| FreddieM a întrebat:

1 Corinteni 6:9-10

Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii, nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.

Practic descrie caracteristici ale tuturor oamenilor, prin urmare sa intelegem ca Împărăția veșnică va fi mereu goala?

Cheers

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Malahii e o traducere din neogreaca. In greaca veche (koine) malakoi inseamna altceva. Dar asa e cand romanii traduc Biblia: fac o treaba de mantuiala. In alte limbi (engleza, franceza, spaniola, germana) nu exista onanisti in versetul respectiv.

| KovacsB a răspuns:

Aglomeratie n-o sa fie, clar.

| DonEduardo a răspuns:

Prostii! Stiu o gramada de oameni care nu se incadreaza in niciuna dintre aceste categorii. Daca esti inconjurat de oameni din astia, iti sugerez sa parasesti mediul in care esti asap.

| FreddieM explică (pentru DonEduardo):

Stai chill bro, am părăsit deja Romania cu mulți ani în urma.
Cheers

| EestiSodalane a răspuns:

Nu, nu e goala. E plina de oameni care s-au smerit și pocăit.

| T0Teu a răspuns:

Nu, nu va fi mereu goala. Afla ca sunt oameni in lume (cunosc mulți) care NU sunt curvari/ preacurvari, nu practica malahia sau sodomia, nu se inchina la idoli, nu beau deloc alcool (ca sa nu mai vorbim de beție), nu fura, nu sunt lacomi, nu defaimeaza, nu sunt hrapareti etc. Nu stiu cat de mult citesc ortodocsii versetele astea, dar la mine in biserica chiar se analizează si incercam sa ne ferim de fiecare din păcatele astea. Daca tu cunoști doar oameni care fac aceste păcate... rau pentru ei, ce sa spun?

| Wolf1988 a răspuns (pentru T0Teu):

TOTeu
Ai stat tu 24 din 24 langa oamenii aia de la tine din biserica sa vezi ca nu fac de toate?
Eu cred ca te-ai nascut ieri.

| T0Teu a răspuns (pentru Wolf1988):

Cativa din oamenii aia sunt familia mea, sunt sigura ca imi cunosc familia, asa i? laughing laughing

| Wolf1988 a răspuns (pentru T0Teu):

In niciun caz.
Nu te cunosti nici macar pe tine.
Este marea aventura a vietii cunoasterea de sine sau descoperirea luminii eului interior.

| Pocait01 a răspuns:

Învață conceptul "pocăință", dar cel original.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Daca te caiesti cu adevarat inainte sa mori, cred ca primesti si ceva mostenirewinking. Cheers!