| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

A vazut cineva filmul Agora despre religie? ce pareri ati avut? trailer aici pentru cine doreste sa il >vada http://bit.ly/1vkcMev

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Este un film despre o femeie extraordinară cu o poveste extraordinară. Mi-a plăcut foarte mult.

5 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Cand vezi pe generic ca autorii acestui film sunt apartinatori ai unor religii cu valente anti-crestine: IUDAISM si ISLAMISM, se inteleg foarte usor motivele exagerarilor intalnite in pelicula...

Din fericire, acesta a fost si singurul caz din istorie in care crestinii, sa le spunem rasariteni, au ajuns la forme de violenta si intoleranta impotriva altei grupari.

Exceptia confirma regula: ttotalitatea celorlalte cazuri difera de aceasta "exceptie".
Crestinismul rasaritean nu s-a impus pe calea armelor, nu a "apelat" la violenta, nu a permis sa fie folosita credinta ca un paravan al extinderilor militare sau coloniale precum in occident.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru milan9):

Cer sa faci dovada(cu referinte link-uri) a ce zici in prima parte a mesajului tau.
"ajuns la forme de violenta" pai cum de s-a ajuns acolo daca iubitorul dumnezeu ii pastorea? aveau aceleasi metode crude ca si zeul lor.
"singurul caz din istorie in care crestinii" si Cruciadele ce erau? forme de educare pasnica?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cruciad%C4%83

| sublime89 a răspuns:

Da, filmul Agora e un film pe care ar trebui sa-l vada toti scepticii, dar mai ales toti crestinii. E un film despre ce a insemnat crestinismul timpuriu pentru stiinta si filosofia antica, care erau pe cale sa descopere atunci lucruri pe care civilizatia moderna le-a descoperit abia dupa anul 1500, deci la mai bine de 1000 de ani dupa evenimentele din Agora. E un film despre inceputul Evului Mediu, iar o astfel de epoca intunecata nu putea sa inceapa decat cu o crima odioasa comisa de "bunii" crestini. A fost o crima impotriva intregii omeniri.

| esanatos a răspuns:

Text despre opera literara:
http://www.ensayostube.com/......y-te29.php