| мιcυтѕαααα a întrebat:

Am 2 intrebari: 1. De ce oamenilor rai le merge mai bine decat celor buni? Nu ar trebui sa fie invers? 2. De ce este pacatos sa mancam carne cruda? Asta nu am inteles niciodata.

Răspuns Câştigător
| Panteryas a răspuns:

Crede-ma ca nu stiu, asa e intodeauna si nu pot intelege cu de lor le merge mai bine,asta e oarecum balanta dntre rau si bine in timp ce noi(oamenii buni) zicem ca oamenilor rai le merge bine probabil si ei zic acelasi lucru depre noi.
Iar chiestia cu mancatul carnii crude este babeasca,pacat iti fac oricum daca mananci carene, pacat faci oftand la bunul altuia, pacat faci nascandute om pe pamant.

14 răspunsuri:
| Diabl0 a răspuns:

Chestia cu pacatul cred ca este o aberatie scoasa de oameni. Pentru ca asa e, aia buni mereu pierd, aia rai castiga cu rautatea lor.

| SnicK a răspuns:

Unde zice sa nu mananci carne cruda?

Cei rai la merge mai bine pentru ca prin acele lucruri rele care le fac castiga mai bine, daca s-ar castiga mai greu din rautate, fi linistit ca toti ar fi buni.

| sefwefhiff a răspuns:

Pentru ca e mai usor sa faci rau decat sa faci bine in aproape orice domeniu!

| Lesu22 a răspuns:

Si eu de mic candeam asta la prima aveam colegi ortodocsi care nu mergeau la biserica si a luat premiul intai iar eu doihappy

| ramona30 a răspuns:

Banuiesc ca ai pus intrebarea in aceasta categorie "religie" intrebandu-te de ce nu functioneaza dreptatea divina. Raspunsul e simplu: nu exista divinitatea, automat nici dreptate divina nu poate exista. Dreptatea o face legea. Cand legea nu prea functioneaza se intampla ceea ce zici tu.

| EmaS a răspuns:

Draga mea, ai o falsa impresie ca celor rai le merge bine. Dumnezeu da soare si ploaie si peste cei rai si peste cei buni.Fiecare om are de dus o cruce, dar nu toti si-o pun la poarta.Adica noi din afara nu cunoastem problemele cu care se confrunta fiecare.Si apoi cei rai, nu au niciodata liniste si pace.
Sa-ti dau un exemplu.Eu priveam la o femeie si ma gandeam ce fericita trebuie sa fie ea.Era frumoasa,avea o familie minunata,aveau o afacere, bani si posesiuni materiale.Dar, la un moment dat am aflat ca ei doar pozau asa ca si o familie fericita. Aveau de fapt multe probleme.Dar un om bun are liniste si pace interioara.Atunci la judecata Dumnezeu ii va pune pe cei buni la dreapta pentru rasplatire, iar pe cei rai la stanga.

| VladSilviu a răspuns:

Pentru ca oamenii rai gandesc altfel, fac afaceri, smecherii alea alea... pe cand credinciosilor se duc la biserica si stau 5 ore degeaba ascultand o slujba de tot..., biserica e o forma de manipulare, uite eu spre ex nu cred in nimic, tu daca crezi in dumnezeu nu trebuie neaparat sa mergi la biserica ca sa crezi in el, daca e in sufletu tau e ok!

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Lasa-i pe aia buni si prosti ca o sa le mearga bine in rai, intre timp noi ne distram pe pamant!

| Tsunade99 a răspuns:

1. Pt ca aia rai de obiceia au bani si daca fac ceva rau si ii da cineva in judecata oricum platesc ca sa iasa nevinovati.
2. Habar n-am. Unii zic ca e scarboasa, dar e buna, si are mai multe vitamine, sau nu stiu de ce dar e mai buna. Eu am mancat si nu am patit nimic rau, si mi sa mai parut si buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citisem o povestioara draguta la un moment dat...

Un sfant a fost luat de inger sa i se arate munca dracilor. A fost dus mai intai sa vada o casa mare si frumoasa la usa careia dormea linistit un dracusor. Apoi ingerul l-a dus la o alta casa in jurul careia roiau dracii, care mai de care mai suparat si infiorator. Sfantul a intrebat ce-i cu acestia. Ingerul i-a raspus: oamenii care locuiesc in prima casa sunt avari, hoti si desfranati. Dracul nu se osteneste pentru ei pentru ca deja sunt ai lui, pe cand in cea de-a doua casa locuieste o familie de crestini. Ei tin posturile, se roaga, merg la biserica si fac fapte bune, iar diavolii se lupta sa-i atraga in capcane si se ostenesc pentru a le dobandi sufletele.

Cam asta e happy Daca esti rau, o duci bine. Daca vrei sa fi bun, te chinuie dracii. Dar Dumnezeu e mereu cu noi si ne da putere sa induram. Trebuie doar sa-L chemam in ajutor happy

Cel rau nu are nici o putere. El doar ne ispiteste, dar o face doar atat cat i se permite. Dunezeu stie cat poate indura fiecare dintre noi il lasa sa ne incerce atat cat putem duce.

| kabaleon a răspuns:

1. Un raspuns ar putea fi acesta: Se spune ca oamenii au mai multe vieti, si ca in decursul vietilor, ei acumuleaza karma (fapte rele) si dharma (fapte bune). Deasemena orientalii cred ca oamenii au 308 vieti. O explicatie a lor pentru intrebarea ta, ar fi ca, fiind la ultima lor viata, anumite persoane care au karma foarte multa, nu mai pot fi salvati din drumul catre Iad, insa datorita faptului ca in vietile trecute au avut si ceva dharma, Dumnezeu, ca sa nu ramana dator, in ultima viata le da acest drept. Astfel, persoane care nu merita ajung sa se descurce foarte bine, sa le pice totul din cer etc. Oricum afirmatia ta, cum ca oamenilor rai le merge mai bine decat celor buni, este relativa. 2. Nu stiu cine a zis ca e pacatos sa mananci carne cruda. Cu siguranta a spus o prostie. Treaba e ca, intr-un fel, trebuie sa facem diferenta intre oameni si animale, si noi daca avem posibilitatea sa o gatim cu ajutorul focului, ar trebui sa o facem, mai ales ca asa ne-am putea feri de eventuale boli. Cu siguranta gasesti si in Romania specialitati de carne cruda pastrata in anumite conditii, la care nu ai spune NU.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Cei rau fac rau ca sa le fie bine.in timp cei buni fac fapte bune dar nu sa le fie lor bine.

Răspuns utilizator avertizat
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Poate ca tu ii consideri rai pe acei oameni pentru ca vor sa le fie bine lor si nu altora, de fapt toata lumea gandeste asa dar nu recunoaste.
Nu stiu daca e pacat dar poti face trichineloza