| shippuden a întrebat:

Am gasit ceva ce mi-a placut foarte mult, cred ca merita vazut de toti. :!:
In urma cu aproximativ 16 ani, doua persoane foarte dragi celui care scrie aceste randuri si-au jurat iubire si credinta vesnica intr-o biserica aflata pe malul Tarnavei Mari. Ar fi fost o slujba de cununie ca oricare alta, dar tanarul preot care oficiase slujba lansase o afirmatie pe care o reaud de fiacare data cu placere din gura celor care au participat la acea ceremonie: "cine nu doreste in fiecare zi sa devina mai bun, acela a incetat sa fie bun". Poate ca dintre cei prezenti, nu toata lumea a sesizat importanta acelei fraze, dar noi care ne ocupam, printre altele, si de astrologie, ne putem da seama ca fraza de mai sus este o transcriere in limbaj comun al Legii Evolutiei.
Legea Evolutiei, cum se poate intui direct din numele ei, spune ca totul trebuie sa evolueze. Aceasta lege este inscrisa in sufletele noastre. Ei bine, putem observa ca unii fac tot posibilul s-o ingroape cat mai adanc, intr-un sertar nefolosit si prafuit al sufletului lor, dar… legea este lege si nu se va lasa pacalit usor.
Apropo de asta: marele actor Mel Gibson, intr-o confesiune acordata unui serial dedicat legendelor vii ale cinematografului, afirma si el un lucru interesant: "Nu poti sa-ti schimbi fata (infatisarea). Pur si simplu, nu poti. Daca vrei sa oferi ceva nou spectatorilor, trebuie sa te schimbi in interior". Spunand asta, a facut o grimasa cum numai el stie, mimand ca isi scoate fata, ca o masca, dar crisparea intentionata a mainilor sale aratase ca acest lucru este imposibil. Si ca el intr-adevar a fost nevoit sa parcurga acel drum interior, poate de multe ori, pentru a se schimba in interior – nu neaparat pentru spectatori, ci pentru el insusi. Vorbele lui Mel Gibson sunt o alta fateta a Legii Evolutiei.
Credeti ca Dumnezeu nu evolueaza? Ba da, cel care scrie aceste randuri crede ca este principala Sa sursa de "distractie". Daca s-ar incremeni intr-o ipostaza, S-ar plictisi enorm. Dar oricum, el a inventat Legea Evolutiei, si pur si simplu, ii place si Lui sa se conformeze acestei legi. Unii spun ca Dumnezeu este perfect, deci n-are nevoie sa evolueze. Da, este perfect fata de noi, dar fata de Sine? Este in beneficiul nostru daca vom medita la acest subiect.
Va amintiti desigur, de la orele de matematica din liceu, de derivata unei functii. Derivata spune daca functia initiala creste sau descreste la un moment dat. Haideti sa inlocuim aceasta functie initiala cu viata noastra insasi. Mai bine zis, cu viata spirituala, cu viata sufletului. Daca o tinem in mana, facem sacrificii si ne straduim ca sa devenim mai buni in fiecare zi, aceasta derivata va fi mai mult ca sigur pozitiva. Mai mult ca sigur, fiindca punctul pe i este pus de catre smerenie. In sfarsit: din punct de vedere matematic, Legea Evolutiei spune ca derivata functiei este mai importanta decat functia insasi. Sa ne amintim putin de povestea fiului risipitor, din Biblie. Acesta, dupa ce si-a risipit averea, s-a intors la tatal sau, purtand in suflet o mare smerenie si o imensa dorinta de a-si indrepta soarta. In acel moment, derivata vietii sale sufletesti era pozitiva si avea o valoare extrem de mare. Astfel, el a reusit sa-si castige iubirea sincera a tatalui sau. Fratele sau, avand o functie cu o valoare mai mare, dar o derivata mai mica, se mahnise in acel moment, intuind in subconstientul sau ca ar trebui sa faca un mare sacrificiu pentru a-si creste derivata.
Suntem iubiti de catre Bunul Dumnezeu dupa cum reusim sa conferim derivatei vietii noastre sufletesti o valoare cat mai mare pozitiva. Sa ne amintim si de vorbele Sfantului Apostol Pavel, care ne indica sa lasam in spate tot ce a fost (trecutul), si sa privim inainte, la cele ce vin. Este vorba despre o alta marturie a Legii Evolutiei. Sfantul Apostol Pavel parca spune: "nu conteaza ce suntem, cine suntem, si pe ce treapta a evolutiei spirituale ne aflam: conteaza imboldul, dorinta de a merge inainte".
Si ce legatura au toate acestea cu astrologia? Este bine ca spiritul acestei legi sa imbibe analizele noastre astrologice. Un simplu exemplu ar fi urmatorul: in loc sa spunem "Dvs. sunteti o persoana autoritara, va place mult sa porunciti", este mai bine sa emitem o fraza de genul urmator: "Va este indicat sa dizolvati spiritul Dvs. autoritar, fiindca acesta lucreaza in detrimentul atmosferei din firma Dvs. Va sugeram sa va pastrati integritatea, deci puteti sa lasati sa se intrevada forta sufletului Dvs., dar in acelasi timp puteti sa vorbiti cu angajatii Dvs. ca si cum acestia v-ar fi colaboratori apropiati, chiar prieteni". Prima varianta este o simpla afirmatie, si are derivata egala cu zero. A doua varianta incearca sa croiasca un drum catre viitor, deci derivata ei este pozitiva si diferita de zero.
Ce parere aveti?

10 răspunsuri:
| ateu123 a răspuns:

Prea lung n`a citit nimeni

| doctorandus a răspuns:

In astrologie: cate bordeie, atatea obicee. Adica nu toti astrologii cred in legea evolutiei, asa cum a formulat-o in "intrebare". Plus ca astrologia este o pseudostiinta.

| ombladon a răspuns:

Ca e mult de citit laughing

| Bogdan009 a răspuns (pentru ombladon):

Ai citit pana la sf?

| ombladon a răspuns (pentru Bogdan009):

Da cum sa nu laughing)

| adisuper a răspuns:

Am citit tot, chiar de două ori.Îmi place cum este exprimat chiar dacă sunt ateu, este foarte interesant dacă scoţi partea cu d-zeu din text :p trebuie să evoluăm pentru noi şi pentru o societate mai bună/frumoasă/civilizată nu că aşa ne cere cineva.

| JustSolutions a răspuns:

Este genial cum ai trecut asa rapid de la un subiect la altul cautam o aplicare a derivatelor in viata, altfel nu iti gaseam "intrebarea" sincer sa fiu nu credeam ca se pot aplica aceste functii in alte discutii decat ce plicticoase, intre matematicieni oricum as putea sa ii injur pe toti care au raspuns la aceasta intrebare in genul nimeni nu citeste atata pentru ca nu vor ajunge nici la finalul raspunsului meu daca imi mai poti da un astfel de exemplu m-ar ajuta foarte mult la un proiect

| JustSolutions a răspuns (pentru JustSolutions):

Scrie undeva in comentariul tau "daca functia creste sau descreste la un moment dat "si atat ai putea sa termini propozitia

| sunsetter187 a răspuns:

Prea lung n`a citit nimeni

| Tobosarul a răspuns:

Cine crezi ca citeste atataaa? laughing)