| M25M a întrebat:

Acceptam faptul ca pisica, leul, puma etc fac parte dintr-o anumita familie ca sunt inrudite. Acceptam faptul ca albina, viespea si bondarul fac parte dintr-o anumita familie ca sunt inrudite. s.a.m.d.Totul e ok pana acum. Insa cand vine vorba de familia primatelor si legatura noastra cu celelalte primate deja e prea mult, nu mai este ok, e incorect, e fals, nu putem accepta. Oare suntem, ca specie, atat de egocentrici incat sa credem ca din imensitatea universului noi suntem "alesii" ca suntem unici, sau ca am fost special si separat creati?

P.S. Care ma face maimuta il bombardez cu coji de banane, sa fie clar.

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu imi dau seama cum ai dedus ca cei ce nu accepta locul omului in natura, ar accepta locul psicii sau al leului, in definitiv vorbim fara dubiu de inculti si ignoranti ce pot nega absolut orice.

In schimb, oamenii care cunosc si accepta biologi nu o contesta niciun aspect al acesteia.

NOname
| NOname a răspuns:

E distractiv aici la întrebarea ta. Am aflat astăzi multe lucruri noi.hee hee

| sublime89 a răspuns:

Da, suntem atat de egocentrici incat sa credem toate prostiile astea. Citeste primul raspuns pe care l-ai primit ca sa vezi dovada clara ca suntem. Zeul a creat viata pe toate planetele, inclusiv pe Neptun si Sedna, si pe restul planetelor din Univers, ca apoi sa distruga toate acele forme de viata pentru ca pe o mica planeta pierduta in spatiu doi oameni au mancat un mar. Daca asta nu e egocenstrismul dus la extrem, atunci nu stiu ce e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,rasa umana nu este egocentriga, ci nu accepta evolutia dintr-un fapt:
Si anume ei pun o "bariera " intre noi si alte primate, inteligent, omul nu poate si nu vrea sa accepte evolutia psihologica plus faptul ca sunt incapabil sa faca o simpla analiza a istorie si sa vada ca, ceia ce n-a fost inteles a fost pus pe seama zeilor, cand s-a priceput acel lucru zeii au iesit din uz.

| Vektor a răspuns:

"E adevărat că, până să fie izgoniţi Adam şi Eva din Rai, viaţă era pe toate planetele. Tocmai de-aia găsesc ăştia rămăşiţe organice sau fosile pe alte planete. Fiindcă Dumnezeu a creat viaţă pe toate planetele, dar aceasta a fost distrusă, ca urmare a greşelii omului de la începuturi."

Nenea, tu faci parte din oamenii care au fost intervievati de Vax Populii sa raspunda la intrebarea "Pe ce planeta traim?"

Poate au gasit viata pe alte planete sau alte corpuri ceresti si nu au vrut sa ne anunte din varii motive.

Cum sa mai raspunzi serios la intrebare cand unii dau niste raspunsuri de cazi jos.

| tsal24 a răspuns:

Pai si maimuta are nu stiu cat la suta din adn-ul uman dar asta nu inseamna ca am evoluat din maimute.

| Christel a răspuns:

Planeta asta e singura care are viaţă pe ea, în prezent.
E adevărat că, până să fie izgoniţi Adam şi Eva din Rai, viaţă era pe toate planetele. Tocmai de-aia găsesc ăştia rămăşiţe organice sau fosile pe alte planete. Fiindcă Dumnezeu a creat viaţă pe toate planetele, dar aceasta a fost distrusă, ca urmare a greşelii omului de la începuturi.
Nu e vorba de egocentrism aici, ci de teocentrism, pe care ar trebui să-l practice toţi oamenii şi despre antropocentrism, pe care îl practică Dumnezeu.
Tot ce vezi tu acum în natură e exact la fel cum a fost imediat după ce Noe a coborât din Arcă, dar nu e la fel ca la Facerea Lumii, fiindcă, atunci, flora era mult mai luxuriantă, iar animalele creşteau mult mai mult datorită acestui lucru.
Cât despre înrudirea omului cu maimuţa, nu cred că e posibilă, deoarece, Proorocul Moise, spune clar, fiind insuflat de Duhul Sfânt, că întâi au fost făcute animalele, apoi a fost făcut omul. Deci, e clar că Dumnezeu a delimitat omul de animal.
Prin ce l-a delimitat? E simplu. I-a dat suflet raţional, spre deosebire de animale, cărora le-a dat suflet neraţional, instinctual.
În limba noastră, diferenţa nu e foarte mare, fiindcă spunem că şi oamenii şi animalele au suflet, iar, dacă nu adăugăm cuvintele "raţional" sau "neraţional", e posibil să îi înşelăm pe cei din jur şi, chiar noi, să înţelegem greşit, dar grecii delimitează foarte clar cele două tipuri de suflet. La ei, sufletul raţional(cel specific numai omului) se numeşte "ψυχή"("psihe"), iar sufletul neraţional(specific tuturor celorlalte vieţuitoare) se numeşte "aνιμa"("anima").
Sper că te-am lămurit.

| Narcis2007 a răspuns (pentru Christel):

"Tocmai de-aia găsesc ăştia rămăşiţe organice sau fosile pe alte planete"
da-mi un exemplu de fosila gasita pe alta planeta

| Christel a răspuns (pentru Narcis2007):

La un moment dat, se tot lăudau c-au găsit viaţă pe Marte, dar nu erau decât nişte resturi descompuse, ale animalelor care-au trăit acolo acum circa 7 mii de ani, înainte de-a cădea Adam şi Eva în păcat.
Bineînţeles că nu se va spune nicăieri că sunt doar resturi, ci se va spune că sunt celule vii, ca să înşele lumea cu minciuni.

| Dandanache a răspuns (pentru Christel):

"E adevărat că, până să fie izgoniţi Adam şi Eva din Rai, viaţă era pe toate planetele."
Ai vreun argument biblic?
"Tocmai de-aia găsesc ăştia rămăşiţe organice sau fosile pe alte planete. "
Si ce zici de unul stiintific?

| Dandanache a răspuns (pentru Christel):

Nu s-a spus nici ca sunt resturi, nici celule vii. Daca cineva inseala lumea cu minciuni, Christele tati, ala esti tu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Christel):

"E adevărat că, până să fie izgoniţi Adam şi Eva din Rai, viaţă era pe toate planetele." adica? Erau si oameni pe celelalte planete?

| sublime89 a răspuns (pentru Christel):

Mai mari absurditati de atat rar imi e dat sa citesc, chiar si pe aici. Mersi.

| M25M explică (pentru Christel):

Eu cred ca faci misto...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Christel):

"viaţă era pe toate planetele"... cum ai ajuns la concluzia asta?

"dar aceasta a fost distrusă, ca urmare a greşelii omului de la începuturi."... O_O. Deci zeul tau a distrus TOATA viata de pe alte planete din cauza ca 2 oameni au facut ceva naspa? Nu observi problema nu?

"după ce Noe a coborât din Arcă"... poti sa prezinti dovezi pentru afirmatia asta?

"care-au trăit acolo acum circa 7 mii de ani"... O_O.

Cineva sa-mi dea o mana ca un dublu facepalm nu-i de-ajuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Narcis2007):

Pe marte, a zarit roverul martian, o posarla, si soparla asta avea paduchi. unul din paduchii de pe ea ave, o veriga in nasuc ori trompa ce au ei.se crede ca aia e veriga lipsa, da inca nu e sigur daca posarla aia e reala ori e cheatra.veriga ii importanta.

| Inferno a răspuns (pentru Christel):

Traiesti intr-un univers paralel prietene, un Univers in care animalele populau planeta Marte, un Univers in care cercetatorii fac descoperiri ca "fosile pe alte plnete", un Univers in care entitati supranaturale creaza viata pe alte planete.
Nu e nimic peiorativ in ce voi scrie, insa tare "autistica" mai e postarea dumitale.

Hai sa clarificam repede problema :
Ai 14 ani, sau ai suferit un accident in urma caruia creierul tau a suferit traume ireversibile?

| danay72 a răspuns (pentru Christel):

Adam si Eva au fost pe pamant, in gradina Eden, nu pe alta planeta. Relatarea din Geneza prezintă grădina Edenului drept un loc real. Două dintre cele patru fluvii menţionate în Geneza — Eufrat şi Tigru, sau Hidechel, — există şi astăzi, iar câteva dintre izvoarele lor se află la o distanţă foarte mică unele de altele. Relatarea biblică ne dezvăluie chiar numele ţărilor prin care curgeau fluviile, precum şi resursele naturale cunoscute în zona respectivă. Aceste detalii erau relevante pentru oamenii din Israelul antic, care au fost primii cititori ai consemnării biblice.