| Petronela899 a întrebat:

Fata mea are 2 ani şi plânge din orice şi nu mai doarme la prânz, ce aş putea face?

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

O ameninți că nu-i mai dai dulciuri.

| MistarGoGu a răspuns (pentru gabicoo):

La 2 ani? Poate mai târziu 5 + sa funcționeze! Le trec prin urechi amenințările la vârsta asta!

| ioana748 a răspuns:

Comunica si ea, e micuta si se intampla o granada de chestii in organismul ei pentru adaptarea la viata.
Calm in primul rand din partea adultilot ca sa i se transmita o stare de liniste. Si invatata sa comunice altfel. Vorbit mult cu ea, intrebat, de sete, de foame, de durere, ce doreste. Oricum exista un limbaj unic Intre mama si copil pe care doar ei il inteleg.
Si pe langa plimbat, aer, joaca, multa muzica frumoasă. Este pe YouTube muzica de bebelusi sau muzica clasica cu vibratie inalta care o va linisti cu siguranță si pe dumneavoastră la fel.
Puteti canta impreuna., eventual dansa.
De asemenea puteti sa i spuneti povesti pe voci si sa faceti putin teatru, s-ar putea sa i placa. Important sa fiti conectata la ea si prin acțiune dar de multe ori o rugaciune face minuni.
Toate cele bune,
Zi linistita ❤️

| MistarGoGu a răspuns (pentru ioana748):

Aprob aia cu muzica clasica! Nepoata-mea adormea buștean în 5 min când auzea Vivaldi, Mozart, Fur Elise *( Beethoven)! Best way!

| ioana748 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Asa este, vibratia respectiva face minuni.

| LisaJulie a răspuns:

Fructe și legume variate, expunere la soare și ieșit in parc ( mișcare cât mai multă) seara și dimineața mai ales, și sa nu îi dati sub nicio forma un telefon sau o tableta in mana! Multă sănătate!

| 1onur a răspuns:

Poate are colici bebelușul. Mergeți la medicul Dumneavoastră Doamnă poate are ceva bebelușul copilul Dumneavoastră și nu știți.

| ZitaRita a răspuns:

Și eu făceam asa când eram mica, eu aveam coșmaruri multe, poate și ea are