| dansarabia1234 a întrebat:

Ai voie sa te împărtășești în fiecare zi?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie despre asta.

| milan9 a răspuns:

REferitor la ce sustine @Vassile... Teoria ca doar 144.000 persoane ar putea ajunge la Dumnezeu(!) este una din aberaţiile şi teoriile stranii ale celor numiti „martorii lui Iehova". O dovada a monstruozitatii si obtuzitatii gandirii liderilor lor... sad sad

Dumnezeu nu e un zbir care îi opreşte pe oameni in mod abuziv de la o răsplată.
Această teorie nu are nici o bază biblică.

| milan9 a răspuns:

Oare nu libertatea omului îl apropie pe acesta de Dumnezeu sau îl îndepărtează de Acesta? Introducem oare predestinatia? Îl acuzăm oare pe Dumnezeu de o astfel de nedreptate? Organizaţia iehovistă susţine în mod greşit că Biserica creştină ar fi fost limitată abuziv de Dumnezeu doar la 144.000 persoane...

Ca şi în cazul altor simboluri din cartea Apocalipsei (care conţine aproape numai limbaj simbolic), şi numărul 144.000 are valoare simbolică, fiind un multiplu al numărului simbolic 12, referitor la cele 12 seminţii ale luiIsrael. Numărul celor "12.000 de pecetluiţi" din fiecare seminţie nu este un număr predestinat(!) de Dumnezeu ci un număr cu VALOARE SIMBOLICĂ.

Interpretarea "Turnului de Veghe" este profund greşită şi tendenţioasă în încercarea de a-şi argumenta teoriile gresite. Apocalipsa 7, 4 spune că cei 144.000 fac parte DOAR din "fiii lui Israel". Dacă referirea la cei 12.000 din fiecare seminţie este pur simbolică, atunci, şi suma celor douăsprezece numere este tot simbolică, 144.000!

| KhludCiprian a răspuns:

Cică în special călugării o fac.

Mie azi îmi pare o practică ridicolă... dar lăsând la o parte opiniile mele, răspunsul ar fi hotărât: da.

În cel mai rău caz, poți merge la o altă biserică în fiecare zi și nimeni nu va observa asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice betiv sau alcoolic se impartaseste zilnic cu alcool si paine sau numai alcool. Ai chemare prin Duhul Sfant? Iti sopteste Dumnezeu la ureche ca te cheama la Cristos in cer ca sa-i fi "mireasa"? Mireasa e simbolica si ii reprezinta pe cei 144000 de oameni care vor fi cu Cristos in cer vesnic si printre care se numara apostolii. Si idolii crucifixele si icoanele nu se impaca cu Dumnezeu. Adevarata impartasire se face o singura data pe an la 14 nisan. Cine isi celebreaza moartea pamanteasca in fiecare zi? Cristos? In nici un caz! Cristos si-o va celebra anual pana va fi nimicita moartea simpla sau adamica, apoi nu va mai avea valoare ( pentru nici un om adus la perfectiune dupa sfarsitul miei de ani sau testul final ) jertfa lui si nu va mai celebra moartea lui pamanteasca niciodata. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa te spovedesti mereu. Mai bine te pui in genunchi seara si spui ce ai facut rau in respectiva zi si il rogi pe Dumnezeu sa te ierte.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, dar nu este indicat pentru a nu face o obisnuinta dintr-o sfintenie atat de mare.

| bookofknowledge a răspuns:

Dumnezeu nu tine seama de acea parte a timpului cand nu esti constient de ceea ce faci,daca nu stii si nimeni nu-ti spune se va l-ua ca nu a fost vina ta dar dar daca crezi ca ii rau(sa te impartasesti zilnic) punete pe genunchi in timpul noptii si fa o rugaciune de iertare pentru fapta cea rea pe care crezi ca ai comis-o,asta daca crezi ca ii o fapta rea (imartasirea zilnica)daca crezi ca ii o fapta buna si nu ai comis-o,cereti scuze in acelati mod, daca simti ca iii o fapta rea si nu o comiti nu trebuie sa te rogi de iertare, deoarece nu ai simtit ca ii rea, la fel daca ai simtit ca ii buna si ai facut-o nu trebuie sa te rogi de iertare, deoarece ai crezut ca faci o fapta buna.

| MarioDraghi a răspuns:

Pai crezi că dacă faci asta în fiecare zi te va ajuta? mi se pare ridicol acest lucru, pur și simplu îți pierzi vremea, și te risipești făcând acest lucru, nu are nici o revelanță, împărtășania zilnică nu te schimbă cu nimic, dacă totuși dorești să te schimbi o poți face fără împărtășanie.

| Cristian0015 a răspuns:

Da, fa-o!

| dansarabia1234 explică (pentru Cristian0015):

Ok. Dar atunci trebuie sa ma spovedesc în fiecare săptămână?

| Cristian0015 a răspuns (pentru dansarabia1234):

Asta stabilesti cu duhovnicul nu cu mine