| CIVIC1 a întrebat:

A experimentat cineva afirmatia lui Isus din Biblie care spune:
-,, daca ati avea credinta cât un graunte de muștar veti spune copacului acestuia dezradacineaza-te si sadeste-te in mare si v-ar asculta"
Ce înțelegeți, concret si practic, din aceasta afirmatie?
Va rog raspunsuri documentate, fara ura, ironie, ipocrizie sau alte forme de violență.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

E doar o prostie.

| CIVIC1 explică (pentru doctorandus):

Ce vreti sa spuneti? Puteti dezvolta răspunsul?

| gabicoo a răspuns:

Prea Fericitul nu are cont pe TPU și dacă ar avea tot nu ți-ar răspunde. Tocmai și-a luat Mercedes Benz nou și nu are timp.

Venind vorba despre acel grăunte de muștar cântărit in credință. Ai văzut tu minuni in zilele noastre? Eu nu! Concluzia: Nu mai există credință! Doar o goană nebună după bani! Bani obținuți în numele credinței de către unii care vorbesc despre Dumnezeu dar care nici nu cred că Dumnezeu există!

Răspuns utilizator avertizat
| CIVIC1 explică (pentru gabicoo):

De unde stiti ca,, Prea Fericitul nu are cont pe TPU..."? aveti acces la baza de date cu informatiile personale ale userilor TPU sau doar va dati asa cu parerea, ca sa ne aratati noua celorlalti useri opiinia dvs. personala?
Sunteti responsabil cand faceti asemenea afirmatii sau ne luati la misto pe noi ceilalti useri?

| gabicoo a răspuns (pentru CIVIC1):

La partea a doua a răspunsului trebuia să fii atent.

În prima parte am încercat să practic ironia fină a pamfletarului dar se pare că nu ai prins ideea.

| CIVIC1 explică (pentru gabicoo):

Eu am scris încă din titlu ca nu doresc raspunsuri ironice.
Ironia este o formă de violență de un anumit nivel.
Că urmare, ce rost vedeți dvs. sa interveniti in răspunsuri cu,, ironie pamfletara".
Mie nu îmi folosesc la nimic raspunsurile dvs. ironice și nici celorlalți useri.
Dvs. va foloseste la ceva sa intrati aici cu raspunsuri ironice, ascuns sub un nume de cod?
Va simțiți mai grozav daca va manifestati violent?

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru S4I7):

Minune e prin definitie un fenomen ieșit din comun, surprinzător, atribuit divinității sau altor forțe supranaturale, deci nu, viata nu e o minune, stim cum aparem pe pamant si aparem intr-un numar foarte mare in fiecare minut.