Întrebare recomandată | Vladutz1986 a întrebat:

1. Chiar ne trebuie catedrala de sute de milioane de euro intr-o tara in care batranii si copii mor de foame?
2. Care este legatura dintre credinta ortodoxa si neplatirea taxelor si impozitelor de catre biserica? Adica unde este pasajul din biblie care spune ca biserica nu trebuie sa plateasca taxe si impozite?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

1. Nu. Doar la demodati, irationali si la mafioti le trebuie...
2. Biserica ar trebui "teleportata" la "Dracu", sa creeze si sustina acolo anomalitatea.

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

1. "Chiar ne trebuie catedrala de sute de milioane de euro intr-o tara in care batranii si copii mor de foame? "

Nu, desigur. Poate doar celor care vor beneficia de pe urma lor, prostind neamul şi umplându-şi buzunarele (ca de obicei).

2. "Care este legatura dintre credinta ortodoxa si neplatirea taxelor si impozitelor de catre biserica? Adica unde este pasajul din biblie care spune ca biserica nu trebuie sa plateasca taxe si impozite?"

Biblia nu a scutit bisericile de plata taxelor şi impozitelor, dar a făcut-o sistemul mafiot, politico-religios, care ne sugrumă ţara şi o trage în Evul Mediu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. E atat de discutat si rasdiscutata. Ce faci popi asta nu e cu nimic diferit fata de hotia si coruptia din politica

2. cred ca atunci cand a fost scrisa bilbia nu exista conceptul de evaziune fiscala happy

| Vladutz1986 explică (pentru suntserios):

Deci sa inteleg ca popii au format o organizatie mafiota a carui singur scop este sa le fie lor bine...adica total opus bibliei...Si de ce ii suportam?

| suntserios a răspuns (pentru Vladutz1986):

Putem sa ii zicem si asa... fac ei niste afaceri de ne sta minte in loc, nici nu ne inchiuim cum profita de naivitatea oamenilor

| milan9 a răspuns:

Ai idee cat pierde tara din cauza neplatirii taxelor comerciale, economiei "la negru"? Cam 50 - 60 de lei pe zi!
Stii ce inseamna asta?
Ca se da pentru catedrala o data in istorie o suma pe care tara (si politicienii) o pierd (sau o manipuleaza) doar intr+o zi...

| sublime89 a răspuns:

Normal ca nu ne trebuie, mai ales ca nu sunt semne care sa arate ca bisericile, manastirile si catedralele au adus vreun beneficiu tarii.

| KhludCiprian a răspuns:

1. Noua nu, preotilor da. Arata modestia crestina (ortodoxa) la superlativ

2. Biserica a fost timpul imbinata cu politicul, de la Teoctist si preotii ce lucrau cu securitatea cu faptul ca preotii suporta candidati.

De asta Romania e una din putinele tari din Europa ce-s platiti la bugetul de stat, pe langa cutia milei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu!-doar ca se prefera sa se arunce banii pe orice in afara de ceva folositor si care sa-i ajute si pe cei mai nefericiti dintre noi!(caci popii is cu siguranta fericiti )!

2.Nu exista un asemenea pasaj!
Asta este o alta smecherie pentru a avea popii mai multi bani in propriul buzunar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este scris; dati, cezarului ce este al cezarului, in cazul de fata statului, si lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu.in afara de strictul necesar sa traiesti, aer, apa, hrana sa-ti alimentezi hoitul si un acoperis sa nu te ploua in cap. celelate sant doar fite omenesti, utile mai mult ori mai putin, depinde de pretentiile fiecaruia. operele unui neam sant cele de care s-a invrednicit neamul respectiv.de autostrazi avem nevoie? eu cred ca da, dar nu de doi km in zece ani, la pret de 50 de km.voi nu vedeti cat de superficiali puteti fi? cati batrani ai vazut morti de foame si copii ai vazut tu,si pe cati ai hranit? mai multi decat a hranit biserica din cartierul meu, care are o cantina pentru ei si unde colegi de-ai mei isi duc laptele antidot, ca samanance si acestia? pomenile si praznicele care se fac, la noi la ortodocsi., pentru cine crezi ca se fac? boii aia inchisi au fost pusi in libertate, fiindca au scris cate o carte in puscarie, si i-au invatat pe hoti, ei cei mai mari hoti i-au invatat pe aia dinlauntru cum sa fie cinstiti.vazut-ai vreun preot sa indemne la rele pe cineva? da e o biserica bogata.fiindca e condusa de oameni care stiu inmulti bogatiile bisericilor si fiindca Dumnezeu insusi este bogat.dar tara asta ma? de cine e condusa de mor batranii si copii de foame? si CUM e condusa? in afara de minciuni si de papat banii cu lingura, mai stiu si altaceva? mai duva-n puii mei, ca nu din cauza bisericii nu aveti voi, ci din cauza ca; LA sarac slujesti, sarac ramai.iar Statul condus de lupi in blani de oaie va mananca. biserica stie toata lumea ce e.si cine e.dar statul? ia spune bai vlade? cine e statul? balaurul asta cu multe capete care inghite tot si nu se mai satura, dar administreaza foarte prost tara, oamenii, pamanturile si tot ce se chema averea tarii, cine e? acest stat? ca eu personal i-am pierdut de mult notiunea si concretul? mai treziti-va si voi si vedeti adevarul.si anume ca statul ar trebui sa fie bogat cum e biserica.si intelept cu banii publici.iar conducatorii sa fie asa cum spunea alexandru cel bun. fiului sau teodosie; noi conducatorii de noroade, trebuie sa fim intocmai ca soarele, care da lumina si caldura, fara sa ceara nimic in schimb.de ca santeti rai? strigati impotriva bisericii .bun.nu pricep de ce? o urati, nu o doriti, nu ati dat nimic, nici nu vi s-a furat nimic.atunci? ce pretentii aveti mai? venit-a biserica la borsul vostru? e treaba noastra ma.a crestinilor.ai dat fundita vad.foarte bine.ati teleportat biserica la dracu.pai de acolo veniti voi.de ce ne-ati dori pe noi alaturi de voi? stati mai vlade si alphawolf, la dracu, iar pe noi lasati-ne in pace in durerile noastre.nu aveti nevoie de noi nicicum.noi avem de voi, dar sa fiti ca noi. daca nu? sarut mana pentru masa, stati cumintei acolo daca asa ati ales.

| 2Low a răspuns:

1.NU! Dar atata timp cat inca se gasesc "donatori" catre binele preotilor ce sa ii faci?
Bine ca in tara asta cand vine vorba de catedrale, biserici, manastiri mereu se gasesc fonduri dar atunci cand e vorba de un spital, un azil de batrani sau de copii nu sunt bani.SI MAI E O PROBLEMA MARE noi romanii de rand suntem obligati sa platim lunar taxe si impozite dar impozitele datorate de rromi nimeni nu le ia in considerare.
Si un puscarias care sta pe banii statului la inchisoare traieste uneori mult mai bine decat o duc batranii sau familiile sarace.Si mai groaznic e ca primeste si ajutor social iar un copil trimis la scoala de parinti primeste doar 42 lei pe luna.

2.Pentru biserica nu cred ca exista taxe si impozite atata timp cat sunt mana in mana cu politica.

| HowdidIgethere a răspuns:

Or mai fi si alte surse pentru saracii batrani in afara de catedrala asta? De pe TPU se intelege ca e singura.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Totii banii dati pe catedrala nu fac decat tot atat cat pierde Romania in doua zile din cauza,, economiei subterane".
Se face gargara degeaba. Toate tarile care se respecta au o catedrala reprezrntativa.

| Vladutz1986 explică (pentru AdiTorrent7):

Aha am inteles...dar aia care pana sa construiasca catedrale au facut si spitale si scoli nu sunt tari care traiesc ca in evul mediu...garagara poate faci tu eu pun intrebari relevante! happy

| suntserios a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Dar tarile care se respecta au de mult spitale si scoli

| AdiTorrent7 a răspuns:

Nu este adevarata insulta ca preotii ar fi colaborat cu securitatea. Din mii de preoti ce au trait atunci la CNSAS nu exista decat cateva dosare ce le numeri pe degete, si asta pe fondul unor santaje. Chiar si in acele conditii, informatiile predate, pentru a nu face rau nimanui, erau convenite impreuna cu cei despre care erau acele informatii.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Tot salariatii Bisericii platesc integral impozitele la stat, asta desi nu primesc din salariu decat 40% si asta doar din cel brut.

| HiddenWorld a răspuns:

Mda...ştiu popi care au salariu de peste 4000 de lei (majoritatea) şi cercetători care sunt nevoiți să se reprofileze din cauza "salariului" foarte mic.Cu banii pentru catedrala aia, puteau să construiască centre de învățământ, săli de sport etc.Numărul de medici, cercetători scade şi cel de popi creşte.Că până la urmă oricine poate să se îmbogățească pe banii prostimei, nu are nevoie nici să creadă în ceea ce face.Şi din nou celebra expresie "Asta-i Romania!".

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru HiddenWorld):

Nimeni dintre preoti nu are salariul acela dintre. Te referi poate la patriarh, dar acesta e unul singur in toata tara.

| HiddenWorld a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Te rog, să nu uităm de şpagă şi "favoruri"winking.

Răspuns utilizator avertizat
| andrei2725 a răspuns:

Romania, tara tuturor posibilitătilor

| adrianusv a răspuns:

1. Suntem "campioni" la construcții de genul.
2. Scutirea impozitelor și taxelor plusată de finanțarea consistentă a bisericii din banii contribuabilor aduce beneficii financiare clerului dar și beneficii electorale băieților deștepți care știu că turma va face "cum zice popa".