| UnchiulRamiz a întrebat:

Am citit undeva ca cel mai mare pacat nu e cel trupesc, ci cel sufletesc. La ce face referire? Eu unul nu inteleg sa fiu cinstit

35 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Oare când o învăța iHATEIDIOTS să-și sintetizeze ideile și în loc de nouă răspunsuri să scrie unul, cel mult două?

| anonimg a răspuns:

Este adevărat că păcatele au și ele gravitatea lor. Dar nu asta trebuie să ne preocupe.
Ci preocuparea noastră este ca să trăim frumos înaintea lui Dumnezeu și înaintea oamenilor.
Când greșim față de oameni -căci este imposibil să nu greșim- frumos este să ne ducem să ne cerem iertare față de acela căruia i-am greșit.
Tot așa, când greșim față de Dumnezeu frumos este să ne cerem iertarea de la Dumnezeu. Și nu este doar frumos, ci vital pentru sufletul nostru.
Și atunci când greșim față de un om, greșim față de Dumnezeu care l-a creat. Legea lui Dumnezeu cere nu doar dragostea față de Dumnezeu, ci și față de semenii noștri. Pentru că primele 4 porunci se referă la respectul sfânt ce se cuvine lui Dumnezeu; iar ultimele 6 porunci se referă la respectul cuvenit oamenilor.

Așadar, nu căuta care este cel mai mare păcat. Domnul Isus a spus deja că cel mai mare păcat ce nu se poate ierta este hula împotriva Duhului Sfânt.
Hula acesta nu este o înjurătură.
Timpul nu-mi permite să scriu aici cu deamănuntul. Dar în mare parte hula împotriva Duhului Sfânt este de fapt o stare a omului. Este atunci când Duhul Sfânt al lui Dumnezeu ne mustră conștiința pentru păcat, iar omul tot refuză să urmeze îndemnurile Duhului, și se împotrivește mereu și mereu ca să facă ce este bine. Un astfel de om ajunge până la urmă într-o stare în care ajunge să înnăbușe glasul lui Dumnezeu prin aceste îndemnuri ale Duhului Sfânt, iar percepția omului scade până acolo încât omul nu se mai simte mustrat că a greșit. Și fără glasul Lui Dumnezeu, fără îndemnurile Duhului Sfânt de a face ce este bine, de a ne spune că suntem păcătoși și de a ne trimite prin credință la jertfa ispășitoare a Domnului Hristos ca să fim iertați și curățiți de păcat, cine va mai putea să facă lucrul acesta? Nimeni. Un astfel de om și-a tăiat singur posibilitatea ca el să mai poată fi mântuit.
Acesta este un lucru grozav, înfricoșător ca să nu ne mai simțim mustrați de Dumnezeu atunci când greșim. Fără Duhul Sfânt nu putem să fim mântuiți, pentru că doar prin Duhul Sfânt Dumnezeu ne atrage către Sine.
Iar dacă un om ajunge să creadă că a păcătuit împotriva Duhului Sfânt, dacă incepe să îi pară rău sau să se teamă că a săvârșit acest păcat acesta este un lucru bun; este vocea Duhului Sfânt care încă nu a fost stinsă de tot, și care încă îndeamnă omul ca să se întoarcă la Dumnezeu, să se pocăiască. Acest om trebuie să i-a hotărârea de a trăi în ascultare de Dumnezeu, până nu ajunge să nu mai poată face lucrul acesta, până nu ajunge să nu-și mai dorească acest lucru. De aceea este scris: "Astăzi, dacă auziți glasul Lui, nu vă împietriți inimile!" Și în altă parte este scris: "Dumnezeu vorbește când într-un fel, când într-altul, dar omul nu i-a seama."
Să luăm dar bine seama să nu ajungem în starea de a înnăbuși glasul lui Dumnezeu la fel cum au făcut oamenii din timpul lui Noe.
Nu există păcat pe care Dumnezeu să nu-l poată ierta. Dar când omul distruge pe Dumnezeu respingând mereu și mereu apelurile Sale de iertare, atunci Dumnezeu nu mai poate face nimic. Dumnezeu nu poate ierta și nu poate mântui cu sila pe cine nu dorește. Dar dacă omul mai aude ceva din glasul lui Dumnezeu, dacă mai simte câtuși de puțin îndemnul de a trăi în pace cu Dumnezeu, atunci încă mai există speranță pentru acel om. Oricât de mult a trăit un astfel de om în împotrivire, dacă se simte îndemnat să trăiască în pace cu Dumnezeu, atunci acel om încă poate fi iertat.
Amânarea de a trăi împăcați cu Dumnezeu este o cursă, este un pericol pentru oameni.

Revin la ce am spus la început. Nu trebuie să fim preocupați că am săvârșit un păcat sau altul; Dumnezeu ne descoperă gravitatea faptelor noastre, și în măsura aceasta va fi și părerea noastră de rău.
Important este să trăim în armonie cu Dumnezeu, dar și cu oamenii atât cât ține de noi.

| Hyperion7 a răspuns:

Adică ura fata de aproapele este cu mult mai gravă decât masturbarea,de exemplu.
Asta pentru că în loc să îți iubești fratele și să trăiești în armonie cu el, tu alegi sa îl izgonești și să îl faci să sufere.
Masturbarea te afectează în mod direct doar pe tine, ura fata de aproapele se poate răspândi și la alții, prin bârfă și instigare la ura, deci e cu mult mai grav.

| 1onur a răspuns:

Mă depășește cu mult întrebarea. fiindcă am teamă de Dumnezeu cu Adevărat și nu vreau să mă mai bag Niciodată in viața mea în legătură cu orice subiect legat de sufletul omului trupul omului eu întrebările astea le-am pus de față cu el cu mult timp în urmă și mi-am loat răspunsul.

indiferent care i-ar fi situația acelui om cu sufletul său indiferent care i-ar fi situația acelui om cu corpul său trupul său legătura cu viața sa eu sunt eu și el este el/ea atâta timp cât eu ascult de Dumnezeu este de ajuns pentru el. Pentrucă că Doar Dumnezeu vede Doar Dumnezeu știe Doar Dumnezeu aude dincolo de ce nu știu eu de ce nu văd eu și ce nu aud eu dacă eu chiar țin la el cu Adevărat și îmi pasă cu Adevărat de cuvântul lui îl ascult pe el și las sufletele altora și inima altora în grija lui fiindcă el știe cine este într-adevăr cu Adevărat omul om...…

| 1onur a răspuns:

Eu cred ca cel mai mare păcat este să minți în numele lui Dumnezeu și să-i folosești numele lui Dumnezeu că și imagine de om bun și apoi în viața de zi cu zi sa faci lucruri murdare rău de tot să bei sa minți în Numele lui Dumnezeu să mergi în locuri murdare și săi folosești numele lui Dumnezeu ca și acoperire și imagine la propile fapte murdare asta este mai mult decât orice faptă murdară și rea.

Cine face așa să-l vadă Dumnezeu să-l audă Dumnezeu să-l știe Dumnezeu că să-și de-a seama că cu Dumnezeu nu poți face pe sfântul și omul bun că apoi să faci lucruri murdare Amin.

| Cipi1212 a răspuns:

Unii mai scriu ca să se afle în treabă.

| Mindfulness a răspuns:

Cele mai mari păcate sunt: sinuciderea și violența și agresiunile față de proprii părinți, aducă sa îți bați părinții! Sinuciderea este că, nu mai apuci sa îți ceri iertare și te părăsește duhul sfânt definitiv, îți rupe orice legătură cu Iisus, dar eu sunt de părere că nu crima și sinuciderea sunt cele mai mari păcate ci sa îți bați părinții!

| UnchiulRamiz explică (pentru Mindfulness):

Preotul mi-a zis ca si daca ucizi poti fi iertat daca te caiesti cu adevarat. Pai si daca ai probleme psihice si ai probleme cu parintii tot la fel e sau nu conteaza? Am fost la 2 sinucideri, la un sat langa Brad, prima data s-a sinucis tatal era mai in varsta 70 ani sau mai mult, bea mult si dupa 7 ani fiul si el bea mereu. Fiul cica de necaz ca l-o lasat nevasta, pai nu avea cum daca era afumat mereu vorba aia. Preotul zicea ca nu se iarta niciodata sinuciderea

| Mindfulness a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Daca ai probleme psihice se iartă sinuciderea,așa percepe unii preoți sinuciderea,alții susțin că nu are nici o șansă cel care se sinucide și dacă are probleme psihice!
Doar Iisus știe și e un măsură să ierte și pe criminal și pe sinucigaș! Din punctul meu de vedere un om daca are probleme psihice și se sinucide ar trebui iertat pentru că: el nu mai e in deplinătatea facultăților mintale,nu mai are ratiune,judecată,nimic! Preoții nu sunt in măsură să spună cine e iertat și cine nu,chiar daca nu fac slujba sinucigașului el tot poate fi iertat daca așa considera Iisus,adică contează mult și contextul sinuciderii.
Preoții sunt complet depășiți de situație,nici în biblie nu trebuie sa te încrezi. Dumnezeu știe cu ce se confruntă un om încă de la naștere până la finalul vieții,și nu ai cum sa lupți cu probleme psihice de unul singur întreaga viață și să nu ai suport moral,nici un ajutor,nici bani, absolut pe nimeni. In astfel de momente de disperare nu mai ai rațiune,ești nebun, e o linie fina între normalitate și nebunie. Orice OM oricând de la un șoc sau o trauma poate să devină nebun chiar daca era complet sănătos psihic! Drept dovadă sunt unii polițiști care erau inițial sănătoși, au luat testul psihologic și ulterior au devenit nebuni de la traume și s-au sinucis!
Dar din punctul de vedere al preoților sinuciderea nu se iartă! Nici nu se fac slujbe, parca nici în biserica nu e condus sinucigașul, dar Dumnezeu decide soarta nu un preot.

| UnchiulRamiz explică (pentru Mindfulness):

In Biserica nu se fac slujbe, in curte si la groapa putin vreo 5 minute. Nu mai tin minte bine ca e demult

| Mindfulness a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Pai la groapa sinucigașului nu îi face slujba decât o vorba doua așa de dragului familiei rostește și el. Dar nu contează asta am menționat nu el decide soarta ta sau a mea.
Preoții nu prea mai au har in zilele noastre, mai mult pentru ei totul e o afacere, sunt mai destrăbălați unii decât noi, mai păcătoși.

| Mosotti a răspuns (pentru Mindfulness):

Aia cu violenta e corect ca e pacat sa faci rau altora.
Aia cu sinuciderea nu, democratic este (ca tot am urlat pentru democratie) sa alegi ce faci cu viata ta, ca dupa cum zice religia e dictatura mascata.

Cine se sinucide nu o face ce bine, iar daca era asa sa existe dzeu ala, trebuia sa aiba grija sa nu ajungi in situatia aia.
Boli incurabile, etc.
Nu trebuie sa ceri iertare nimanui daca nu faci rau nimanui, si daca te paraseste duhu duhului sa fie sanatos.

Asta era manevra celor ce au facut religia, ca aveau nevoie sa le muncesti pe nimic, si ca sa nu piarda sclavii sau lucratorii, le-au bagat in cap ca e pacat si boala sa faci asta.
Nu ti-a dat voie sa alegi, ori pe strada ori la ei, au fost destepti.

De aia (paradoxal) crima nu e asa incriminata ca suicidu!
Ca asa omori pe unu, aia e, te prinde si gata,, nu se intampla prea des, aveai frica de pedepsele dure, dar cand se suicideaza unu nu ai ce-i face, si daca o fac si altii e rau pentru ei, pe cine maia supreau.

De aici logica, am explicat ca sa se stie si de unde vine, ca multi nu stiu.
Dar nu zicea religia ca bogatii nu au voie sa exploateze saracii, vezi?

| Mindfulness a răspuns (pentru Mosotti):

Din punct de vedere religios. Nu ajungi in iad îți dai seama,nici eu nu cred in prostiile astea. Cu bolile sunt mai multe nu tine neapărat de Dumnezeu,sunt și cauze spirituale și traume transgenerationale sunt mai multe chestii complexe ce produc aceste boli,și păcate din alte vieți,sunt multe variante. Și dacă ar fi de la Dumnezeu vom fi răsplătiți la final că am cărat o cruce așa de grea. Pentru mine preoții sunt escroci, am văzut că unii sunt dealeri de droguri, deci totul e o afacere. I-am zis la unul că am depresie și anxietate și mi-a zis sa fiu mai bărbat laughing sunt niste analfabeți funcțional asta sunt unii preoți! Cu iadul e totul o doctrină că sa instige la frica și supunere, eu știu că nu sunt prost nici copil!
Eu i-am răspuns userului strict la întrebare ce cred preoții nu am adus la cunoștință și realitatea, dar i-am zis că contează răspunsul lui Dumnezeu nu a unui preot analfabet.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mosotti):

Eu am răspuns că cel mai mare păcat e sa îți bați părinții!

| T0Teu a răspuns (pentru Mindfulness):

Unde ai gasit o clasificare a pacatelor? Nu exista "cele mai grave păcate". Prin asta afirmi ca exista pacate mai putin grave sau chiar care nu sunt grave deloc. Dar cum sa fie mai putin grave sau deloc grave daca ele ne impiedica sa ajungem in rai? Tu ai spus ca sinuciderea e unul din cele mai grave pacate, dar eu te întreb altceva: crezi ca un sinucigas ajunge in iad si un mincinos in rai? Atunci, daca si mincinosul ajunge in iad, cum poate fi sinuciderea un pacat mai grav, din moment ce ambele pacate au aceleasi consecințe?

| Mindfulness a răspuns (pentru T0Teu):

Vorbim de păcate,asta înseamnă că suntem pe subiectul religiei,și din punctul de vedere religios sinuciderea e văzută ca fiind un fapt ce nu se poate iartă. Ba da sinuciderea din perspectiva religiei și a credincioșilor e văzut ca cel mai mare păcat,abia apoi urmează crima și restul, când comiți crima ai timp sa te mântuiești, când comiți o sinucidere nu mai poți că rupi orice legătură cu duhul sfânt și numai prin duhul sfânt ajungi la Iisus sa fii iertat sau nu. Nu vorbesc sa mă aflu în treabă, religia condamna sinuciderile nu eu. mincinosul are timp sa se spovedească, mântuiască un sinucigaș nu mai poate! Și-a pierdut practic și sufletul nu doar trupul.

| Mindfulness a răspuns (pentru T0Teu):

Clasificare e doar când am menționat de părinți să nu îți bați părinții, sinuciderea e valida 100% dpdv religios că fiind păcatul suprem.

| T0Teu a răspuns (pentru Mindfulness):

Stiu si eu ca un sinucigas nu are timp sa se pocaiasca, dar un mincinos daca ramane mincinos pana la moarte, ajunge jn acelasi loc. Asta spuneam

| Mindfulness a răspuns (pentru T0Teu):

Nu știu, eu nu cred in iad și rai, aici pe pământ e raiul și iadul coexista ambele.

| T0Teu a răspuns (pentru Mindfulness):

Daca ar fi asa, de ce ar mai trebui sa ne pocaim, sa ne mantuiasca Dumnezeu?

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru T0Teu):

Despre multe pacate au fost spuse de oameni nu nea parat de Dumnezeu. Faceti diferența si gasiti o data care e vorba adevarata de la Dumnezeu și judecata omului aluia din biblie.

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru Mosotti):

Biblia a fost scrisă majoritatea de evrei. Evrei ce fac ei ca oameni nu are legatura cu Dumnezeu.Ei sunt in continuare nenorociti cu minti macabre nenorocite si in 2024 la ce sa te astepti?

| Mosotti a răspuns (pentru Mindfulness):

Normal ca e pacat sa iti bati parintii, dar nu stiu daca scrie ca e cel mai mare, eu stiam ca cel mai mare e sa te sinucizi, dar poate fi daca tu ai citit sigur.

Stii bine de popenie, asa este, sunt f bogati, si se contrazic, daca se zicea ca un bogat nu ajunge in rai cum nu trece elefantul prin urechile acului, atunci ei nu vor in rai?! Deci e f limpede ce stiu ca e vrajeala, si lumea nu se prinde.
Ca asa stateau ei pe un salariu oricum bunicel si atat 80 de ani, pentru 1 milion de ani in rai sau la infinit.

Bolile sunt cauzate si de traume, de mediu si de genetica.
Pai nici in poveste nu poate fi aia cu crucea de dus, de ce ar avea sens sa ducem o cruce asa grea?! E aiurea rau.
Nu ar avea nici un sens.

Dar asta e tot de la smecheri "lasa tu sa ta asuprim noi, nu zice nimic, ca dupa aia in rai o sa-ti fie bine".
Ca viata omului era f grea, munceau de sim pana seara pe nimic, inainte industrializare mancare nu conta ca nu avea gust si ca nu era nutritiva, mancau doar de foame.

Ca maine sa o ia de la cap. Daca nu stiau de dzeu ala, s-ar fi revoltat toti.

| Mosotti a răspuns (pentru iHATEIDIOTS):

Corect, nici nu conteaza ca evrei sau neevrei, a fost scrisa de clasa conducatoare, bogata.

Doar un exemplu, 1907 rascoala taranilor ca o duceau f greu, ce au facut popii? In loc sa le zica la mosieri "beeeei, dati-le si la oameni un trai decent", ei vroiau sa ii convinga sa termine cu rascoala.

Si cand au pus armele pe ei, popii nu au zis nimic.

| T0Teu a răspuns (pentru iHATEIDIOTS):

Nu inteleg ce vrei sa spui.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu e necesar si nici de vreun folos sa te gandesti la pacate ca fiind unele mai mici si altele mai mari. Pacatele trupesti sunt foarte grave in ele insele si te pot distruge. Normal că cel mai mare dintre pacate este unul spiritual adica mandria.

| T0Teu a răspuns:

E gresit. Pacatul e pacat. Cel trupesc iti intineaza si sufletul, deci e irelevant daca e "pacat trupesc" sau "pacat spiritual". Orice pacat e grav ptc oricat de mic l am considera noi, el ne desparte de Dumnezeu daca nu este iertat.

| Wolf1988 a răspuns:

Dracu stie ce ai citit si ce ai inteles daca nu dai un link.

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Păcatul sufletului e in legatura cu trupul.Cu mintea gândești cu trupul o faci. Daca sufletul e negru viața mereu v a fi mizerabilă.

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Spre exemplul trupul se schimba cu anii îmbătrînește arata altfel vopsit etc trupul e doar ca o carapace a sufletului.La moarte trupul tau rămâne aici.Sufletul tau faptele tale mintea ta e judecata.Sufletul reprezinta viața ta.

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Totu depinde de om de povestea vietii lui si cum se comporta. Spre exemplu nu e neapărat sa te sinucizi daca preferi sa mori in loc sa fi torturat toata viata de criminali.Sinuciderea poate fi un pacat daca preferi sa mori sa fugi de un pacat al tau greu gen sa te sinucizi daca ai omorât pe cineva.Agresiunile fata de părinți este ok in cazurile cand parintii sunt niste draci care stiu sa isi exploateze copii doar in mii de pacate si abuzuri.

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Daca copilu e pus cu capu pe o buturuga ca vrea tatal lui sa ii taie capu cu un topor ca pe o gaina nu cred ca ar sta ca un prost sa fie omorat.

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Comentarii adaugate despre pacatul sinuciderii si de a riposta impotriva parintilor abuzivi.

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Un sinucigaș daca a fost nascut crestin botezat a tinut post s-a impartasit si nu a facut rau mai poate fi iertat.Preotii vor sa sperie oamenii pentru ca vor sa încurajeze oamenii să nu se sinucida. Dumnezeu vrea ca lumea sa lupte nu sa pice in rau si sa se de a batuti.

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru iHATEIDIOTS):

Preotii folosesc manipularea cu frica ca sa nu mai faca oamenii pacate sa nu ajunga in iad ca niște prosti tampiti