| PorumbRodica1965 a întrebat:

5/ Cum va fi restabilit Paradisul? Si cand? Potrivit Bibliei argumentati. (Cine doreste colaborare serioasa, apreciaza Cuvantul lui Dumnezeu )

7 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Restabilirea paradisului si toate celalalte promisiuni sunt doar povesti inventate de fondatorii religiilor ca sa atraga cat mai multi adepti si sa aiba o speranta cei care traiau in suferinta si saracie. Cei mai multi profitau de asta. Cum e si acum, iti spune ca trebuie sa fi umil si smerit, sa fi prost si sa suferi in tacere, ca vei primii rasplata dupa ce mori. Sunt doar sperante false pe care oamenii mediocrii le cred fara sa cerceteze.

| PorumbRodica1965 explică (pentru CristiB93):

Iti inteleg frustrarea, tocmai asa se intampla cu multi oameni, care nu au fost invatati adevarul in biserici, si nu vad nimic bun in a crede in Dumnezeu si a cauta scopul sau. Dar te-ai gandit vreodata cat de mult s-ar schimba lucrurile daca am putea trai vesnic in paradias? Sau ce ar insemna ca toti oamenii sa-l caute pe Dumnezeu dintr-o inima sincera, cum crezi ca s-ar putea altfel solutiona problemele omenirii? Crezii ca oamenii doar care au o pregatire laica superioara pot sau vor putea rezolva problemele omenirii (ura, rasism, nationalism, violenta, coruptie, criminalitate, saracie, boli, droguri, avorturi, divorturi, imoralitate, falsitate, necredinta in creator, )?

| CristiB93 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da pai ar fi paradis, fericire peste tot si nu ar mai exista rau. Dar tu te referi aici la paradisul pe pamant sau paradisul dupa moarte?
Nu au cum oamenii cu o pregatire laica sa rezolve aceste probleme.Ei iti spun ca paradisul este pe lumea cealalta. Aici trebuie sa suferi ca sa primesti rasplata dincolo. Adeptii fiecarei religii sustin ca religia lor este adevarata si celalalte sunt false. Deci aici se naste ura si rasismul. Apoi Iti spun ca nu trebuie sa fi bogat, ci sarac, ca nu duci nimic cu tine. Crede ci nu cerceta, ramai prost si usor de condus.
Nu stiu ce ar trebui facut ca lumea sa fie mai buna. Poate doar daca s-ar renunta la turma. Fiecare persoana de pe pamant sa gandeasca si sa nu mia fie condusa de altii. Fara religii, doctrine si tot felul de superstitii.

| Doub a răspuns:

Nimeni nu stie cand va fi:"Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl", dar Dumnezeu ne lasa tot felul de semne prevestitoare.

| oprescudorin11 a răspuns:

Paradisul exista deja! Si in Biblie, la orice pas, este revelat acelora carora le este dat! Cine cauta (bajbaie) nu are ce vedea! Este greu sa argumentezi cuiva care nu vede ce vezi tu! Despre 'Cuvantul Lui Dumnezeu ' nu le este dat sa intrebe sau sa vorbeasca cei care nu vad Paradisul in preajma lor!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Culca-te ca esti obosita rau laughing. nu e nici un paradis, nici un rai, mori si gata, trebuie sa constientizezi asta

| Andrei1811 a răspuns:

Paradisul nu exista sau nu a existat niciodata, paradisul pentru noi e ceva la care tindem intr-un cuvant perfectiune ceea ce nu exista nici la dzeu: El a creeat lumina si dupa 2 zile soarele care e sursa luminii!