| JustSomebody a întrebat:

Am o problema ce nu imi mai da pace si simt ca nu mai am mult si clachez. Cer seriozitate. Sunt o adolescenta crescuta de o familie credincioasa. De mica am fost speriata de iad, blesteme, anumite intrebari s.a. Din cauza asta am dat in tulburare obsesiv-compulsiva. Nu am de gand sa scriu toata povestea asta urata aici. Ideea e ca am facut niste juraminte lui Dumnezeu, pe care nu vreau sa le mai tin. Le-am facut si din frica si lipsa de cunoastere, poate chiar si distragere. M-am documentat mult si sunt destul de deschisa la mine, dar am ceva inca ce ma face sa mor de frica gandindu-ma la consecinte. M-am rugat si mi-am cerut iertare, fac fapte bune. Dar simt ca mi-am ingradit libertatea si nu mai vreau sa traiesc in acest mod, caci eu nu eram asa! Am facut un rezumat al problemei mele.

35 răspunsuri:
| Inferno a răspuns (pentru minrest):

Poate fi ameliorata in orice caz. De fapt tratamentul exista, rezultatele care le da... Ei bine nu am discutat problema asta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In nesimtirea ta vad ca jignesti multa lume. Cand vei avea contul blocat sau sters sa nu te superi. Este lipsa celor sapte ani de acasa si nu suntem noi de vina ci parintii tai.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru QuadCore21):

Vrei sa spui ca esti credincios dar prin spate jignesti? Asta-i credinta ta? Probabil ca si minti, si furi! Drept dovada ca esti needucat: https://hotupload.eu/1q9u

NOname
| NOname a răspuns:

Tu? Tot ce e posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca tu esti libera sa crezi in orice vrei tu cat timp nu faci rau nimanui. Familia ta este familia ta, religia lor este religia lor, tu esti tu, credinta ta este credinta ta. Daca tu stii ca ei nu pot intelege asta, ca ti-ar face rau daca ar afla ca nu crezi tot ce cred, nu le spune nimic, da-le apa la moara, lasa-i in lumea lor.
Intrebarea ta este cam neclara. Poti sa ne expui exact situatia? M-ar ajuta si te-ar ajuta si pe tine.
Tu trebuie sa intelegi ca esti libera ca pasarea cerului, la fel ca noi toti. Toate barierele si limitele sunt impuse de tine. E 100% normal sa nu poti respecta o promisiune, pentru ca noi suntem oameni, nu masinarii. Evoluam, ne schimbam mentalitatea, modul in care privim viata, necesitatile, dorintele, partenerii, locul de munca, pasiunile, tot. E NORMAL, inseamna ca evoluezi, ca nu ramai la acelasi nivel.