| mjynhgfbvdc a întrebat:

Am auzit ca dupa ce te împărtășești nu ai voie sa te speli pe maini.
E adevarat?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am auzit ca mai bine ca nu te duci și îți speli mâinile

| T0T a răspuns:

Cine îți interzice?

| Mayhem666 a răspuns:

Si uite asa se raspandesc anumite boli.

Sigur ca nu e adevarat. Unde ai auzit asta? Sa nu mai zic de faptul ca atunci cand te impartasesti nu faci decat sa iei de la popa o bucata de paine uscata si o lingura de vin pe stomacul gol. Nu e nimic special la asta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, nu e adevarat.
Nu ai voie sa scuipi, sa sangerezi sau sa vomiti pana la ora 12 noaptea in ziua in care te-ai impartasit.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai si daca ai sângerări nazale?
Dupa tine, ce crezi ca e mai important : sa faci voia Domnului mereu sau sa te ti-i de datinile omenești?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Nu e datină omenească. Când ne împărtășim sângele nostru conține și sângele Domnului Hristos. Dacă sângerăm și aruncăm acel sânge pe chiuvetă ne batem joc de El. Dacă totuși ai sângerări nazale pune o batistă de hărtie la nas până se oprește și după arde batista.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Daca conține si sângele lui Hristos atunci de ce nu facem minuni ca El?
Cred ca ai uitat ca doar atunci noi, creștini declarati, suntem evlavioși doar cand suntem in biserica. Nu Asa iti bați joc de El, iti bați ca El a murit pentru tine si tu continui sa trăiești in păcat si in nelegiuire ca si cum n-ar exista
Voi respectați poruncile oamenilor dar ale Dumnezeului celui Viu nu!
Matei 4:17 : Pocăiți-vă

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

De ce nu facem minuni? Pentru că cea mai mare minune când ne împartasim este iertarea pacatelor si sfintirea sufletului si a trupului. Ce minune mai mare decat asta vrei? Sau crezi ca sfintirea unei persoane este un act banal și nu un miracol în sine?
Și nu e nevoie sa faci o falsă dihotomie. Ne batem joc de Dumnezeu și atunci cand pacatuim, dar si atunci când îi neglijăm darurile. Sfantul Trup si Sfantul Său Sânge sunt cele mai mari daruri pe care ni le poate da. Dacă nu le prețuim și nu avem grijă de ele ne batem joc de bunăvoința Lui așa cum ne batem joc și când păcătuim față de El și față de aproapele nostru. Nu e un "sau-sau" aici ci e un "și-și"

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

In biblie scrie sa ne cercetam inainte sa ne împărtășim si sa nu luam in chip nevrednic Cina
Te întreb, tu te consideri un om Sfânt prin Sângele lui Hristos, faci fapte vrednice de pocainta ta?
Iar treaba cu minunile… citește biblia sa vezi minuni care mai exista si in ziua de azi
In nici un caz la ortodoxi unde preotul invita Mulțimea sa se închine la oase, cruci, icoane, idoli. Stii ce s o intamplat cand Moise a coborât de pe munte, nu?
Nu însuși Cina adică împărtășirea te sfințește, probabil de asta ai impresia
Ci Cuvântul te sfințește iar ca roadă apare Asa zisa " naștere din nou, din Dumnezeu" de care nu cred ca ai auzit

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Desigur ca scrie sa ne cercetam inainte. De asta exista si Sfanta Taina a spovedaniei. Iar in ceea ce priveste minunile doar sfintii ortodocși fac minuni. Baptistii si penticostalii nu fac nicio minune. De asta orice țară protestanta din lumea asta a devenit atee.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Greșești prietene. daca copilul tau te înjură in fiecare zi, isi cere iertare o data la 3 luni, tu cum te simti? Cu Dumnezeu nu ii de joaca
Nu ca azi blestemi, maine furi si poimâine bârfești
Crezi ca Dumnezeu care e drept si corect ar primi un altfel de om in Împărăția Lui unde doar Sfinții is? Eu am fost ortodox pana acum 3 ani
Preotul nu mi-a spus sa ma pocaiesc ca daca nu o sa intru in pedeapsa veșnica numita IAD
Chiar crezi ca slujba dupa moarte o sa il mantuiasca? Atunci de ce sa ne strofocăm? De ce nu au facut si Sfinții Apostoli asa?
Petru a gresit si s-a căit.
Nu doar Sfinții ortodocși fac minuni, cauta pe Youtube minuni in Numele lui Isus
Ortodocșii ce fac? Se închina la oase de câine si merg pe coate cu speranța ca vor primi iertare, eliberare, vindecare
Isus nu asa a facut
Nu le-a cerut nimic altceva decât credință
De ce nu le spune preotul asta?
De ce se închina înaintea icoanei si nu a Dumnezeului Viu, in duh si adevăr?
De ce botează Bebelușii cand de fapt botezul inseamna sa il mărturisești ca Domn pe Isus?
Oricine ai fi tu, se vede ca nu citesti Biblia
Asa am fost si eu cred
Acum nu mai fumez si nu mai beau
Vad mâna lui Dumnezeu cum ma protejează!

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Ce te mai lauzi ca nu mai bei si nu mai fumezi! Dracul mandriei si al sectelor neoprotestante e cu tine si bea el si fumeaza de bucurie ca te-a departat de Adevar si de unica Biserica pe care Dumnezeu a castigat-o cu pretul Sangelui Sau.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Nu înțeleg aluzia cu copilul care înjură. Daca copilul meu m-ar injura sau mi-ar face alte rele și după din strafundul sufletului si-ar cere scuze cum să nu-l primesc înapoi? Ce tată iubitor nu și-ar primi copilul când se căiește? Chiar nu inteleg ce ai vrut sa zici

| Allemando a răspuns:

NU!
Zău, nu știu de unde ai auzit așa o prostie.
Cuminecătura nu se poate împrăștia dacă te speli pe mâini. Nu e ca și cum ai scuipa după ce în sângele tău a intrat Sfânta Împărtășanie.

| 19Mary19 a răspuns:

Dupa ce te împărtășești nu ai voie sa scuipi pentru ca ai luat împărtășanie. Spălatul pe mâini nu are nicio legătură cu împărtășania.

| Jus2tme a răspuns:

Sigur... ca nu e adevărat.