| FlorinaDaniela23 a întrebat:

Fata mea are un an, încă o mai alăptez și ma dor sânii din cauza asta.Ce ar trebui sa fac? Credeți ca e prea mare pentru alăptat la un an? Cum aș putea să o înțărc? Eu o consider încă micuță la un an pe mine mama când eram mica m-a alăptat până la 5 ani

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai mai pus intrebare asta odata, Ia de citeste aici:

https://www.tpu.ro/......-as-putea/

| Giulia911 a răspuns:

Slava Domnului ca mai ai încă lapte, nu e nicio problema ca o alăptezi la 1 an.

| DrMihailoviciS a răspuns:

Buna ziua.
In primul rand, violeta este scârba TPU-lui, nu o baga in seama...
Acum:
Alăptarea la un anișor, zic eu, este normala. Chiar o recomanda și nu știu ce instituții globale.
Chiar daca durerea sânilor nu este normala, dar foarte întâlnită, și trebuie rezolvată totuși.
Tu singurica poți alege mai multe opțiuni, hai sa iti recomand ceva pentru stoparea dureri prima dată:

Încearcă să ai o poziție corectă cu pruncul, și să se atașeze cum trebuie de areolă. Cauta pe net!

Înainte să alaptezi, aplica niste comprese calde, poți încălzi niste sare într-o oală și după sa o învelești într-un prosop. Chestia asta crează un flux corect al laptelui, și elimină puțintel durerea.

Poți face niste sesiuni de masaj al sânilor.

INTARCAREA! Ce am uitat... Chiar daca este cam devreme, o poti realiza in caz de disperare.
Cum faci asta? Elimină o sesiune de alăptare la fiecare câteva zile. De exemplu, poți începe cu alăptarea de la prânz, apoi să elimini treptat și celelalte sesiuni.
După trebuie sa înlocuiești alăptarea cu alimente solide sau lapte formulă. La vârsta de un an, copiii pot consuma o varietate de alimente solide și pot bea lapte formulă sau lapte de vacă.

Și cel mai important... FA UN CONSULT! Obligatoriu! Nici un medic nu îți zice un diagnostic corect pe net... Așa ca, fuguta la doctor!

Sper că v-am ajutat! Doamne ajuta