| SaveTheNature a întrebat:

1.Biblia si Coranul. Puteti spune succint principalele diferente dintre acestea 2. in afara de Profetul Mahomed.

2.Musulmanii respecta mai cu strictete poruncile lui Dumnezeu decat crestinii( e o impresie sau e adevarat)?
Ps: am mai pus odata intrebarea asta dar nu am primit nici un raspuns concret.

13 răspunsuri:
| SaveTheNature explică:

Bineinteles ca ma documentezhappy si cu cat cercetez mai mutl,cu atat cred mai mult.happyDeci nu sunt ateu( insa nu arunc cu pietre in nici o religie.
Dupa parerea mea vor ajunge in rai, si musulmani, si budisti si atei.
Nu religia conteaza ci faptele.Si daca gresesti sa iai para rauhappy

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Vezi ca ai uitat sa specifici ca si prostituatele si mincinosii si curvarii si preacurvarii toate adunaturile ajung in Rai iar Biblia este o minciunawinking

„Dar cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinători la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul ce arde cu foc şicu pucioasă, adică „moartea a doua"(Apoc. 21, 8).

Nimic intinat nu va intra in ea, nimeni care traieste in spurcaciune si in minciuna; ci numai cei scrisi in cartea vietii Mielului... Ferice de cei ce isi spala hainele, ca sa aiba drept la pomul vietii, si sa intre pe porti in cetate! Afara sint ciinii, vrajitorii, curvarii, ucigasii, inchinatorii la idoli, si oricine iubeste minciuna si traieste in minciuna!" (Apoc. 21:8, 27; 22:14-15)

| claudiu93 a răspuns:

Mohamed era un razboinic. La musulmani exista si razboaie sfinte, si crima nu este atat de aspru pedepsita ca la crestini. Daca un musulman moare ca martir(omorand necredinciosi, inclusiv crestini) se spune despre el ca va ajunge in rai. Asta e o diferenta majora intre cele doua religii. In islam, barbatii pot avea mai multe femei, oricate doresc.Nu exista o limita. Femeile nu pot avea mai multi soti.

http://www.youtube.com/watch?v=E01Ak5GTmkE

in plus femeile au mai putine drepturi ca barbatii chiar si din punct de vedere legal (la tribunal spre exemplu).

Urmariti filmuletul din link si documentati-va bine.

| 0796921714h a răspuns (pentru claudiu93):

Se vede ca nu sti nimic de religia musulmana cine stie de unde ai auzit lucrurile astea

| SaveTheNature explică (pentru 0796921714h):

Te rog sa imi explicihappy ceea ce stii.Te ascult cu placere si cu inima deschisa.

| SaveTheNature explică (pentru 0796921714h):

Sa stii ca nu am nimic cu musulmanii.Sii ii vad la fel ca pe toti oamenii.Si nici cu protestantii sau alte religii. Dumnezeu ne iubeste pe toti.

| TootydeCool a răspuns:

Buna, nu cred ca este vreo diferenta intre aceste doua, decat zvonurile despre ele

| 0796921714h a răspuns:

Buna,imi pare bine ca am gasit pe cineva sa intrebe de musulmani si religia lor cu cuvinte decente. prima diferenta intre ele este ca coranul nu a fost modificat.in coran scrie ca este obligatoriu sa crezi in toti trimisii si profetii lui dumnezeu in timp ce biblia de azi il neaga pe mohamed.coranul cuprinde toate ramurile vietii, ne da legi pe care daca le-am urma am trai o viata mai usoara si fericita.despre musulmani nu toti respecta reigia, sint si ei oameni si fac greseli. daca te intereseaza tinem legatura.

| SaveTheNature explică (pentru 0796921714h):

Sunt in anglia(mai exact in londra) unde majoritatea imigrantilor de aici sunt musulmani.
Si vad(in mare) ca ei respecta mai cu strictete legile lui Dumnezeu
Colegul meu de munca este musulman, si ei practic merg pe aceleasi principii ca si crestinii (in mare). Doar ca Dumnhezeu nu este treime.Iar Isus nu este fiul lui Dumnezeu.
Am aflat si eu cate ceva.
Stiu ca si ei cred in Isus, dar ca il considera un Profet.
Si mohamed fiind tot un profet.Insa dau intaietate profetului Mohamed.
Tinand cont de aceste considerente.Si de faptul evident ca si Mohamed ca si Isus au propovaduit BINELE pe pamant. Ma intreb:
Ce anume a schimbat Mahomed din ceea ce a spus Isus?
Cand si in ce imprejurare a spus isus ca vor mai veni profeti si ca trebuie sa ii punem mai presus decat pe El.
inca nu am ajuns la o concluzie. Daca exista religie corecta.(si ca oamenii au facut din Biserica) o pestera pentru talhari(exact asa cum a spus isus).
Nimic nu e mai clar decat Cele 10 porunci ale lui Dumnezeu
Si cele 2 porunci: Sa il iubesti pe Dumnezeu sI pe aproapele.
Mai conteaza restul doctrinelor? Te rog sa imi explicihappy

| olgun a răspuns (pentru SaveTheNature):

''Cand si in ce imprejurare a spus isus ca vor mai veni profeti si ca trebuie sa ii punem mai presus decat pe El.''

Ioan 14:28
Aţi auzit că v-am spus: „Mă duc, şi Mă voi întoarce la voi." Dacă M-aţi iubi, v-aţi fi bucurat că v-am zis: „Mă duc la Tatăl"; căci Tatăl este mai mare decât Mine.

Ioan 5:30 Eu nu pot face nimic de la Mine însumi: judec după cum aud; şi judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut să fac voia Mea, ci voia Tatălui, care M-a trimis.

IOAN 16

8. Şi El, venind, va vădi lumea de păcat şi de dreptate şi de judecată.
9. De păcat, pentru că ei nu cred în Mine;
10. De dreptate, pentru că Mă duc la Tatăl Meu şi nu Mă veţi mai vedea;
11. Şi de judecată, pentru că stăpânitorul acestei lumi a fost judecat.
12. Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteţi să le purtaţi.
13. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi şi cele viitoare vă va vesti.

IOAN14:
16. Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,
25. Acestea vi le-am spus, fiind cu voi;
26. Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăţa toate şi vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.
IOAN 16
13. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi şi cele viitoare vă va vesti.

| 0796921714h a răspuns:

Buna seara.mi-a facut placere sa aflu ca mai sint oameni cu care poti conversa indiferent de religie,sex, tara..., multumesc.in primul rind te rog sa ai putina rabdare cu mine pentru ca nu-mi pot explica ideiile asa cum as vrea da sper sa ne intelegem.mohamed si coranul nu au schimbat nimic din cea ce a spus isus lucru asta l-au facut oameni[cei din fruntea bisericii]. coranul a cuprins toate aspectele vietii.

| 0796921714h a răspuns:

Buna seara.mi-a facut placere sa aflu ca mai sint oameni cu care poti conversa indiferent de religie,sex, tara..., multumesc.in primul rind te rog sa ai putina rabdare cu mine pentru ca nu-mi pot explica ideiile asa cum as vrea da sper sa ne intelegem.mohamed si coranul nu au schimbat nimic din cea ce a spus isus lucru asta l-au facut oameni[cei din fruntea bisericii]. coranul a cuprins toate aspectele vietii.