| Inferno a întrebat:

1. Ceea ce spune crestinismul sau doar parerea necestina a unui credincios?

Un user crestin de la aceasta categorie spune ca ai mai multe sanse sa te vindeci de cancer daca pur si simplu crezi in Dumnezeu dacat daca urmezi un tratament.

http://i.imgur.com/72HKUi2.jpg

Ce parere aveti?
Imi pare logic ca un bolnav sa aleaga varianta cea mai probabila pentru vindecare. Credeti deci ca tratamentul medical pentru cancer ar trebui inlocuit cu simpla credinta in Dumnezeu?

12 răspunsuri:
| Inferno explică:

L-ati auzit pe BogdantheDreamer.
Efectul placebo vindeCA CAncerul.
Dap. Is logic.

| sublime89 a răspuns:

Stiintele nu si-au atins absolutul, dar nici crestinii nu ar trebui sa aiba obrazul sa vina si sa dea oarecum vina pe stiinta pentru ca mai avem boli. Medicina moderna a salvat omenirea de la nenumarate boli grave, si a imbunatatit extrem de mult nivelul de trai si speranta de viata. Populatia globala in crestere e o dovada in acest sens. Stiinta a facut posibila viata a miliarde de oameni. De ce n-a putut religia singura sa salveze atatea vieti? De ce n-a dus credinta la o asemenea crestere a sperantei de viata sau a populatiei globale? De n-a eliminat religia anumite boli cumplite precum variola? Hai sa luam ca exemplu o perioada cand stiinta era practic inexistenta, iar religia domina autoritar Europa, si anume secolul 14. Toti europenii erau crestini convinsi, mai credinciosi decat orice crestin din ziua azi. Cu ce i-a ajutat asta cand a lovit ciuma bubonica? Unde au fost rugaciunile lor salvatoare? Jumatate din populatia Europei a murit. Si acum putem compara perioadele. Avem perioada medievala in care religia domina, dar viata oamenilor era cumplita, si avem epoca moderna in care stiinta domina, iar viata omului n-a fost niciodata mai buna. Ce mai e de zis? Cine e mai capabil sa combata bolile, stiinta sau religia? Cel ce spune ca religia e mai capabila in acest sens, e clar ca ori nu cunoaste nimic despre istoria speciei umane, ori are niste convingeri religioase care il fac sa nu-si doreasca sa vada adevarul. Dezbaterea pe aceasta tema nici n-ar mai trebui sa existe, pentru ca lucrurile sunt cat se poate de clare. Dar asa e cand religia e implicata in vietile noastre. Ea transforma orice subiect clar intr-o dezbatere, de la varsta Pamantului sau Universului pana la evolutia omului. Daca in biblie ar scrie ca albul e de fapt negru, si stiinta ar veni si le-ar arata ca lucrurile nu au cum sa stea asa, atunci religia ar transforma si acest subiect intr-o dezbatere mondiala ce ar dura zeci de ani sau mai mult.

| Dorugar a răspuns:

Are dreptate, dar cea mai mare sanse de vindecare a are credinciosul care STIE ce spune Isus, si anume ca Dumnezeul NU este in ceruri, ci este in fiecare din noi, si in acest caz bolnavul care stie si crede asta, are o putere morala muuuuult mai mare decat acela care crede in Dumnezeul din ceruri care niciodata nu a ajutat si nici nu a salvat pe nimeni

| BogdantheDreamer a răspuns:

Care tratament medicamentos?

Trebuie doar sa crezi. Daca nu Dumnezeu, atunci efectul placebo sigur o va face. Cunosc PERSONAL cazuri care au reusit sa vindece, astfel. Cu post si rugaciune.

Eu nu vorbesc din "citate" ca tine, eu vorbesc din viata reala. Acum e problema ta, daca crezi ori ba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Cum faci diferenta dintre Dumnezeu si efectul placebo cand vine vorba de o vindecare?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

La aceasta intrebare, eu nu stiu ce sa iti raspund. Presupun ca este important ce crede persoana in cauza, ce crede el de s-a vindecat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"nu stiu ce sa iti raspund"... macar esti sincer. Bravo.

"ce crede el de s-a vindecat"... pai un religios o sa spuna ca zeul lui l-a vindecat. Dar intrebarea mea, inca ramane si o sa ramana in picioare deoarece nu se poate da un raspuns la ea tocmai din cauza ca nu exista dovezi valide pentru a arata ca zeii intervin si te ajuta.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Gaia, eu cred ca mai important este rezultatul obtinut si nu modul. Daca viata individului a fost salvata, cu interventie Divinina sau fara, nu stim, conteaza faptul ca a functionat. Aici e ideea! Cu siguranta ca ar fi perfect sa aflam si care este cauza insanatosirii. Divinul sau autosugestia. Dar eu ma rezum la ce cunosc. Nu imi place sa aberez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Pentru asta
**Trebuie doar sa crezi. Daca nu Dumnezeu, atunci efectul placebo sigur o va face. Cunosc PERSONAL cazuri care au reusit sa vindece, astfel. Cu post si rugaciune.**

Se potrivește asta :
http://i.imgur.com/DaiWxfZ.jpg

■Tu crezi ca este asa ușor să scapi de o boală, ai înnebunit?
Cum ti.am mai spus odată :
http://i.imgur.com/jpieLfC.jpg

On-topic : Nu, nu ar trebui inlocuit tratamentul(nu neaparat pentru cancer) cu (,) credința şi o spun din propria experiență pentru că ma confrunt cu probleme de sănătate și pastilele sunt "credința " mea.
Ştiinta va avansa și va reuși să salveze oamenii care suferă de așa -zisele boli incurabile, până atunci asta e ..BORN TO DIE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"conteaza faptul ca a functionat"... gresit. Conteaza modul in care a fost salvata. De ce? Pai pentru a nu-ti pierde vremea cu metoda care nu functioneaza. Nu ti se pare logic? Daca metoda X nu functioneaza, tu continui sa o folosesti? Sigur ca nu.

"Divinul sau autosugestia"... pai daca e divinul, atunci de ce nu vindeca divinul si bolile mai grele? De ce spre exemplu, nu vindeca divinul rabia? De ce nu vindeca divinul persoanele amputate?

De ce divinul tot timpul vindeca bolile care pot trece singure?

Tu acum incerci sa cauti diverse scuze ca sa-ti scoti zeul din incurcatura. Asta faceti toti religiosii cand intampinati probleme de acest gen.

"Nu imi place sa aberez"... pai deja aberezi. Ai inceput sa bagi diverse scuze.

| malvinacroft a răspuns:

Dumnezeu nu e un papagal rosu care sa faca scamatorii ca sa creada lumea in El. Omul are la dispozitie orice vrea el, ca sa se vindece, si farmacie, si doctori, si credinta, si terapie alternativa, si nutritie, si shamani. Dar un lucru ramane: daca omul bolnav de cancer nu se schimba, in modul lui de gandire si viata, nu are nici o sansa sa se vindece, cu nici un doctor si nici o chimioterapie de pe lumea asta. Si inca un lucru pe care nimeni nu il ia in consideratie: Dumnezeu nu are treaba cu corpul omului, ci cu sufletul. Nu cred ca a spus vreodata Iisus ca scopul venirii Lui e ca omul sa aiba sanatate si avere si sa i se dea in general orice cere. De ce a facut minuni? Pentru ca omul pe vremea aia avea nevoie de papagali rosii. In vremea noastra s-a terminat cu minunile, fiecare trebuie sa munceasca pentru credinta lui.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun