| 12faly56 a întrebat:

Am primit si eu intrebarea aceasta din alta parte. daca poate sa-mi spuna cineva; de ce cit a fost pe pamint in lucrarea sa mesianica, Isus nu a scris nimic, in afara de ce a scris cu degetul pe pamint cind a fost judecata prostituata.si de ce nu au scris apostolii si ucenicii nimic cit a fost in viata?

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

E adevărat că națiunea Israel l-a respins, relativ puțini au fost cei care lau urmat pe Isus. Dar din această cauză și națiunea ca țntreg a fost respinsă. Demn de remarcat că atitudinea israeliților a fost profețită cu mult înaintea venirii lui Cristos.
Și eu sînt monoteist și cred că ezistă un singur Dumnezeu adevărat, iar Isus este fiul lui Dumnezeu (nu Dumnezeu Fiul) și aste supus Tatălui.
Egiptenii au fost pedepsiți pentru cruzimea cu care s-au purtat față de evrei. De asemenea egiptenii se închinau la o mulțime de zei și fiecare plagă a demonstrat superioritatea adevăratului Dumnezeu Iehova în raport cu zeii Egiptului.

54 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Dar el nu a crezut pana nu a vazut si pipait semnele cuielor din palmele Domnului Isus. Biblia ne declara pe noi mai fericiti, pentru ca nu L-am vazut, dar am crezut in El. Imi place partea cand Tomase prabuseste la picioarele Domnului Isus proclama: ''Domnul meu si Dumnezeul meu''!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

"Dar el nu a crezut pana nu a vazut si pipait semnele cuielor din palmele Domnului Isus."

Nu a crezut în Învierea Sa (temporar) dar în Domnul Iisus a crezut şi la urmat! Dacă şi-ar fi pierdut credinţa în Iisus cred că dupa răstignire ar fi pleacat de lângă ceilalţi ucenici. Însă el a rămas alături de apostoli, dar cu îndoiala că Domnul Hristos ar fi înviat! Pînă s-a convins! Deşi Biblia nu ne mai spune dacă întradevăr Toma l-a pipăit pe Iisus ca să se convingă. Tu ce crezi? Biserica noastră Ortodoxă prin Sfânta Tradiţie, ne spune ca da.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Eu asa inteleg din text.,, Apoi a zis lui Toma: „Adu-ţi degetul încoace şi uită-te la mâinile Mele; şi adu-ţi mâna şi pune-o în coasta Mea; şi nu fi necredincios, ci credincios."
1Ioan 1.1;
28 Drept răspuns, Toma I-a zis: „Domnul meu şi Dumnezeul meu!"
29 „Tomo", i-a zis Isus, „pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut."

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Păi din text trebuie înţeles că Iisus face un îndemn (o invitaţie) pentru Toma. Dar Toma a răspuns acestei invitaţii? Unde scrie ca da? Şi eu l-am invitat pe dl. Gigi la mine la club şi nu a raspuns invitaţiei mele! laughing

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Oricum,Toma era pe deplin convins ca se afla inaintea Celui care ii cunoaste chiar si gandurile!
O sa ma rog eu ca Domnul sa va ajute sa va pocaiti cu totii si sa se inchida clubul tau. Cine rade la urma rade mai bine! laughing

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Las că tot îl corup eu o dată pe dl. Gigi să vină să-şi clătescă ochii puţin! Ştii cum se zice, o dată e ca niciodată! laughing

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Ar plati un pret mult prea mare, nu cred ca ar risca. Eu cred ca tu ai risca daca ai avea o intalnire cu el. S-ar putea sa deschizi o biserica in locul clubului tau! laughing

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Hmmm! L-am cunoscut pe dl. Gigi! Am facut nişte cercetări.

Totuşi nu cred că m-ar putea convinge să renunţ la minunatele mele subordonate. Am nişte "reptile", de nota 10!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Sau poate ca nu! Vezi ca acele minunate fapturi te fac sa platesti un pret mult prea mare. Si nu ma refer numai la vesnicie ci si la viata ta, la consecinte, la viitor. Gigi meu apreciaza alte valori, frumusetea interioara a omului launtric a unui duh nepieritor. Ce-i drept, nu mai aratam ca la douazeci de ani, dar ne iubim la fel de mult sau poate mai mult ca atunci, pentru ca am ramas fideli si credinciosi unul celuilat.Ce seamana omul aceea va si secera. In ceea ce investesti, de acolo culegi roadele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca avea de facut altceva mai bun.

| 12faly56 explică (pentru iurii75):

Nu este acesta raspunsul la intrebare.trinitatea este formata dinbig grinUMNEZEU TATAL, DUMNEZEU FIU si DUMNEZEU DUHUL SFINT.ISUS a spus; Si va voi trimite un mingiietorbig grinUHUL SFINT care vine tot de la tatal.

| 12faly56 explică (pentru Cocîrlăndosu):

Intrebarea nu era despre fufele tale. daca nu sti nu te mai baga ca musca in lapte.lasa pe cei care stiu.

| 12faly56 explică (pentru anonim_4396):

Si anume ce avea de facut?

| 12faly56 explică (pentru iurii75):

Raspunsul tau nu a fost la obiect, dar pentru ca esti aproape de gindirea mea si sint obligat sa premiez, sa nu las pe alti sa o faca din oficiu chiar daca nu cunosc raspunsul, ai funda.

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru 12faly56):

"Intrebarea nu era despre fufele tale. daca nu sti nu te mai baga ca musca in lapte.lasa pe cei care stiu."

Apăi, scuze că am pomenit de fufe, dar să ştii că sunt nişte fete foarte inimoase la care eu ţin foarte mult! Două dintre ele au studii superioare iar a treia, chiar daca are numai 10 clase, să ştii că e foarte sufletistă, mama ei a murit şi are foarte mare grijă de tatăl ei care este bolnav şi pe care îl iubeşte nespus.

Înca o dată scuză-mă că m-am băgat că musca în lapte, într-adevăr nu prea mă pricep, aşa că te las pe tine care ştii!

Cu deosebit respect,

Cocârlă

| iurii75 a răspuns (pentru 12faly56):

Mulțumesc. Întradevăr, acest răspuns nu era la subiect, totuși a fost și un răspuns la întrebarea inițială (fiecare lucru are un timp ficsat). O seară bună happy

| 12faly56 explică (pentru Hombre):

da matei si ioan daca te intereseaza citeste mai atent fiecare epistola(scriere)

| 12faly56 explică (pentru Hombre):

Ar fi bine sa nu te doara altfel ai avea o problema in plus. apostolul pavel este. documentari istorice ale acelor vremuri.fratele d-nului ISUS a fost omorit cu pietre cu mult dupa rastignire.istoric Josef Flaviu. daca nu credem istoria acelor vremuri atunci hai sa nu credem nici istoria noastra.

| 12faly56 explică (pentru Angel0):

Aici gresesti. pina si moise a scris poruncile primite de la Dumnezeu.intrebare cum de au stiut sa scrie dupa rastignire si dupa inviere? au invatat peste noapte?

| 12faly56 explică (pentru Hombre):

Daca nu ar fi fost date legi si porunci conform etici si moralei acum traiam dupa legea junglei,cel mai tare invinge si stapineste. daca intr-adevar ai fi citit biblia ai fi putut observa ca este:genealogica, istorica, legislativa, medicala, etica si plina de sfaturi intelepte.tu nu esti obligata sa crezi.credinta este optionala, asa ca poti sa te duci in continuare la ghicitoare, vrajitoare si oracole daca te simti mai in siguranta.

| 12faly56 explică (pentru iurii75):

Cit adevar ai spus.vedem minuni in lume dar spunem ca nu exista pentru ca nu ni le putem explica stintific.insulta este un mijloc de aparare de care uni se folosesc pentru a masca.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Si daca au studii superioare chiar nu gaseau un loc de munca mai decent?

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Defineşte decent!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Cu rusine si sfiala, pudic. Ceva rezonabil, onest.