| DianaDya4567 a întrebat:

Băiețelul meu are 3 ani şi nu prea mai vrea să doarmă la prânz, ce pot face?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Puneți sa asculte white sound, aceste sunete cresc hormonul somnului in creier

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic. Nu e obligatoriu sa doarmă la prânz

| doctorandus a răspuns:

Sincer, nu-l pune sa doarma daca nu vrea. Eu asa am fost crescut si tot restul vietii mi-a fost tare greu sa ma scol dimineata.

Cu atata somn ziua mi-era greu sa adorm noaptea.

| Madaxo97 a răspuns:

E normal să mai rărească din somn, încearcă să il pui doar ocazional, de 2, 3 ori pe săptămână la somn, când se mai adună oboseala. Și baiatul meu tot de la 3 ani nu mai doarme după-masă, decât foarte rar mai dormea, în prezent are aproape 6 ani si mai doarme cam odată pe săptămână după-amiază, și atunci cu greu mă rog de el să adoarmă.
Copiii pe măsură ce cresc, au nevoie de din ce în ce mai puțin somn, dacă nu vrea sa doarmă, lasă-l în pace, pune-l doar în zilele când chiar îl vezi tu ca e obosit și i-ar prinde bine un pic de somn, dacă il vezi ca e energic și chiar nu vrea, nu il obliga sa doarmă. E si un avantaj ca nu mai doarme după-masă pentru că se va culca mai devreme seara. În zilele când nu doarme poți să il culci la 20:00 - 21:00 maxim.

| Dragobeta a răspuns:

Da-i pace. Unii copii nu au nevoie sa doarma la pranz. Asta e bine caci va adormi seara devreme si va dormi toata noaptea.
Sper ca nu vrei sa-l obisnuiesti treaz pana la 1 noaptea.