| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă! Atunci când seara mă pun în genunchi ca să-mi spun rugăciunea nu simt conexiunea cu Dumnezeu și mi se pare că zic ca pe poezie rugăciunea. Cum să fac să simt că într-adevăr vorbesc cu Dumnezeu? Să simt conexiunea cu El în timpul rugăciunii.

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu m--am rugat odată vreo oră cred ca să -L implor pe Dumnezeu să mă ajute să___I simt prezența și la final am perceput un mesaj din partea Lui, să nu mă concentrez așa de mult asupra ceea ce simt eu ci asupra persoanei Lui.În general încep să mă rog citind 5-10 psalmi pe zi, spunîndu-i Lui personal ce mi se potrivește din acei Psalmi, în special legat de recunoașterea calităților Lui, citesc și pasaje din Noul Testament pe care le transform în dialog cu EL și_i spun și toate lucrurile care mă preocupă ca celei mai bune prietene.

| RAY a răspuns:

Cum sa simti vreo prezenta cu ceva inventat de om, dumnezeu este o inventie tribiala a poporului evreu

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Corect.Secta iudaismului.

| lpavel a răspuns:

Nu conteaza cum te simti, incearca sa zici rugaciunea ca si cum ai conversa cu Dumnezeu, deci sa fi atent ce zici si cum zici si nu ti se va mai parea o poezie iar daca tot iti mai atrage atentia cate un alt gand sau ceva iar nu conteaza, gestul tau conteaza foarte mult in fata Lui Dumnezeu. Deci nu te descuraja, el te apreciaza ca te straduiesti!

| Octavian199 a răspuns (pentru lpavel):

Sa te milogesti la atmosfera zici?

| mentholinks a răspuns:

Prin autosugestie vei reusi sa simti conexiune cu oricine si orice. Trebuie doar sa insisti.

| Panamax a răspuns:

Ca sa faci o conexiune duplex cu YHWH trebuie sa folosesti acelasi sistem de transmisie pe care il folosea Moise ca sa vorbeasca cu el.
Nu era telepatic YHWH, a trebuir sa se duca personal la Sadova si Govora ca sa vada daca este adevarat ce auzise.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, noi copiii Lui Dumnezeu, nu ne bazam pe sentimente, ne bazam pe adevar. Dumnezeu a spus urmatoarele ''Ochii Domnului sunt peste cei fara prihana (cei fara prihana sunt copiii Lui, cei nascuti din nou prin credinta in Hristos Iisus),? i urechile Lui iau aminte la strigatele lor.''
''Nu, mâna Domnului nu este prea scurta ca sa mântuiasca, nici urechea Lui prea tare ca sa auda.'' In orice situatie ai fi, oricat de disperata ar fi, Domnul a promis ca nu te va lasa singur, si nu te va parasi.
''Caci ochii Domnului sunt peste cei neprihani? i,? i urechile Lui iau aminte la rugaciunile lor. Dar fa? a Domnului este împotriva celor ce fac raul."
Nicu, atat de putina incredere ai in Dumnezeu? El este tatal tau ceresc, crezi ca un tata, si-ar abandona copilul? Si sa spunem ca un om, ar fi in stare, dar tu nu te rogi unui om, hai sa iti spun ce zice Domnul, pentru ca El pune si aceasta problema, ''Chiar daca o mama, copilul si-l va parasi, Eu pentru tine popoare intregi voi da'' Si de asemenea ''Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi'' Acest sentimente care nu se bazeaza pe adevar, sunt false, Dumnezeu spune ''te iubesc'' si noi spune ''nu simt ca Dumnezeu ma iubeste'' nu conteaza ce simti, conteaza adevarul, si vrei sa iti spun adevarul? Hristos a spus ''veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi'' iata adevarul. Adevarul este ca noi suntem copiii Lui Dumnezeu, adevarul este ca Iisus Hristos a murit acum 2000 de ani pe cruce pentru pacatele noastre, adevarul este ca Hristos te-a declarat nevinovat, adevarul este ca Hristos sta la dreapta tatalui si mijloceste pentru noi, si Biblia spune ca si Duhul Sfant mijloceste cu suspine negraite, Biblia spune ''Cine-i va osandi? Cine va ridica para inaintea alesilor Lui Dumnezeu, cine-i va condamna? Hristos a murit, ba mai mult, a si inviat, sade la dreapta Tatalui si mijloceste pentru noi'' adevarul este ca Dumnezeu spune ''te iubesc cu o iubire vesnica de aceea iti pastrez bunatatea mea'', ''Pot sa se farame muntii, pot sa sece marile, poate sa se despice pamantul, dar dragostea Mea nu se va stinge fata de tine''
Vrei sa stii adevarul? Adevarul este ca Dumnezeu te-a facut fiul Sau si ti-a promis imparatia, te-a declarat neprihanit prin moartea fiului Sau Iisus Hristos. Traiesti intr-un sentiment de vinovatie, traiesti in munciuni oribile in care traiam si eu candva, vezi totul in negru, in orice oportunitate vezi o povara, conceptia ta despre viata este total gresita, si conceptia despre Dumnezeu este mult mai eronata. Nimeni nu va plange cat a plans Domnul pentru tine, cand erai bolnav, inainte sa vina parintii, prietenii, doctorii, Hristos era la capul patului tau si te vechea, si tu nu stii.
Inainte de a te naste, Hristos avea un viitor stralucit deja pregatit pentru tine, si tu nu stii.
Hristos traieste in tine si te iubeste nespus, nu te va parasi niciodata si te vecheaza in fiecare zi, si tu nu stii.
Te-a iertat, poate schimba totul.
Dumnezeu spune in biblie ''Nenorocitule, beat ce esti, dar nu de vin.
Imi place mult acest verset. Dumnezeu spune ''Te-ai nenorocit, esti pe cale sa iti distrugi viata, crezi ca mie imi place cand te vad asa? Cand tu esti trist, si eu sunt trist, cat ai de gand sa mai continui asa? Darul meu este bucuria, unde iti este bucuria?
La fel ca o persoana beata te comporti, dar nu vinul este cauza.
N-am uitat de tine, ma gandesc la tine atat de des cate boabe de nisip sunt pe malul marii. Sunt langa tine''. De asemenea Domnul spune in cuvant ''Iti voi lua din mana paharul amaraciunii si al maniei mele si il voi pune in mana potrivnicilor tai'' Nu mai bea din paharul asta, nu mai este pentru tine.
Dumnezeu spune ''fiul meu, ai incredere in mine, sunt de partea ta, nu impotriva ta, eu vreau din tot sufletul meu sa iti fac bine, si vreau sa iti arat lucruri mari si minunate, daca ma vei cauta cu toata inima ma vei gasi''
Te-ai saturat sa mai umblii pe strazile trecutului? Spui ca nu ai nici un scop, fals.
Spui ca Dumnezeu te-a parasit, fals.
Spui ca nu iti mai poti recapata sanatatea, fals.
Dumnezeu poate schimba orice situatie la 180 de grade, este maestru in asa ceva.
El te iubeste neconditionat, indiferent de ce ai face, si are un viitor stralucit deja pregatit pentru tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine. iti recomand cateva videoclipuri, pe mine m-au ajutat mult https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=700s https://www.youtube.com/watch?v=nI29x5dKYOM&t=7s https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=644s https://www.youtube.com/watch?v=u6J_Zr0-PaY&t=142s https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=862s

| wpetterssone a răspuns:

Rugăciunea nu e o poezie. Nu citi rugăciuni lungi. Meditează la rugăciunea Tatăl nostru. Vorbește cu Dumnezeu cu cuvinte ușoare, pe care le poți înțelege, scurt și la obiect. Nu te întinde, pentru că Dumnezeu „te vede" atunci când i te rogi și el știe de ce ai nevoie și cât.

| wpetterssone a răspuns (pentru Octavian199):

Pentru ce am primit acest link?

| Octavian199 a răspuns (pentru wpetterssone):

Sa vezi de unde se trage crestinismul.

| slayer09 a răspuns:

Nu deznadajdui, este normal la inceput. Incearca sa te concentrezi asupra rugaciunii, nu lasa gandurile sa iti zboare peste tot, concentreaza-te asupra cuvintelor si rationalizeaza asupra lor, si incearca sa intelegi ce iti spun cuvintele, relaxeaza-ti toti muschii, mai ales muschii pieptului, nu sta incordat, relaxeaza-te cu totul si lasa fii in pace ca o apa linistita cu mintea. Insista, in fiecare zi sa faci rugaciuni scurte dar sa incerci sa le faci din inima, si dupa un timp o sa vezi si rezultatele.