| Alexstefan35 a întrebat:

Am mers la spovedit si preotul mi-a spus ca nu te pot impartasi deoarece fumezi si a zis sa-i spun ca nu o sa mai fumez niciodata si asa ma poate impartasi. Este bine ce a facut?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este bine ce a spus. Preotul este sau ar trebui să fie sfânt, adică mijlocitor între tine și Dumnezeu. Astfel el ar trebui să primească spovedania ta, indiferent ce ai făcut sau ce faci acum. Dacă nu știe cum e cu păcatul fumatului, nu e preot bun. Așa că, condesorul ți-l alegi, du-te la altul.

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericit daca nu ai mai fuma deloc, Dumnezeu vrea sa fie El mangaierea noastra, nu lucruri care ne distrug sanatatea si care ne fac mai vulnerabili la virusi, boli, etc

| Panamax a răspuns:

Cauta un preot fumator data viitoare.

| AndrElle a răspuns:

Căirea de păcate, pai pentru ce te spovedești. Trebuie sa vrei nu sa mai repeți asta o dată.

| RoyalSovereign a răspuns:

Salut,

Nu sunt expert în domeniul teologic, dar se pare că variază aplicabilitatea acestei opriri de la împărtășanie. Unii clerici sunt absurd de stricți, alții au mintea deschisă și promovează și practică tratarea în egală măsură a tuturor credincioșilor.

Uite un exemplu drăguț privind cel de-al doilea caz: „(...) Exact pe baza acestei idei, aplicată fără dreaptă socotinţă, descurajăm o mulţime de credincioşi să se apropie de Hristos. Îi convingem că mai întâi trebuie să fie curaţi, ca să nu zicem perfecţi. Dar cum să se curăţească? Oamenii au deja o viaţă foarte grea şi o adâncă conştiinţă a nevredniciei lor, au înainte de toate nevoie să fie mângâiaţi şi încurajaţi. (...)"

Sursa: https://www.apostolia.eu/......tutun.html