| Ioana90000 a întrebat:

Am 16 ani părinţii mei sunt pocăiţi şi pe mine pentru ca sunt ei pocăiţi mă obligă să merg cu ei la biserică la pocăiţi.Ce pot face în situaţia asta?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca nu crezi in religia lor, ei nu te pot forta sa crezi.

Citeste Biblia, desigur in scopul de a-ti da seama cat de atroce este ideologia Bibliei. Biblia nu e o carte scrisa de un Dumnezeu bun si iubitor.

| TuzacAngelina a răspuns (pentru doctorandus):

Cine mai citește în ziua de azi? Poate că este mai bine așa să nu mai citească toate construcțiile mentale dogmatice primitive care se autodeclară "adevăr absolut". Pntru a scăpa fata de un clavar lectural sunt de ajuns contradicțiile bibliei și fiind inteligentă își va da seama că așa ceva nu poate fi despre "Adevăr" ci despre manipulare frici. Doar cîteva dintr-o listă oribilă. Omorarea copiilor

Mai multe violuri, talharii si macelarirea nounascutilor sub ochii parintilor.
Isaia 13:15-18~
15Toti ceice vor fi prinsi, vor fi strapunsi, si toti cei ce vor fi apucati, vor cadea ucisi de sabie.
16Copiii lor vor fi zdrobiti supt ochii lor, casele le vor fi jafuite, si nevestele lor vor fi necinstite.
17Iata, atît împotriva lor pe Mezi, cari nu se uita la argint, si nu poftesc aurul.
18Cu arcurile lor vor doborî pe tineri, si vor fi fara mila pentru rodul pîntecelor: ochiul lor nu va cruta pe copii.

Dumnezeu a dat porunca sa fie omorati copii pentru faptele parintilor
Isaiah 14:21~
21Pregatiti macelarirea fiilor, din pricina nelegiuirii parintilor lor! Ca sa nu se mai scoale sa cucereasca pamîntul, si sa umple lumea cu cetati!"

Domnul va omora copii.
Hosea 9:11-16~
11Slava lui Efraim va sbura ca o pasare: nu mai este nicio nastere, nicio însarcinare, si nicio zamislire!
12Chiar daca îsi vor creste copiii, îi voi lipsi de ei înainte ca sa ajunga oameni mari; si vai de ei, cînd Îmi voi întoarce privirile dela ei!
13Efraim, dupa cum vad, îsi da copiii la prada; si Efraim îsi va duce singur copiii la celce -i va ucide! –
14Da-le, Doamne!… Ce sa le dai?… Da-le un pîntece, care sa nasca înainte de vreme si tîte seci!…
15Toata rautatea lor este la Ghilgal; acolo M’am scîrbit de ei. Din pricina rautatii faptelor lor, îi voi izgoni din Casa Mea. Nu -i mai pot iubi, toate capeteniile lor sînt niste îndaratnici.
16Efraim este lovit, radacina i s’a uscat; nu mai dau rod; si chiar daca au copii, le voi omorî rodul iubit de ei.

Omorati femei, barbati si copii.
Ezechiel 9:5-7~
5Iar celorlalti le -a zis, în auzul meu:,, Treceti dupa el în cetate, si loviti; ochiul vostru sa fie fara mila, si sa nu va îndurati!
6Ucideti, si nimiciti pe batrîni, pe tineri, pe fecioare, pe copii si pe femei; dar sa nu va atingeti de nici unul din ceice au semnul pe frunte! Începeti însa cu Locasul Meu cel sfînt!" Ei au început cu batrînii, cari erau înaintea Templului. 7Si El le -a zis:,, Spurcati casa, si umpleti curtile cu morti!… Iesiti…" Ei au iesit, si au început sa ucida în cetate.

Dumnezeu a omorat toti nou nascutii din Egipt.
Exodus 12:29-30~
29La miezul-noptii, Domnul a lovit pe toti întîii nascuti din tara Egiptului, dela întîiul-nascut al lui Faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pîna la întîiul-nascut al celui închis în temnita, si pîna la toti întîii-nascuti ai dobitoacelor.
30Faraon s’a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti Egiptenii; si au fost mari tipete în Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort.

Omorati batranii si fetele.
Iremia 51:20-26~
20,,Tu Mi-ai fost un ciocan si o unealta de razboi. Am zdrobit neamuri prin tine, am nimicit împaratii prin tine.
21Prin tine am sfarîmat pe cal si pe calaretul lui;
22prin tine am sfarîmat carul si pe cel ce sedea în el. Prin tine am sfarîmat pe barbat si pe femeie; prin tine am sfarîmat pe batrîn si pe copil; prin tine am sfarîmat pe tînar si pe fata.
23Prin tine am sfarîmat pe pastor si turma lui; prin tine am sfarîmat pe plugar si boii lui; prin tine am sfarîmat pe cîrmuitori si pe capeteniile lui.
24Dar acum, voi rasplati Babilonului si tuturor locuitorilor Haldeii, tot raul, pe care l-au facut Sionului, supt ochii vostri, zice Domnul."
25,, Iata, am necaz pe tine, munte nimicitor, zice Domnul, pe tine, care nimiceai tot pamîntul! Îmi voi întinde mîna peste tine, te voi pravali dela înaltimea stîncilor, si te voi preface într-un munte aprins.
26Nu se vor mai scoate din tine nici pietre din capul unghiului cladirii, nici pietre pentru temelii; caci vei fi o darîmatura vecinica, zice Domnul…

(De retinut ca, dupa ce Dumnezeu promite israelitilor o victorie împotriva Babilonului, israelitii au fost invinsi in capitolul urmator, ca sa intelegeti cat de atotputernic si atotstiutor este acest "Dumnezeu" )

Dumnezeu va omora un popor.
Levitic 26:21-22 ~
21Daca si dupa aceasta va veti împotrivi, si nu veti voi sa Ma ascultati, va voi lovi de sapte ori mai mult pentru pacatele voastre.
22Voi trimite împotriva voastra fiarele de pe cîmp, cari va vor lasa fara copii, va vor nimici vitele, si va vor împutina; asa ca va vor ramînea drumurile pustii.

| ania a răspuns:

Sa astepti sa ai 18 ani, sa iti cauti de lucru, sa te muti. Fiecare e liber sa isi sponsorizeze valorile.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca te simti abuzata sau ca ti se incalca drepturile de copil, suna la protectia copilului si anunta autoritatile! Nu te lasa niciodata abuzata! Traim intr-o tara europeana in care nimeni nu poate fi obligat sa participe la vreun cult sectant sau nu! Aici nu este Iran!

| Darius50boss a răspuns:

Mergi cu iei și la 18 ani faci ce vrei, dar mai bun rămâi pocăită decât să mergi in lume unde se fac foarte multe rele și după ajungi in iad

| T0Teu a răspuns:

Ei fac un lucru bun ca te pun sa mergi la adunare. Asa au facut si bunicii mei cu tatal meu si desi el s-a lasat de pocainta, toata viata l au urmarit lucrurile invatate de la adunare si de la familia lui pocaita. Astfel, dupa multi ani, s-a intors la Dumnezeu.
Dumnezeu nu te obliga sa te pocaiesti, e alegerea ta, dar e bine sa ai o invatatura sanatoasa de mic ptc te va ajuta in viitor.

| Pocait01 a răspuns:

În funcție de felul în care te obligă poți rezolva ușor de la a discuta cu ei până la a contacta DGASPC sau chiar suna la 119 sau 112. Deci cum te obligă?

Dacă e doar o etapă adolescentină, fă ca ei până la 18 ani și după faci ca tine. Oricum Dumnezeu vrea oameni care în urma auzirii Cuvântului să creadă, nu în urma obligațiilor altor oameni pentru că aceea nu-i credință în Dumnezeu ci supunere față de oameni.

| TuzacAngelina a răspuns:

Vei avea mari probleme dacă vei încerca să te opui. Creștinismul la bază este iudaism. Și fii atentă la asta, "Matei 10:34-39 VDC

Să nu credeți că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa și pe noră de soacra sa. Și omul va avea de vrăjmași chiar pe cei din casa lui. Cine iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine și cine iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. Cine nu-și ia crucea lui și nu vine după Mine nu este vrednic de Mine. Cine își va păstra viața o va pierde și cine își va pierde viața pentru Mine o va câștiga. " Și la asta :

| DavidFl9 a răspuns:

Dacă vrei poți sa te convertești la alta religie (nu e obligatoriu)dar parinti tai trebuie sa știe și sa înțeleagă ca nu trebuie sa fii obligat sa mergi la biserica/adunare. Exprimarea la Dumnezeu e libera fără nimic și nimeni dacă vrei te pot ajuta în aceasta situație și ma poți contacta pe Instagram sau Whatsapp, lasă-mi un răspuns cât mai devreme, O zi frumoasa!