| navarre a întrebat:

Acei scribi care au scris, rescris, copiat si recopiat biblia in decursul a sute si sute de ani, nici nu stiau ca pamantul este de forma sferica, de fapt chiar i-au condamnat pe cei ce afirma aceasta!
http://www.trilulilu.ro/tigrulmanu/59d8f46bcc906e

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cu cât creștinii, nu își vor reactualiza Biblia, scoțând prostiile din Biblie, cu atât mai bine!
Biblia fiind plină de lucruri incredibile și în opoziție cu știința și cu logica, cu atât mai puțini oameni cu carte, vor adera la religia respectivă.

| Wehrmacht a răspuns:

Te invit la un raspuns http://www.TPU.ro/......te-ramane/

| shadovv a răspuns:

Cuvantul "colt" este polisemantic. Atunci cand vorbesti de colturile lumii te referi la punctele cardinale. Iar marginile sunt metafore pentru "infinitatea" pamantului, ceva ce nu poti atinge.
Cand Heraclit a spus "Ta panta rhei" ( Totul curge - in greceste) se referea la fluiditatea si dinamicitatea realitatii. Nu ca totul este un fluid ce se scurge spre forma perfecta. Si asta se intampla in sec 5 iaintea erei noastre. Cercetati si studiati, nu fiti orbi!

| shadovv a răspuns (pentru lolosaurus):

Conceptia cu pamantul fiind plat si cerul o cupola nu este originara din Biblie! Sumerienii aveau aceasta conceptie fata de lume. Dumnezeu nu a spus nicaieri despre geografia pamantului si structura lumii. Toate sunt informatii pentru oamenii din acea vreme. Conceptia este relativa. Si oamenii de stiinta pana mai acu defineau lumina ca fiind o forta ce se propaga printr un material de tip spuma, ceea ce e "oarecum" adevarat.

Pana la urma de unde stii ca pamantul nu este plat? Geometria este relativa, noi doar am putea transpune tridimensiunea in mintea noastra. Paradoxala este calea gandirii rationale fara ajutor divin.

Răspuns utilizator avertizat
| mihaibrasov a răspuns:

Biblia a fost scrisa si rescrisa, cenzurata si modificata. Tradusa aiurea pe alocuri si golita de subtanta in unele capitole... Nu se mai poate vorbi de o carte perfecta cu inspiratie divina cand sunt zeci de versiuni ale aceleasi carti, zeci de traduceri si lacune mari. Ce a ramas este insa ok, dar ascuns sub povestioare simbolice. Se pare ca simbolismul este printre putinele forme de propagare optima a informatiei esentiale. Orice altceva se pierde.

| tsevaoth a răspuns:

Din contra, biblia arata ca pamantul este rotund, si nu copistii au yustinut ca e plat ci prelatii catolici din vremea Inchiztiei si nu numai.

Răspuns utilizator avertizat
| victoreanu a răspuns:

Ce se mai zbat ateii cu citate, link-uri despre Biblie.

Stati linistiti ca nu faceti valuri. Poate in neuronii vostrii stapiniti de satana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde sa stie daca in ziua de azi multi nu stiu nu sunt de vina oamenii aia / au vrut si ei sa explice lumea asta de vina si sa uneasca lumea asa s-a nascut credinta intr-un singur zeu / iar oamenii saraci mergeau la biserica dar acultau slujba in latina ce naiba intelegeau aia nu religia e rea si omul e un diavol cand o pune in aplicare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai zis bine; omul care o pune in aplicare; si omul credul care din comoditate se multumeste cu ce i se spune.de aceea este scris; trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni.asta nu inseamna ca o religie e mai buna si alta mai rea daca este ziditoare de suflet si uneste oameni intr-un singur trup al bisericii.doar daca dezbina si instiga la rau. ma refer la crestinism.pe celelalte nu le cunosc decat foarte putin.