| CIVIC1 a întrebat:

Am auzit in repetate randuri din gura unor preoti afirmatia facuta in publlc precum ca Luca, autorul evangheliei cu acelasi nume, ar fi fost de profesie medic adica doctor.
De vreme ce Luca a trait in sec I, e.n. iar prima facultate, respectiv universitate, a aparut in jurul anilor 1700-1800 e clar ca Luca nu avea studii superioare de medicina si nici de rezidentiat.
Avand in vedere ca la acea vreme nu exista o standardizare a invatamantului in cicluri precum : primar, gimnazial, liceal, universitar, intrebarea mea e urmatoare:
- ce studii in specialitate avea,, doctorul,, Luca, autorul Evanghelei dupa Luca?

PS: Stiu ca unii care citesc aceasta intrebare o sa se simtă,, pusi la colt".
Le cer sa aiba demnitatea și responsabilitate în raspunsurile lor.
Nu e folositor nimănui să lovească,, hoțește,, pe la spate apoi sa dea bir cu fugitii, stergandu-si urmele de violență manifestată fata de întrebarea de fata.

7 răspunsuri:
| CIVIC1 explică:

Pentru,,AndreiBistritanu,,:
Comportamentul tau de tip,, lovește si fugi,, este caracteristic indivizilor lasi, golani si incapabili de a argumenta un dialog simplu. Probabil esti inca un tanc cu muci la gura, un individ imatur si iresponsabil, cu multe frustrări nerezolvate și cu ura acumulată din cauza ca părinții tai au fost/sunt neglijenti si violenti cu tine.
Mai e si varianta, mai mica dar probabila, ca tu sa ai o vârstă, însă din cauza lipsei de educație, lipsei empatiei, si a incurajarii ai ramas cu un nivel/ capacitate scazuta de analiza si intelegere a realitatii, comportament pe care il manifesti în raspunsurile tale specifice unui asemenea individ primat.
Imi pare rau ca ai fost o victimă a ignoranței, ipocriziei și violenței celor ce ti-au fost in jur in copilărie și ca te-ai transformat din victimă in agresorul tuturor.
Oricum ar fi, nu iti justific si nici nu iti accept lipsa de respect si grosolonia ta fata de useri manifestată de tine aici pe TPU.
PS: am observat ca ai sters in acelasi timp postarile facute cu doua conturi fata de subiectul prezentului topic si te-ai,, dat la fund".

| mODIN a răspuns (pentru CIVIC1):

Ma are si pe mine la block, dupa o faza identica. Atata poate, atata face laughing

| Wolf1988 a răspuns:

Acum fara suparare daca vezi lucrurile asa, IQ-ul tau este subunitar.

| aizen0567 a răspuns:

Studii trimise din generație în generație, de ex bandajarea rănilor este una dintre cele mai vechi taine, folosite cu mii de ani înaintea venirii lui Isus.

| CIVIC1 explică (pentru aizen0567):

A sti sa bandajezi rănile, asa cum se facea in sec.I, e.n., folosind materialele vremii - materiale foarfe departe de pansamentele sterile -apărute în sec. XVIII-XIX, e o procedura ce o putea face oricine.

,, Studiile vremii,, implică cercetare si cunostinte de un nivel ridicat, existenta posibilităților concrete de verificare si validare, in caz contrar prin,, studiile vremii" se pot intelege simple observații.

Ca urmare, o analiză concretă si obiectiva pe acest subiect îi poate atribui lui Luca cel mult titlul de vraci, iar de la vraci la doctor e o diferenta foarte, foarte mare.

| aizen0567 a răspuns (pentru CIVIC1):

Nu mi reproșa mie tipule sunt religios ortodox dar nu dau nici o secundă atenție la preoții fanatici ce și atribuiesc lor înșine sau altora diferite statuturi ce nu au legătură cu evenimente sau titluri canonice din istorie sau Biblie, motivul oarecum pentru acea însușire e fanaticismul ei nu știu ce zic

| CIVIC1 explică (pentru aizen0567):

Nu am avut nici macar intentia de a-ti reprosa tie,, tipule,, comportamentele altora.
Categoric, nu pot fi de acord cu ieșirea dvs. violentă cand încerc să lămuresc un subiect vis-a-vis de un răspuns al dvs.

Cred ca e mai bine asa cum am procedat de a tăia legătura. comunicativa dintre dvs. si mine.