| DianaDya4567 a întrebat:

Ştiu ca poate par rea dar am ajuns în punctul în care nu îmi mai suport copilul, are 3 ani e baiat şi acum sunt însărcinată iar, îl iubesc dar uneori e prea enervant zice întruna mami, se poarta dupa mine si se lipeste de mine. Aveţi idee cum să trec peste acceste emoţii? Ma simt asa de cand sunt însărcinată, e posibil să fie de la hormonii din timpul sarcinii aceste emoţii?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Te inteleg este datorita sarcinii si schimbarilor hormonale din corpul tau, iti este greu dar ai nevoie de rabdare si sa il intelegi ca este mic si te iubeste asa sunt copiii, si tu cand erai de varsta lui cu siguranta erai la fel, dar nu iti mai amintesti, trebuie sa depui efort sa fi rabdatoare cu el calma blinda sa nu il certi ca daca il certi si esti dură atunci el numai vrea sa vina la tine si orice problema are nu o sa ti o spună, poti bea ceai de tei sa te linistesti.

| ioana748 a răspuns:

Da, cu siguranță din cauza modificărilor hormonale ai o anume indispoziție.
Bea ceai de sunătoare si consuma scortisoara.
Te vor liniști.
Nastere usoara si iubeste l pe bebe ca esti singurul lui Univers la ora aceasta

| Madaxo97 a răspuns:

Dar tu de ce ești iar gravida dacă nu îți suporți nici primul copil? Nu ai auzit de protecție? Dacă nu îți plac copiii nu ii faci, simplu.
Si baiatul meu facea la fel la 3 ani, dar nu ma enerva așa de rău, doar câteodată, in majoritatea timpului adoram sa ma ia in brațe și sa ma strige, sa ma solicite mereu, sa ma întrebe chestii, e normal la vârsta asta, e vârsta la care e foarte curios, si dornic de afecțiune, este la stadiul de toodler, nu mai e bebe, este normal sa fie mai solicitant, sa aibă energie mai multă, ar fi trebuit să știi asta înainte sa te decizi sa faci inca un copil așa de repede unul dupa altul.

| adryang78 a răspuns:

E posibil să treci prin stările astea și din cauza sarcinii. Cel mai probabil, a intervenit și oboseala, nu-i deloc ușor să crești un copil. Discută cu soțul să se implice mai mult, să petreacă mai mult timp cu cel mic, dacă se poate, ca să-ți ofere câteva momente de respiro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal să nu-ți suporți propriul copil. Are doar trei ani. Mers la psiholog.

| Dragobeta a răspuns:

Copilul are NUMAI 3 ani si are nevoie de tine. Nu e major.
Da, poate fi de la sarcina. Vorbeste cu sotul sa te mai ajute cu el. Iar tu treci pe la psiholog.