 a răspuns:

Daca l-ai lasat pana la 3 ani sa doarma cu tine, si l-ai si alaptat atat, sunt 2 greseli teribile.
Nu este ok sa doarma cu parintii, ci singur, este pentru dezvoltarea lui sanatoasa. La fel si cu alaptatul. Doar nu il intarci cand se duce la liceu.
https://www.facebook.com/......625177436/
Asculta asta, recomand Urania cu tot dragul.
Nu ii poti face toate poftele doar pentru ca plange, el castiga in acest sens si va continua asa la nesfarsit, doar pentru ca mama are o slabiciune.
Dezactiveaza-ti partea sentimentala, si activeaza-ti partea realista, nu sta in apa, daca plange, nu se intampla nimic, insa consoleaza-l. Nu poate avea tot ce isi doreste, la nesfarsit, nu asa functioneaza viata. Fii empatica cu el, intelege-l, vorbeste-i ca unui adult, nu-l minti cu lucruri, nu-i spune ca este baiat mare si asa mai departe. Lasa-l sa planga ca este ok, este sanatos si normal sa plangi, asa se descarca. Dar raspunsul sa fie tot NU. Trebuie sa ii impui limite