| Reminisce a întrebat:

3 zile sunt totuna cu ~32 de ore?

Vă întreb asta pentru că în Biblie este scris clar că Iisus a murit vinerea la 9 seara (Matei 15-33:37(sper că așa se scrie)) și a înviat duminică dimineața când a răsărit soarele, sau mai devreme (Matei 16-2). În lunile aprilie/mai, în Israel, soarele răsare în jur de 5 dimineața.

Da, sunt ateu, însă nu vreau să atac în niciun fel comunitatea creștină. Vreau doar să știu de ce toți oamenii(sau cea mai mare parte dintre ei) știu că Iisus a înviat după 3 zile și nu la mai puțin de 2 zile?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

"Ziua de vineri ca zi de crucificare a lui Hristos este îndoielnică deoarece el ar fi fost crucificat în ziua de după masa de Paște (Marcu 14:12; 15:25) și în ziua dinaintea mesei de Paște (Ioan 19:14). Prin urmare, nu se poate stabili ca fapt istoric în ce zi a fost crucificat Isus, deoarece mărturiile istorice se contrazic între ele în această privință. Nu cunoaștem nici ziua, nici anul, dar Sanders consideră că la modul cel mai probabil Isus a murit în anul 30. O soluție a acestei dileme se află în a accepta faptul că Ioan a schimbat intenționat data morții lui Isus din motive teologice și anume pentru a-l prezenta drept miel de jertfă, jertfit simultan cu jertfirea mieilor din Templu. În acest caz Evanghelia după Marcu, izvor istoric mai vechi decât Evanghelia după Ioan, ar fi mai de încredere decât izvorul istoric mai recent." Citat de pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus

16 răspunsuri:
| AlexCrb a răspuns:

O zi intreaga este doar Sambata. Astea inseamna 24 de ore. Vineri seara + duminica dimineata < 24 de ore. Deci e posibil sa aiba dreptate happy

| Reminisce explică (pentru AlexCrb):

24 de ore sunt sâmbăta
3 ore de vineri(de la 9 până la 12)
5-6 ore de duminică dimineața
Când tragem linie sunt clar mai puțin de 35 de ore!

| AlexCrb a răspuns (pentru Reminisce):

Pai cam asta ziceam si eu laughing. Dar asta nu inseamna ca sunt 3 zile complete happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se zice ca a inviat a treia zi, nu dupa 3 zile. Este o mare diferenta, nu ai citit tu cu atentie. Vineri prima, sambata a doua si duminica a treia.
vezi tu, ignoranta si cititul pe diagonala te fac sa te arunci prosteste in niste afirmatii fara suport si te faci de ras. daca viitoare, fii mai atent!

| Reminisce explică (pentru Brigaela):

Scuză-mi ignoranța! Într-adevăr, este un joc de cuvinte care m-a păcălit și pe mine, dar și pe alți. Cel mai probabil, nu doar eu am înțeles prin "a treia zi", "trei zile" și te-aș sfătui să fi mai înțelegătoare. Îți mulțumesc pentru răspuns!

| Mangustă a răspuns:

S-a produs o extorsiune in timp a unui burlan si s-au facut 2 zile din 3 ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu e o piatra de poticnire in fata credintei mele cata vreme Iisus a spus mai marilor religiosi; daramati acest templu si in trei zile il voi ridica iarasi.prostii s-au atacat imediat,cand au auzit, dar nu au gandit cu duhul credintei si cunostinta scripturilor ci cu capurile lor cele luminate, care stiau ca e imposibil sa ridici un templu construit in zeci de ani, in trei zile.dar Isus Hristos a ridicat templul in trei zile.cel distrus de ei.

| Reminisce explică (pentru anonim_4396):

În primul rând, nu văd legătura cu întrebarea mea. În al doilea rând, poți să-mi dai exact partea din Biblie care spune că Isus Hristos a ridicat un templu în trei zile. Mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reminisce? dar care templu a fost distrus pe cruce de catre iudei? era vorba de trupul mantuitorului pe care l-au distrus, si acesta l-a ridicat viu dupa trei zile.sau ma rog in trei zile, ca sunt numai parti, asta nu e o problema atat de mare.nici acum nu mai santem siguri daca ziua mai are 24 de ore sau doar 16 conform nu stiu carei frecvente.

| Reminisce explică (pentru anonim_4396):

Deci templul construit de iudei în zeci de ani era unul real, iar cel construit de Isus era unul metaforic și semnifică religia creștină?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reminisce? corpul nostru al oamenilor este templul sfantului duh.el trebuie pastrat curat,si frumos pentru ca duhul sa locuiasca in el, altminteri va fi locuit doar de duhurile spurcate si rele aducatoare de ispite si de moarte, boala si alte rele.despre acest templu vorbea mantuitorul.iar el s-a rastignit si a inviat a treia zi, dupa scripturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reminisce? templul despre care au inteles ei era cel real.iar cel despre care vorbea Iisus era trupul lui ce urma sa moara pe cruce si sa invie a treia zi.reminisce? sunt multe metafore care trebuiesc intelese in biblie.iar corpul omenesc are exact alcatuirea bisericii,daca o sa cauti explicatia,partilor ce o alcatuiesc,naos pronaos,locul sfant,preasfant si altarul.o sa vezi ca in ortodoxie totul are o buna randuiala si nimic nu e la intamplare, si ata de bune sunt toate intocmite incat nimeni nu poate adauga ceva, sau lua ceva findca sunt desavarsite.invierea lui Iisus semnifica inaltarea templului spre care privind toti vor scapa de moarte si vor avea viata vesnica, asa cum a fost sarpele de arama, inaltat de moise in pustiu cand mureau oamenii muscati de serpi.

| GabiiHaș a răspuns:

Pentru ca 2012 este anul dedicat misionarilor nu pot decat sa te sfatuiesc sa citesti mai mult noul testament pentru tine,pentru sufletul tau, crede-ma, merita.

| Reminisce explică (pentru GabiiHaș):

Mulțumesc pentru sfat!

| lazaroviciilie a răspuns:

Lăsând la o parte nopțile (care erau împărțite, ca și la romani, mai întâi în trei sferturi și apoi în patru sferturi, numite străji sau vegheri), ziua (adică intervalul de timp de dimineață până seara, socotit de 12 ore) era împărțită în patru sferturi de câte trei ore fiecare, numite Ceasuri. Ceasul I, cuprinde primele trei ore ale dimineții (aproximativ între orele 6-9 a.m. în vremea echinocțiilor de primăvară și de toamnă); Ceasul III, cuprinde a doua parte a dimineții (aproximativ între orele 9-12 a.m.); Ceasul VI, cuprinzând al treilea sfert al zilei (amiaza), aproximativ între orele 12-15; Ceasul al IX cuprinde restul zilei, aproximativ între orele 15-18. iar de unde ai scos tu versetele alea nu stiu. adica se scriu altfel. si se zice clar ca Iisus a inviat a treia zi prima fiind vinerea a doua sambata si a treia era duminica deci sunt cele 3 zile si nu le calcula cu stiinta exacta dupa ore ca tot a treia zi iti iese ca a Inviat.

| Reminisce explică (pentru lazaroviciilie):

Am și specificat că nu știu cât de corect am scris versetele, dar pot să învăț din greșeli. După părerea mea, cu știința exactă se minimalizează măreția acestei minuni. Repet încă odată, nu am vrut să fie nici un atac la religie ci a fost doar o curiozitate personală pe care am înțeles-o în mare parte. Mulțumesc!