| Antonia345675 a întrebat:

Sunt însărcinată, am 16 ani îmi e teamă ca nu voi fi o mama bună pentru bebe când se va naste.Cum pot fi o mama buna pentru el?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

A fi părinte nu se învață din cărți, în ciuda prostiilor psihologice vehiculate pe net. Din cărți poți învăța cum să ai grijă de el, cum să-i depistezi nevoile etc., iar pentru asta îți recomand "Mama și copilul", o carte mereu actuală și reeditată.
A fi părinte se învață din mers, cu dragoste, bun simț și responsabilitate. E bine să eviți extremele, să păstrezi în viața lui un echilibru, nici să nu-i permiți să facă orice îi trece prin cap, nici să devii paranoică și să nu-l lași să facă un pas. Fiecare pas al lui în viață înseamnă o nouă decizie pentru tine, fiecare moment, o nouă provocare.
După cum spuneam, nu există tipare pentru a fi părinte. Este cea mai grea "meserie" din lume, dar și cea mai frumoasă. happy

6 răspunsuri:
| Miruna333 a răspuns:

Nu te neglija pentru copil. Copilul are nevoie de o mama fericita.
Atata timp cat te implici, nu ai de ce sa fii o mama rea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să te lași de școală, să faci un curs de calificare, să te angajezi undeva, să-ți cauți un bărbat matur care o să vă iubească.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să vezi tu când se naște copilul, n-o să mai poți dormi și abia atunci o să înceapa ceartă dintre tine și părinții tăi.

| ALM2000RO a răspuns:

De ce sunteți inconștienți și faceți sex neprotejat la vârsta asta, la care sunteți doar niște copii? Frumos, copii care cresc copii, ăștia doar părinți buni nu vor putea fi fiindcă îți vei neglija vrând-nevrând studiile și cariera...rușinică!

Răspuns utilizator avertizat
| TuzacAngelina a răspuns:

Natura a făcut ca fetele să devină femei de la 12-13 ani considerând că perpetuarea speciei este mai importanta decât perpetuarea societăților și a conceptelor. Dacă ai decis să pastrezi copilul ocupă-te doar de partea de mamă și protejati-vă de conceptele sociale. Încă mai ești protejată de legislație ca minoră/protecția copilului și poți primi consiliere gratuită prin medicul de familie și diverse organizații care se ocupă cu protecția mamei și a copiilor. Copilul nu are nevoie de o mamă mai bună ci de o mamă. Caută sprijin și înțelegere în cele două familii ale copilului și când va crește să-i mai faci o soră sau frățior. Naștere și creștere ușoară.