| Effy35 a întrebat:

Sunteți de acord că un părinte ar trebui să exercite autoritate asupra copilului său, dar această autoritate nu ar trebui să însemne lipsa de respect față de copil, cum ar fi batjocura, abuzul fizic sau mental sau folosirea unui ton ridicat al vocii?

Răspuns Câştigător
| 1onur a răspuns:

Nici închisorile nu pot educa îmblânzi relaționa empata nici cel mai mare infractor criminal Psihopat cu fapte inumane. Fiindcă educația nu înseamnă impunerea agresivitatea folosirea unui ton ridicat folosirea agresivității fizice sau ai lua unui copil jucăria din mână nu faci decât să-l rănești Fiindcă jucăria aia care o are el o ține el în mână este ceva cel pe el îl face fericit și liniștit jucându-se cu el ținându-l în mână luându-i ce are el mai de preț unui copil din mână sa nu faci decât altceva să-l rănești vrând și inutil superioateat și autoritatea nu-s ce trebuie cu Adevărat pentru a educa înțelege un copil sau un om adult.

Te poți apropia de oamenii de copii fie al tău sau altora cu iubirea loialitatea sinceritatea bunătatea empatia cu înțelegerea atunci poți reuși săte înțelegeri și cu un copil și cu un adult sănătos cu discernământul apt poți crea înțelegere cu ori și cine prin iubire loialitatea sinceritatea înțelegere.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Total de acord, de aceea este recomandat sa-ti educi copilul de la varste foarte mici si sa nu folosesti violenta fizica, doar sa-l pedepsesti luandu-i jucaria favorita, sau restrictionandu-i accesul afara pe o anumta perioada de timp.

| Miruna333 a răspuns:

Autoritatea nu trebuie sa fie negativa, poate fi si pozitiva, cu vorba buna. Aia e autoritate toxica

| Mindfulness a răspuns:

Doar prin educație și înțelegere și empatie, desigur! Daca îl va trata așa copilul se va alege cu probleme psihologice grave toată viața. Educație era cuvântul potrivit nu tortura psihica. De obicei karma face în așa fel ca, in viitor când când copiii abuzați sa devină maturi sa ajungă chiar să își măcelărească părinții, sau sa devina antisociali. Raul făcut de către părinți se va întoarce asupra lor că un Boomerang! La psiholog degeaba ii vor duce că vor rămâne damblagiti toata viața, nu se vor putea integra și adapta nici la locul de munca, nici in societate nici în familie. Astfel de părinți ar trebui duși la psihiatrie sau internați involuntar la Obregia in pastele mamii lor de zdrențe.

| Xena20 a răspuns (pentru Mindfulness):

Trebuiesc băgați în închisoare în primul rând!

| simplaexsistenta a răspuns:

Copilul trebuie educat cu bun-simt si blandete, dar trebuie sa inteleaga clar ca parintii au toata autoritatea. Abuzul fizic nu prea ajuta cu nimic, nici batjocura, caci asa copilul creste fara încredere in sine

| Florea_Maria__YPcT a răspuns:

Părinți trebuie să fie mai duri pentru ca așa se pot educa copii, și de aceea este normal puțin abuz din partea lor copii fiind neascultători

| Effy35 explică (pentru Florea_Maria__YPcT):

Duritatea nu trebuie confundată cu abuzul.
Duritatea sănătoasă implică stabilirea unor limite clare și consistente, care sunt comunicate și aplicate într-un mod respectuos și empatic. Aceasta poate include disciplină, dar fără umilire, ignorarea nevoilor emoționale ale copilului sau recurgerea la pedepse fizice.

| Florea_Maria__YPcT a răspuns (pentru Effy35):

Asta am vrut să spun și eu doar ca mna

| Effy35 explică (pentru Florea_Maria__YPcT):

Mă bucur că suntem de acord, asta este mai important decât faptul că ideile dvs. nu au fost împărtășite în totalitate.