| Pichakchiu a întrebat:

Am citit puțin din Biblie, de la început și am o întrebare. Dacă Adam și Eva au fost primii oameni lăsați pe pământ de Dumnezeu și Eva a făcut 2 copii : Cain și Abel. Cain l-a omorât pe Abel. Când vine vorba de,, Urmașii lui Cain,, în Geneza, capitolul 4, versetul 17, spune :,, Cain s-a împreunat cu navastă-sa, ea a rămas însărcinată și a născut pe Enoh.,, El fiind în Țara de Nord, la Răsărit de Eden.
Cum de s-a împreunat cu o altă femeie dacă singurii oameni spune că sunt Adam, Eva și Cain? De unde alte femei?

13 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Iti recomand sa citesti Biblia din punct de vedere alegoric, nu literal.

| Pichakchiu explică (pentru mODIN):

Eu știu. Dar nu e logic ce se întâmplă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Biblia e o carte de povesti, e normal sa aiba multe lacune.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A zis doamne-doamne ca nu e treaba noastra.
Treaba noastra este sa nu taiem cu cutitul cand e slujba la beserika, sa nu ne fotem in afara cununiei si sa dam bani la barbosi.

| Pichakchiu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu sunt de acord cu tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Pichakchiu):

Dar beserika ar fi de acord cu mine, doar ca ar evita exprimarea directa si vulgara.
In biserici se face referire mai mult la pustnici/sfinti mai recenti, foarte putin se insista pe Biblie, iar de regula doar in textul slujbelor, nu in predica "freestyle".
Parerea mea este ca nu prea exista o baza adevarata a crestinismului, in afara de Iisus.
Geneza este considerata bullshit chiar de catre ultimii credinciosi culti, care mai exista. Noul testament face mai mult sens, zic ei.
Eu zic ca mai bine te inchinam la statui cu pisici si icoane cu Bob Marley, macar sa fie funny.

| anonimg a răspuns:

"După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice." (Geneza.5:4)
La vremea respectivă incestul nu exista. Nu era păcat să iei de nevastă pe una din surori.
Păcatul este neascultare de Dumnezeu. De asemenea păcat este și să ne vedem mai sfinți decât Dumnezeu.

Biblia nu este scrisă în mod perfect cronologic. Câteodată este nevoie să se întrerupă o narațiune pentru a începe o alta, tocmai pentru a o înțelege pe prima.
Înțelegerea Noului Testament este dată de Vechiul Testament, și invers. Biblia se explică singură. Vechiul Testament și Noul Testament nu pot fi despărțite. După cum Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Isus Hristos și Dumnezeu Duhul Sfânt sunt uniți într-o armonie desăvârșită în același scop -pentru mântuirea noastră, tot așa Vechiul Testament și Noul Testament au același scop, și nu pot fi despărțite.
Înțelegerea Bibliei trebuie să fie una singură; altfel vor exista diferite interpretări date bineînțeles de diavolul așa cum a încercat să-L ispitească pe Mântuitorul printr-o înțelegere greșită a Bibliei, ca să-L facă să păcătuiască.
O înțelegere greșită a Bibliei este păcat, pentru că nu toți cititorii ei se lasă călăuziți de Duhul Sfânt pentru a o înțelege. Și dacă nu este Duhul Sfânt, atunci duhul celui rău este la lucru atunci când Biblia nu este deschisă cu rugăciune, cu inima curată, cu dorința de a cunoaște adevărul. Cum spunea cineva, cine caută în Biblie cârlige în care să-și așeze necredința, le va găsi. Depinde de intenția noastră cu care cercetăm Scripturile.
Când Dumnezeu spune să mergem pe un drum că acela este bun, dar dacă nouă ni se pare că un alt drum este mai bun decât acela care ni l-a spus Dumnezeu, nu este păcat acest lucru? Desigur. Noi trebuie să mergem pe mâna lui Dumnezeu, pentru că El știe ce este cel mai bine pentru noi, chiar dacă nu înțelegem de ce Dumnezeu ne-a condus pe acolo. Dacă Dumnezeu nu ne va spune în viața aceasta de ce ne-a condus într-un alt fel decât am fi dorit sau crezut noi, atunci El ne va spune la sfârșit. Dar nu cumva sfârșitul să ne găsească străini de Dumnezeu!

| Madaxo97 a răspuns:

Ce ai citit tu e o poveste, nimic adevarat, știi, basme, precum Harap Alb? Ceva de genul e și povestea cu Adam și Eva, nu s-a format lumea doar de la ei doi cu siguranță. Adevarul e că nimeni nu știe concret cum s-a format lumea, sau cine au fost primii oameni, universul, dacă există un Dumnezeu sau nu, dacă ceea ce scrie în Biblie e adevărat sau nu, nu există suficiente dovezi științifice pentru nimic din toate astea, sunt doar niște ipoteze.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu spune nicaieri ca Adam, Eva si Cain erau singurii oameni. Existau su alti oameni in afara gradinii cand Adam si Eva au fost izgoniti

| EestiSodalane a răspuns:

Nu spune nicaieri ca singurii oameni au fost Adam, Eva si Cain. Doar pentru ca Biblia nu mentioneaza alti oameni nu inseamna ca nu erau acolo. Adam si Eva au avut multi copii, fii si fiice. Nevasta lui Cain a fost o soră de-a lui.

| Pocait01 a răspuns:

Mai citește o dată de la capăt și ai să vezi, că scrie.

| Pichakchiu explică:

Deci, s-a împreunat cu surorile lui cum ar veni... și așa ceva este din start bolnăvicios și demn de sacrificat.