| LaviniuA a întrebat:

Cum face un parinte sa restrictioneze accesul la pornografie copilului? Cat de eficient este?

Si mai sunt la moda tabletele printre pusti cum erau anii trecuti? Ca ii vedeam pe unii non stop cu ochii in ele.

14 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ii configureaza sistemul de operare folosind modul pentru copii. Sau routerul de internet.
IT-ul are foarte multe posibilitati, trebuie doar utilizatori competenti (oameni peste medie, din pacate).

| doctorandus a răspuns:

Cu privire la copii (adolescenți):

"Sondajele transversale repetate nu au găsit asocieri consistente de-a lungul anilor între sănătatea mintală precară și vizionarea vreodată de pornografie sau frecvența de vizionare a pornografiei."
— Svedin et. al. (2023)

Svedin et. al. au constatat că un consum moderat de pornografie este asociat cu o sănătate mintală bună la băieți, în timp ce ambele extreme (prea mult sau prea puțin) stau mai prost sub acest aspect. Vizionarea pornografiei deviante (non-mainstream) a fost asociată cu o sănătate mintală mai proastă la băieți, dar fetele nu au fost afectate.

Svedin, C. G.; Donevan, M.; Bladh, M.; Priebe, G.; Fredlund, C.; Jonsson, L. S. (2023). „Associations between adolescents watching pornography and poor mental health in three Swedish surveys". European Child & Adolescent Psychiatry. 32 (9): 1765–1780. doi:10. 1007/s00787-022-01992-x. ISSN 1435-165X. PMC 10460300 Accesibil gratuit. PMID 35524827.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Cifre din Olanda din 2023: tinerii au privit pornografie în precedentele șase luni între 65% (13-15 ani) și 96% (22-24 ani), iar tinerele între 22% (13-15 ani) și 75% (22-24 ani).

Oldenhof, Anne; Kraan, Yolin; Beek, Titia; Kuipers, Laurian (2024). de Graaf, Hanneke; Vermey, Koenraad, ed. Seks onder je 25e. Seksuele gezondheid van jongeren in Nederland anno 2023 [Sex under the age of 25. Sexual health of youth in the Netherlands 2023 AD] (PDF) (în neerlandeză). Eburon. p. 166. ISBN 9789463014984.

| doctorandus a răspuns:

Sa-ti spun o chestie: copiii care fac onanie la astfel de filme sunt copii cuminti. Copiii neascultatori fac sex.

Deci ai grija ce-ti doresti: daca nu poate obtine filme, va face sex. De exemplu, legea interzice ca astfel de filme sa fie oferite minorilor, dar nu interzice ca minorii sa faca sex intre ei.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Deci daca liceenii in loc sa se uite singuri in camera lor la astfel de filme organizeaza o orgie perversa numai cu liceeni, nu e nicio infractiune.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Autoritatea nationala de sanatate (NHS) din Sheffield a indemnat adolescentii sa practice onania. De ce i-a indemnat? Ca sa nu mai fie atatea adolescente gravide. I-a indemnat ca sa amane inceperea vietii sexuale. Deci iata ca onania este vazuta ca o solutie, sau cel putin drept raul mai mic dintre doua rele. Este complet neproductiv sa combati onania adolescentilor (de ambele sexe).

Popii dau din gura ca onania nu e buna. Dar popii nu mai au de mult solutii reale la problemele societatii. Chiar daca esti crestin, poti fi foarte sceptic ca popii pot rezolva toate problemele societatii.

| LaviniuA explică (pentru doctorandus):

Da stiu ca tu esti pro laba laughing Dar onania te baga in boala, inflameaza prostata de exemplu.

| doctorandus a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu, ceea ce spui este delirul tau sau al altora. Nu e mentionat asa ceva in niciun tratat medical din ultimii 25 ani.

Consensul medical este ca onania, practicata in mod normal, nu produce boli. Dimpotriva, ideea ca ea produce boli este simptom de psihoza.

| doctorandus a răspuns (pentru LaviniuA):

Si degeaba argumentezi contra mea, pentru ca eu nu pot schimba consensul medicilor si al psihologilor.

| doctorandus a răspuns:

Ca sa raspund la intrebare: da, exista solutii, dar cand copiii sunt mai buni la informatica decat parintii lor, ei vor ocoli orice blocare.

De retinut ca programele respective nu stiu daca o imagine sau un film este doar pentru adulti. Ele blocheaza doar unele websiteuri pe care se pot gasi usor astfel de materiale. Listele lor nu sunt complete, iar daca adolescentii fac schimb de fisiere intre ei, programele de blocare nu vor sesiza nimic.

| Mosotti a răspuns:

Daca copilu e destept, tot se uita la pornografie. Functioneaza, depinde de copil cat il duce capul.
Si daca se uita nu e problema.
Sa nu se uite la infractiuni, la violente, la droguri, ca alea sunt daunatoare si il poate influenta negativ.
Asta pana la urma e ceva natural sexul.

Ce, vede niste unii care fac sex, mare chestie nu e. Ca e una sa zici ca vezi pe unu care trage pe nas si te-ai lua dupa el si iti face creierul praf, si alta sa vezi ceva natural, si daca mai in colo cand mai cresti te iei dupa ei, nu se intampla nimic.

| gabicoo a răspuns:

Simplu: îi ia telefonul.
Eventual îl lasă la telefon o oră/zi sub supraveghere.
Mai sunt și aplicații de control parental dar nu știu cât de eficiente sunt.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu îi da telefon.

| doctorandus a răspuns (pentru Cipi1212):

Daca nu are mobil, va fi perceput drept anormal de catre colegii de clasa, iar ei vor trece la bullying.