| ALINA46778889999 a întrebat:

Cumnata mea are o fata care are 3 ani şi ea şi sotul ei(fratele sotului meu)vor să iese în oras şi vor sa lase fata cu mine şi cu sotul meu azi dar şi peste noapte noi cum nu avem copii nu prea ştim să avem grija de un copil mic.Ce sfaturi aveţi pentru noi?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai logic ar fi sa ii intrebi pe ei, ca ei stiu cel mai bine obiceiurile copilului aluia

| aizen0567 a răspuns (pentru suntserios):

Salut iartă ma ca te deranjez, dar știi cum devin user senior?

| anonimg a răspuns:

Să îi refuzați elegant, și să le spuneți că nu îi puteți ajuta.

| Cipi1212 a răspuns:

O fetiță de 3 ani este mai ușor de îngrijit decât o bebelușă.

| aizen0567 a răspuns:

De fel acorda i atenție,jucării, desene, întreabă i pe părinți când mănâncă și ce mănâncă, ai grijă sa petreceți timp cu ea ca să fie obosită înainte de culcare, poate și s o scoateți la o plimbare mai încolo când dispare soarele și se mai răcorește pe afară

| Etoilefilante a răspuns:

Cred că nu o sa trebuiască să faceți mare lucruru. Probabil o sa fie mai sfioasă acum daca va întâlniți pentru prima dată cu ea și poate că ar fi mai bine sa o lăsați sa se joace singura. Eu când eram mică eram timidă și voiam să fiu lăsată în pace. Acum depinde de natura copilului. Pot totuși să vă dau niste sfaturi pentru atunci când o să aveți copii. Am citit recent o carte care susține că o alimentație nesănătoasă combinata cu lipsa de exercițiu fizic și privitul la televizor/statul pe telefon duce la apariția ADHD ului: "O privare de stimulii corespunzători va avea consecințe dramatice asupra minții tinere, ușor maleabile. Exista o perioadă optima când organismul este pregătit să se ocupe de un anumit tip de stimul, spune dr. Jane Bernstein. Când însă acești stimuli nu apar in perioada critică, atunci este foarte probabil ca structurile creierului care îi procesează, nefunctionand, sa nu se dezvolte, ci sa se atrofieze".