| William a întrebat:

Acum ceva timp am citit un indreptar de spovedanie si am vazut ca zicea ca e este pacat sa vinzi cu pret prea mare (30), dar nu inteleg de ce. Si am mai vazut ca zicea ca este pacat sa spui "mai pacat este sa poftesti mâncarea de dulce, decât sa o manânci" 86. Deci daca tin post pot sa imi doresc o pizza si nu pacatuiesc sau cum?
Aici gasiti indreptarul de spovedanie pe care l-am citit http://ortodoxia.md/descopera/42-crucea-preoiei/28-indre ptar-de-spovedanie

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da mananca bre pizza vegetariana daca nu mai poti

| reihiuke a răspuns:

Aici se refera la cei care in loc sa se abtina, se scuza folosind fraza aia si mananca daca poftesc.

| sitărescu a răspuns:

La treaba cu pizza, e păcat dacă îți ocupi mintea cu gândul la pizza, mai mult decât la închinare.

Asta arată că nu mai e post ci, mai mult dietă dacă, omul în sufletul său se simte chinuit de abținerea de la mâncare.

Gândul nu-l poate controla nimeni, el vine și trece, important e ca omul să nu se lase tras de gând spre păcat.

Și să nu înceapă să confecționeze în minte planuri despre cum să păcătuiască mai eficient.

Dacă vinzi cu preț prea mare e posibil să-l înșeli pe un om care nu înțelege justa valoare a lucrului.

Îndreptarele au o valoare mai mult orientativă, încearcă să iei ce-ți folosește sufletului, dar ai grijă nici să încadrezi 2 păcate distincte într-un termen generic.