| Inferno a întrebat:

2. Ceea ce spune crestinismul sau doar parerea necestina a unui credincios?

Un crestin de aici spune ca Vechiul Testament nu are legatura cu religia si divinitatea crestina.

http://i.imgur.com/8Rzr5os.jpg

Mai este geneza valabila atunci?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ma voi tot scrieti de crestini unde sunt crestini? e vorbesti aia care cred din interes, fi serios singurul crestin a fost isus daca a existat desigur

| milan9 a răspuns:

Scuza-ma ca iti spun, dar esti magar daca IMI ATRIBUI LUCRURI PE CARE NU LE-AM ZIS.
Nu am spus niciodata cumva ca Vechiul Testament nu ar avea legatura cu "religia si divinitatea crestina."

Ipostaziaza si asta cu "magarul" ca sa nu faci aceeasi greseala data viitoare... thinking thinking

| Inferno explică (pentru milan9):

In contextul in care ai facut afirmatia respectiva nu poate fi decat echivalenta cu ce am scris eu mai sus.

Tin minte ca userul Gaia iti cerea socoteala pentru crimele din Vechiul Testament, intreband cu ce e diferita divinitatea crestina de cea islamica.
Raspunsul tau a fost cel de mai sus.

Singurul mod prin care comentariul tau ar putea raspunde la cerintele userului Gaia este daca are semnificatia data de mine, ca in VT e alt zeu.

Daca tu sustii ca ai vrut sa spui ceva diferit chiar te rog sa ne spui si nou. Ce ai dorit sa spui?

P.S: De remarca ca raspunsul tau la cerintele userului Gaia a fost atat de echivoc incat se poate interpreta oricum, ca dovada ca asa am si facut, neintentionat insa. Un raspuns atat de evaziv la o problema atat de serioasa nu poate insemna decat un singur lucru: Ca autorul a fost prins la stramtoare si nu stie cum sa eludeze subiectul.

| milan9 a răspuns (pentru Inferno):

Unul din lucrurile care ar trebui sa elucideze "problema" e acela ca iudaismul intalnit in Vechiul Testament NU SE CONFUNDA cu crestinismul Noului Testament.
Daca nu se confunda, asta totusi nu inseamna ca sunt in contradictie...

| Inferno explică (pentru milan9):

"...iudaismul intalnit in Vechiul Testament..."

Din cate stiu eu in Vechiul Testament exista CUVINTE, care formeaza propozitii si fraze. Ma insel? Nu.

Acele propozitii si fraze sunt atribuite unei divinitati. Ma insel? Nu.

Acea divinitatea este divinitatea crestina, divinitatea si din Noul Testament. Ma insel? Nu.

Sa inteleg ca aceasta divinitate si-a schimbat convignerea religioasa? Intai era cu iudaismul (Vechiul Testament) si dupa a trecut la crestinism (Noul Testament)?

| milan9 a răspuns:

Scuze pentru jigniri, dar nu mai pot modifica...
Tu in schimb ai modificat intrebarea. Multumesc...

| Inferno explică (pentru milan9):

Tu nu stii sa jignesti, Milan!

| sublime89 a răspuns:

Cum am mai zis, orice crestin care spune ca vechiul testament nu conteaza, sau ca legile din vechiul testament au fost oarecum corectate in noul testament, isi contrazice propriul zeu. Intreaga biblie ar trebui sa fie cuvantul lui d-zeu, iar d-zeu nu poate gresi. Sa respingi vechiul testament inseamna sa respingi pacatul stramosesc, pentru care a murit si Isus in noul testament. Deci astfel respingi si noul testament. Cele doua sunt legate pentru totdeauna, si oricat si-ar dori unii crestini sa le desparta, e cam tarziu sa mai faca asta. Cum ar arata crestinismul fara Adam si Eva, sau fara potopul lui Noe? Dar fara cele 10 porunci? Sa fim seriosi.

| Inferno explică (pentru sublime89):

Nu poti discuta cu crestinii deoarece nici macar nu isi cunosc religia.
Cand un crestin e pus in dificultate transgreseaza regulile propriei religii pentru a oferi un raspuns. Asa cum a facut si userul Milan9. Acesta, nestiind cum sa justifice crimele din Vechiul Testament a preferat sa-ll nege, oferind in acest fel un raspuns bun, insa unul ce nu are legatura cu religia crestina.
Este evident ca fiecare crestin are propria sa versiune. Cati crestini atatea forme ale crestinismului.

| sublime89 a răspuns (pentru Inferno):

Exact asa cum fiecare persoana religioasa are propria sa versiune a divinitatii in care crede. Mi-e greu sa cred ca exista doi oameni pe planeta asta care sa-l descrie pe d-zeu la fel din toate punctele de vedere. Fiecare il vede putin altfel. Si atunci care versiune e cea reala? Niciuna, bineinteles.

| Dorugar a răspuns:

Evident ca nu are!
Respectivul are dreptate
In religia crestina exista doua veacuri, veacul Legii vechi adica a Vechiului Testament si veacul Legii noi adica a Noului Testament, Fiecare veac are Dumnezeul Sau, veacul cel vechi il are ca Dumnezeu pe Yahwe, veacul cel nou il are pe falsul Christos care singur se recunoaste ca fiind Lucifer.
2 Geneza oricum nu are nicio valoare.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Mai este geneza valabila atunci?

Nu! Daca un credincios a spus asta nu. Totul a fost demascat.
Cum ai cantarit aceasta problema?
Cuvantul respectivului user atarna atat de greu pentru tine, incat esti in impas?

Hai ma... vorbiti lucruri serioase..nu povesti.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

"Ce ne spune Noul Testament cu privire la Vechiul Testament?
Să ignorăm Vechiul Testament? Însăşi Biblia intrezice în mod repetat acest lucru. Iisus îi îndeamnă să respecte Vechiul Testament şi să ucidă:"

citatele sunt pe www.bibliapentrusceptici.ro

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun