| Andreea39045335 a întrebat:

Aici, pe TPU, multa lume intreaba despre motivele ateilor sa nu creada in Dumnezeu, asa ca eu acum vi le dau pe toate:1. Voi incepe cu motivul pentru care oameni cred ca el exista. Acesta este bazat pe efectul de turma, "turma de oi".
Este vorba despre nestiinta. Nimeni nu stia si nici in prezent nu stie care sunt originile universului, cum am aparut, cum functioneaza organismul nostru, cum este asa de perfect, cum stie sa se regenereze etc. (toate lucrurile pe care nu le stie nimeni).
Aici am avut nevoie de o explicatie. Asa a aparut Dumnezeu, o entitate despre care se spune ca a creat universul si ca il controleaza.
Pe baza acestei entitati, s-au creat mai multe povesti. In timp, s-a povestit si despre un presupus fiu care a fost nascut de o femeie obisnuita pe Pamant, a venit la oameni, dar ei nu l-au acceptat, omorand-u-l si apoi, in cele din urma, el s-a intors in Rai.
In prezent, exista multe sarbatori in care se sarbatoresc diferite evenimente din viata lui Dumnezeu si a lui Iisus.
Evident ca dupa ce au fost inventate, povestile au fost transmise si modificate in timp, iar apoi s-a produs celebrul efect de turma, cand toata lumea a inceput sa le creada.
2. Aici voi incepe cu un caz in care este vorba de un barbat care s-a imbolnavit foarte grav si medicii, nestiind ce sa faca, l-au lasat intr-o camera izolata sa moara. El povesteste cum Isus i s-a aratat, venind dintr-o lumina si i-a spus cateva cuvinte prin care pretunde ca s-a insanatosit.
Parerea mea este ca orice "miracol" sau lucru legat de Dumnezeu si Iisus exista o explicatie, dar noi inca nu le-am gasit pe toate. Pentru acest caz eu am gasit-o pe urmatoarea: este posibil ca "boala" sa-l fi afectat psihic si sa fi avut halucinatii, apoi es sa se fi vindecat, fiind o reactie alergica la ceva, de scurta durata.
Atunci cand am gasit aceasta explicatie m-am gandit la organismul nostru. Cum se regenereaza la fiecare zgarietura, taietura, vanataie. Dar ce intervine cand sunt cazuri mai grave, in care organismul nu se poate regenera? Asa e, stiinta. Mai exact, medicina.
Apoi m-am intrebat ce vine dupa medicina; mai exact, dupa stiinta. Mama mi-a spus ca Dumnezeu, "miracolele". Dar eu nu am crezut. Ce cred este ca dupa stiinta nu mai poate face nimeni nimic. Ca daca stiinta nu poate rezolva ceva, nimic nu poate. Si subiectul moare.
3. In religie se mentioneaza despre Rai si Iad, care se alfla in cer respectiv in pamant. Acelasi lucru il sustine si un credincios. Dar de data asta stiinta a castigat...din nou. Stim toti din stiri si din alte surse ca in cer nu se afla nimic altceva decat atmosfera si, mai departe, Universul, nu Raiul. Cat despre pamant, stim ca are mai multe straturi, ultimul fiind nucleul, in niciun caz Iadul.
Asadar, unde este Raiul?
M-am documentat putin si am aflat din site-uri scrise de credinciosi despre Vasile cel Mare, care nu a indicat exact locul geografic al Raiului, ci a spus astfel: „Deci acolo a sădit Dumnezeu raiul unde nu era sila vânturilor, nu nepotrivire a celor patru stihii şi patru vremi ale anului, nu grindină, nu trăsnete care lovesc, nici îngheţare de iarnă, nici umezeală de primăvară, nici înfocare de vară, nici uscăciune de toamnă. Acolo floarea nu puţină vreme străluceşte, buna mireasmă este fără de saţ, frumoasa vopseală veşnic străluceşte.Acolo sunt neamuri şi feluri de păsări, care prin floarea aripilor şi prin dulcea viersuire a glasului, dulceaţă pre minunată adaugă celor ce se văd, încât să se ospăteze omul prin toate simţirile: pe unele văzându-le, pe altele auzindu-le, pe altele pipăindu-le, pe altele mirosindu-le şi din altele gustând".
Deci, cu alte cuvinte, Vasile nu stie nici el locatia Raiului, (pentru ca, dupa parerea mea, nu exista), ci o poate doar descrie.
4. Aici am o intrebare pentru crestini. Ce credeti ca vrea Dumnezeu? Daca exista, v-a creat ca sa va descurcati singuri, sa va faceti un viitor si sa aveti o viata frumoasa, implinita, nu ca sa stati in fata unor icoane pe care se pierde timp si materiale, sa irositi materiale din care se pot face case pentru oameni care nu au pentru a construi biserici, cladiri cu care credinciosii isi pierd timpul, iar unii vin si se roaga in ele in fiecare duminica. Nu mai vorbesc de Paste si Craciun, sarbatorile crestine in care se taie milioane de miei si porci in doar cateva zile. Toate lucrurile acestea au un efect, un impact asupra naturii si a vietuitoarelor din ea. Chiar si o floare daca este rupta moare, ne mai avand substantele de care are nevoie din pamant. Astfel, crestinismul este si o forma de a distruge natura. De asemenea, consider ca ateii se pot descurca si fara decalog, creierul uman fiind destul de avansat incat sa poata sa realizeze ca nu e bine sa furi, sa ucizi, sa fi desfranat etc.
5. Recent a fost anuntata moartea lui Stephen Howking, un om de stiinta care a fost diagnosticat cu o boala in tinerete si I s-au dat 2 ani inainte sa moara. El a mai supravietuit inca 80 de ani. Da, acest motiv este despre boli. Hai sa ne intoarcem in timp, atunci cand a aparut primul caz de cancer. A fost primul de pana atunci si oamenii nu cunosteau nimic despre el. Nu stiau cum se numeste, cum sa il trateze sau daca are si cazuri speciale, cum s-au dovedit majoritatea bolilor ca au.
Acum peste 60 de ani, Stephen credea ca va muri in 2 ani. Dar nu s-a intamplat asa, iar el a fost primul caz deosibit al acelei boli. Un caz nou, diferit, trecut pe lista nescrisa a blilor; la fel ca si cancerul.
Asta am vrut sa demomstrez in acest motiv. Faptul ca boli si cazuri noi apar mereu si unele sunt primele DE PANA ACUM, dar in viitor pot aparea si altele. Aceste cazuri speciale nu i se datoreaza lui Dumnezeu, ci naturii, stiintei. Asta este firul normal al lucrurilor si el nu poate fi intrerupt de nicio fiinta.

15 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Acum ai gândit specific oamenilor ai pornit de la lucruri gândite rațional dar, fac pariu că nu poți explica nici anumite lucruri care se pot întâmpla, deși ele se petrec fără a avea o gândire umană sau cât se poate de deslușită.
Noi oamenii nu suntem capabili de a ne măsura abilitățiile de gândire logice față de o act sau acțiune a unui zeu.
Nu avem cum să fim peste gândirea supremă de logică a unui creator autoputernic.
Putem explica doar anumite lucruri menite a se desfășura conform standardului uman de analiză.
Dacă te pun să citesti o carte destinată medicinei habar nu ai să o interpretezi or să îmi definești doar câteva cuvinte.

Lui Dumnezeu nu-i poți găsi o logică, or o codificare a lucrurilor care să fie percepută de om ceva este divin la mijloc.

în concluzie
ȘTIM ATÂT CÂT TREBUIE SĂ ȘTIM
este normal ca oamenii să nu creadă deorece ei nu se pot ridica la o analiză foarte avansată or cerească, gândesc lucrurile din punct de vedere uman.

Tu dacă vezi un bloc de piatră de 2m și îți spun să o ridici stând pe loc, spui că nu poți sau nu este posibil.
Însă Dumnezeu or un înger poate deci, logica ta este justificată prin faptul că piatra este foarte grea și mare. Prin urmare logica umană nu este în concordanță cu cea supremă.

| Nilsson a răspuns:

Presupun ca majoritatea ateilor au in mare parte cam aceleasi argumente, insa lucrurile nu sunt chiar atat de simple.
Nu am nimic cu ei, nu ma intelege gresit, si eu am avut o perioada cand nu credeam in Dumnezeu, dar consider ca ateismul este eronat din mai multe motive pe care o sa le iau pe rand:

Intr-adevar, dupa cum ai spus, nimeni nu stie cum a aparut viata pe Pamant si cum functioneaza multe din functiile organismului nostru dar cu siguranta putem vorbi de un grad ridicat de complexitate si este cu totul improbabil ca legile naturale sa poata fi capabile de la sine sa conduca la un asemenea rezultat.
Gandeste-te la complexitatea ADN-ului si procesul laborios prin care sunt sintetizate proteinele, cine afirma ca acestea au aparut intamplator practic vorbeste despre capaciatea materiei sterile de a coda informatie si de a o trasmite mai departe.

In privinta aparitiei Universului, e cu totul ilogic ca acesta sa apara din nimic. Teoria Big Bang (care a fost propusa prima data de un calugar, Georges Lemaitre) mai degraba da batai de cap ateilor pentru ca afirma ca totul are un inceput, asa cum spune si Biblia.

``Aici am avut nevoie de o explicatie. Asa a aparut Dumnezeu, o entitate despre care se spune ca a creat universul si ca il controleaza. ``

E o explicatie. Cand legile naturale nu pot explica un lucru, nu ramane in picioare decat explicatia supranaturala.
E interesant insa ca acesta ``explicatie``, intr-o forma sau alta, e intalnita in toate grupurile de pe planeta, fie ca vorbim despre tribuirile izolate din jungla Amazonului sau insulele Oceaniei, ori civilizatiile antice din Orientul Mijlociu, India sau China.

``Pe baza acestei entitati, s-au creat mai multe povesti. In timp, s-a povestit si despre un presupus fiu care a fost nascut de o femeie obisnuita pe Pamant, a venit la oameni, dar ei nu l-au acceptat, omorand-u-l si apoi, in cele din urma, el s-a intors in Rai. ``

Existenta si rastignirea lui Iisus e acceptata de majoritatea istoricilor, ai mai jos un clip interesant:
https://www.youtube.com/watch?v=xTWYZh1_VYY

Ce e si mai interesant e ca in cartile Vechiului Testament se vorbeste cu sute de ani inainte despre aparitia unui Mesia ca va lua asupra lui pacatele omenirii (si profetiile nu au fost scrise post-events cum afirma ateii).

``Parerea mea este ca orice "miracol" sau lucru legat de Dumnezeu si Iisus exista o explicatie, dar noi inca nu le-am gasit pe toate. Pentru acest caz eu am gasit-o pe urmatoarea: este posibil ca "boala" sa-l fi afectat psihic si sa fi avut halucinatii, apoi es sa se fi vindecat, fiind o reactie alergica la ceva, de scurta durata.``

Poate ai dreptate, poate nu. Insa eu ma intreb de ce oamenii nu au halucinatii cu Mos Craciun, inorogi roz sau zana maseluta? Si care e scopul evolutiv ca oamenii sa aiba halucinatii cu tenta religioasa?

``In religie se mentioneaza despre Rai si Iad, care se alfla in cer respectiv in pamant. ``

Tin sa te corectez: in Biblie se vorbeste despre ``ceruri`` si ``locuinta mortilor``.
Ce reprezinta ``cerurile`` nu stim cu siguranta, poate un Univers paralel spiritual, poate planete asemanatoare cu Pamantul foarte indepartate (caci fiecare planeta are un asa-numit ``cer`` si nu vad de ce Dumnezeu ar crea atatea Galaxii nu miliarte de stele care sa nu fie locuite).
Cert este ca atunci cand vorbim despre ``ceruri`` ne gandim la niste locuri inaccesibile oamenilor din aceea vreme, si chiar acum.
``locuinta mortilor`` prin cuvantul original seol reprezinta cel mai probabil un termen figurativ care se refera locul unde sunt ingropati mortii sau chiar reprezinta notionea de moarte.

``Ce credeti ca vrea Dumnezeu?``
Sa vedem cum arata omenirea care a ales raul si pacatul cand e lasata in cea mai mare parte de capul ei. Sa constientizam ca avem nevoie de El pentru ca apoi sa fim intr-o relatie deplina de dragoste neconditionata.

``Nu mai vorbesc de Paste si Craciun, sarbatorile crestine in care se taie milioane de miei si porci in doar cateva zile.``
Acestea sunt niste obiceiuri sociale carora li s-au dat o insemnatate religioasa, doar niste traditii.
Primavara oile nasc si cum mieii masculi nu poti sa ii cresti pentru lapte si branza nu-ti ramane decat sa ii tai pentru carne, i-ar o sarbatoare e cel mai potrivit prilej.
Porcul, la fel, iarna nu ai ce sa mamanci pentru ca nu mai cresc verdeturi, si ca sa treci peste acest sezon taiai un animal, de regula dupa ce se termina proviziile din camara.

``Faptul ca boli si cazuri noi apar mereu si unele sunt primele DE PANA ACUM, dar in viitor pot aparea si altele. Aceste cazuri speciale nu i se datoreaza lui Dumnezeu, ci naturii, stiintei. Asta este firul normal al lucrurilor si el nu poate fi intrerupt de nicio fiinta.``

Asta nu o stie nimeni, prin faptul ca apar noi boli Dumnezeu ne arata ca nu putem controla lucrurile din jurul nostru, chiar daca stiinta a facut progrese, problema suferintei nu poate fi eradicata prin eforturi umane.
Numarul bolilor cauzate de stilul de viata si de poluare e in continua crestere, iar ca sa te tratezi trebuie sa vinzi si pielea de pe tine. In spitalele romanesti doctorii sunt totali indiferenti daca nu scoti plicul cu bani, si in strainatete e la fel, doar ca nu se mai poata plicuri ci conturi bancare un virezi zeci de mii de euro.
Si poti sa fii si miliardar, cum era Steve Jobs, ca doctorii nu pot sa iti faca nimic la un moment dat.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Dar cu siguranta putem vorbi de un grad ridicat de complexitate si este cu totul improbabil ca legile naturale sa poata fi capabile de la sine sa conduca la un asemenea rezultat.

logic ca putem vorbi despre complexitate ca vorbim de 3, 8 miliarde de ani, dar daca am fi in trecut ar fi simplititate, iar legile naturi nu le hotaresti tu

Gandeste-te la complexitatea ADN-ului si procesul laborios prin care sunt sintetizate proteinele, cine afirma ca acestea au aparut intamplator practic vorbeste despre capaciatea materiei sterile de a coda informatie si de a o trasmite mai departe.

cine a spus ca a aparut intamplator viata? scrie asta in vreun manual de biologie?

In privinta aparitiei Universului, e cu totul ilogic ca acesta sa apara din nimic. Teoria Big Bang (care a fost propusa prima data de un calugar, Georges Lemaitre) mai degraba da batai de cap ateilor pentru ca afirma ca totul are un inceput, asa cum spune si Biblia.

iar dai dovada ca habar nu ai de stiinta, cine a spus ca big bang a rezultat din nimic? in fapt unde scrie ceva de vreun nimic intr-un manual de fizica? se ia ca punct de pornire acel big bang si sunt destule dovezi care il dovedesc ca a existat

http://www.descopera.ro/......eput-totul

bine tu tot nu vei citi ca tu stii deja totul si ai o minte inchisa, limitata

E o explicatie. Cand legile naturale nu pot explica un lucru, nu ramane in picioare decat explicatia supranaturala.

vezi demonstrezi faptul ca dumnezeu e un fel de magician, cand nu intelegem ceva gata dumnezeu a facut, dumnezeu este golul a ceea ce nu cunoastem, de unde stii ca nu exista explicatie naturala? de ce tot din ceea ce stim poate fi explicat de catre stiinta in mod natural?

Existenta si rastignirea lui Iisus e acceptata de majoritatea istoricilor, ai mai jos un clip interesant:

existenta dar nu rastingerea nici invierea nici minunile nu sunt acceptate de nici un istoric

| Mateiu a răspuns (pentru Nilsson):

Ai *tocit* degeaba, fara gratie si fara dram de umor, tastele si buricele degetelor: pai daca tu nu te consideri in prezent -chiar daca ai fost candva- ateu, nu ai dreptul sa vorbesti in numele ateilor! Tu, eventual, poti vorbi, argumenta si sustine, daca te tin baierile, religia careia consideri ca ii apartii. Lasa justificarea ateismului in seama unui ateist!

| RAY a răspuns (pentru Mateiu):

A fost ateu pe naiba cum am fost eu mulsulman, a fost crestin cu numele acum e fanatic religios vrea si el virgine crestine in viata de apoi deci face propaganda religioasa

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Inca nu ai aflat ca ultimul ``racnet`` in materie de stiinta e Universul aparut din nimic? :)

https://en.wikipedia.org/wiki/A_Universe_from_Nothing

Se vehiculeaza ca materia are energie pozitiva, iar gravitatia energie negativa, iar acestea doua se anuleaza dand energia totala 0. La Big Bang se spune ca acel ``nimic`` (0) s-a divizat in energia pozitiva si energia negativa.

Adica o tampenie, dar unii o numesc ``stiinta``.

https://www.livescience.com/33129-total-energy-universe-zero.html

``Since it takes positive energy to separate the two pieces of matter, gravity must be using negative energy to pull them together. Thus, "the gravitational field has negative energy. In the case of a universe that is approximately uniform in space, one can show that this negative gravitational energy exactly cancels the positive energy represented by the matter. So the total energy of the universe is zero."

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Ai ajuns sa iti dea ``sectantii`` si ``indoctrinatii`` lectii de stiinta happy

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Aia se numeste fizica teoretica, ai invatat ce inseamna asa ceva in generala si in liceu, sunt ipoteze despre univers, ipoteze care devin validate daca sunt dovedite, nu vad nimic rau daca fiziceni cauta sa isi exprime ipotezele, si tehnologia de azi a fost o ipoteza apoi a devenit o realitate

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

In zi de sarbatoare eu nu invat ca e pacat

| gratargratar a răspuns:

1. Efectul de turma nu tine cand vine vorba de credinta. Mai ales, nu tine atunci cand te intalnesti cu moarte marturisindu-l pe Hristos. Efectul de turma tine de instinct, nu de credinta si nici de ratiune. Credinta o si gandesti, si ea se matureaza in timp. Daca nu s-ar confirma cumva in tine insuti, ai respinge-o ca pe ceva strain si inutil.

2. Deci sa inteleg ca stiinta nu a putut sa-l salveze pe omul acela, dar propria gandire a putut. Asta e un punct de plecare pentru credinta. Pentru ca Dumnezeu vrea ca noi sa gandim intr-un anume fel pentru a ni se face cunoscut.

3. Raiul nu este un loc fizic, si nici Iadul. Aceste spatii sunt adimensionale, sau, n-dimensinale, spune cum vrei, asa incat si daca ar fi langa noi nu le-am putea sesiza. Noi percepem realmente doar bidimensionalitatea, iar a treia dimensiune este, de fapt, un efect optic.

4. Dumnezeu te-a creat ca sa devii si tu ca El. Ori El este mai presus de o "viata fericita, implinita samd.". Descoperirea vesniciei in lumea aceasta presupune transcederea acestora, desi nu excluderea. In sfarsit, moralitatea este innascuta in om, dar asta dovedeste doar faptul ca Cineva a conceput-o in acest fel. Sunt calculatoare mai inteligente decat oamenii, dar amorale. Deci inteligenta nu implica moralitate, daca prin creier intelegi eminamente inteligenta.

5. De fapt nu este niciun caz nou, ci recurenta. Bolile apar, dispar, apoi apar iarasi sub alta forma.

| heracles a răspuns:

Bun, si ce doresti sa demonstrezi cu asta?

| DenisaAvram a răspuns (pentru heracles):

Nu încearcă sa demonstreze nimic. A dat motive de ce ateii (ma includ Si eu) nu cred în Dumnezeu. Si asta pentru ca multi Creștini întreabă de ce nu credem în Dumnezeu. Simplu.

| heracles a răspuns:

1)Nimeni nu stie cum a aparut universul, exista insa 2 teorii; una, ar fi aceea ca universul acesta exista pur si simplu si nu a fost creat, si alta teorie big-bangul si de atunci tot se extinde, nu se stie cum a aparut viata, ba se stie, primele forma de viata au aparut in apa, coloniile de bacteri,, cu sute de milioane de ani in urma sau miliarde, pe fundul oceanului era intuneric bezna, nu exista nici o forma de viata in ocean, ca si cum ai pune apa intr-un acvariu si atat, insa la o adancime de catva km sa zicem 8-10 km sub fundul oceanului magma vulcanica a inceput sa iasa pe fundul oceanului(deci nu la suprafata apei ci pe fund) si incet incet datorita conditilor care au aparut acolo,au aparut si primele forme de viata(coloniile de bacteri)dar datorita eliminarii in apa a sulfului, datorita activitatii magmei, ca n-a, nu a mai suportat sa stea in pamant si a iesit de sub pamant, bacterile pentru.a supravietui au fost nevoite sa convereasaca sulful in substante organice, pentru a se putea hrani, si ma rog, incet, incet a aparut A.D.N-ul, si datorita acestui A.D.N. vietuitoarele au inceput sa capete diferite forme, iar in acest documentar prezentat pe nat.geografic prezentatorul a spus ca toti ne tragem din acea celula, care provine de la un stramos comun, si am evoluat fiecare pe linia s-a, bine inteles ca intrebari mai sunt cum a aparut omul, daca nu ne tragem din maimuta, pt.ca s-a demonstrat ca omul nu se trage din maimuta, 2)posibil sa fi avut halucinatii 3)despre rai si iad,, asta nu stim, poate exista universuri paralele, adica viata dupa moarte, un univers energetic(spiritual) nu stim.4)Ce vrea dumnezeu de la noi? pai asa cum au spus-o si altii,noi nu stim cine este acest dumnezeu,cum a aparut, nu avem notiunea de divinitate clara, inca nu suntem constienti care ne este rolul nostru in aceasta viata, pe aceasta planeta, sa taiem porcii si miei, in cinstea lui Dumnezeu, asta se intampla pe timpul mayasilor, dar vad ca si acum se mai practica, deci traim intr-o confuzie totala.5)Am vazut filmul cu Stephen Hawkinng,el a avut o distrofie legata de muschi, nu mai stiu cum se numeste boala,si doctorul care la consultat,i-a spus ca in doi ani va muri, dar minune, mare minune, a supravietuit, intr-un interviu el a spus, daca e posibil sa existe si viata de apoi, atunci se vor clarifica treburile.

| Andreea39045335 explică:

Vreau sa specific faptul ca sunt atee, ca sa nu credeti ca vorbesc in necunostinta de cauza, eu fiind nevoita sa le insir, mai pe scurt, oamenilor in fiecare zi aceste motive.
P.S: daca exista greseli gramaticale va rog sa ma scuzati, am scris foarte mult si poate nu le-am observat.

| RAY a răspuns (pentru Andreea39045335):

Apreciez gestul tau, dar tu vrei sa faci crestini sa numai pupe icoanele, sa lase morti infometati, sa numai bea sangele domnului